Anayasal haktır, esnaf ve manav da gösteri yapabilir

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu Boğaziçi Üniversitesindeki olaylarla ilgili soru üzerine 'Evet bir anayasal hak, üstelik izin alınmadan toplantı ve gösteri yapma hakkı tanınmıştır anayasada herkese esnaf da yapabilir, manav da yapabilir, bireysel olarak insanlar da yapabilir' dedi.

PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Oğuz Kaan Salıcı ve Muharrem Erkek ile CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile eşlik etti.
Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Soru cevap bölümünde esnafların da kulakları çınlatıldı.

Boğaziçi Üniversitesindeki olaylara ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Şimdi hepimizin oturup sağduyuyla düşünmesi lazım. Öğrenciler ne yaptılar Allah aşkına? Cam çerçeve mi kırdılar, bir yeri mi tahrip ettiler? Hayır. Toplantı ve gösteri yaptılar. Bir anayasal hak mı? Evet bir anayasal hak, üstelik izin alınmadan toplantı ve gösteri yapma hakkı tanınmıştır anayasada herkese; esnaf da yapabilir, manav da yapabilir, bireysel olarak insanlar da yapabilir. Gösteri ve yürüyüş yapıyorlar bunlar, cam çerçeve kırmadılar haklarını arıyorlar bunlar, bir hakkın iadesini istiyorlar, kendi üniversitelerinin hakkını savunmak istiyorlar. Kim savunuyor, sadece öğrenciler mi? Hayır eski mezunlar da savunuyor. Oradaki akademisyenler de savunuyorlar, istemiyoruz bunu diyorlar. Kardeşim sen de ayrıl oradan. Bir büyüklük yap, kendini fazla yıpratma, bir büyüklük yap ayrıl, de ki ben buradan ayrılacağım. Efendim ben buradan ayrılamam, ayrılmayacağım. Ayrılma, otur orada ne olacak yani? Oturdu da boyumu büyüyecek bunun, itibarı mı artacak? Yarın çocuklarının yüzüne nasıl bakacak? Oğlu dönüp de; baba seni Boğaziçi’ne atamışlardı, bir hoca bile sana destek vermedi, bir öğrenci bile sana destek vermedi, ne biçim hocasın diye sorduğunda çocuğuna nasıl bir yanıt verecek bu? Bu çocuklara ben “memleketimizin evlatları” dedim, evet bunlar memleketimizin evlatları. “Terörist” diyorlar, suç, bir kişinin terörist sayılabilmesi için mahkeme kararı lazım. Devleti yöneten, devletin en tepesindeki kişinin ağzından çıkan sözü tartması lazım. “Terörist” diyor; ne yaptı, eline silah aldı adam mı öldürdü, birilerini mi taradı? Hayır. Anayasanın verdiği hakkı kullanıyor. Anayasanın verdiği hakkı kullandı diye bir insan nasıl terörist ilan edilir? Hem suçtur, dava açılırsa tazminat ödemek zorundadırlar. Çocuklarımızı, gençlerimizi kazanmak zorundayız.”
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN