Aşılamaya 2 milyon esnaf sanatkardan başlansın

TESK Başkanı Palandöken,  'Sosyal mesafe imkânı olmayan 2 milyon esnaf ve sanatkârımız aşılama sürecinde öncelikli olmalı' dedi.

PAYLAŞ

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının akabinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs aşısı olurken esnaf aşı konusunda kentilerine öncelik verilmesini istiyor.

Bu konudaki beklentiyi Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken dillendirdi.

Esnaf ve sanatkârın aşılamada öncelikli olması gerektiğini belirten Palandöken, “Sosyal mesafe imkânı olmayan, her gün vatandaşla birebir temas etmek zorunda olan berber, kuaför, yiyecek ve içecek sektörü, taksici, dolmuşçu, manav, kasap, bakkal gibi 2 milyon esnaf ve sanatkârımız aşılama sürecinde öncelikli olmalı” dedi.

-“BULAŞMA RİSKİ EN FAZLA OLAN ESNAF VE SANATKÂRIMIZ”

Palandöken, esnafın sosyal mesafeye her ne kadar dikkat etse de işi gereği her gün vatandaş ile birlikte olduğunu hatırlatkı.

 “2 milyonun üzerinde esnafımız her gün işi gereği yüzlerce insanla birebir temas halinde ya da aynı ortam içerisinde" diyen Palandöken şunları kaydetti:

"Pandemi tedbirlerinin gereği maske mesafe hijyen noktalarında esnafımız sürecin en başından beri bu düzene birebir uysa da, sosyal mesafe kısmında maalesef öyle bir imkanı yok. Özellikle hizmet sektöründe çalışan lokanta, kafe, oradaki garsonlar ve aşçılar ile birlikte bakkal, manav, kasap, berber, kuaför, dolmuşçu, taksici, halk otobüsçü gibi sektörler başta olmak üzere esnaf ve sanatkarımız aşılamada öncelikli olmalı. Örneğin, berber ve kuaförler de hijyene en üst düzeyde dikkat etse de temas etmeden iş yapmaları mümkün değil. Bu esnaf ve sanatkarımızın evine döndüğünde aileleri, yaşlı büyükleri ve çocuklarının olduğu da göz önünde bulundurulduğunda aşılama öncelikle esnaf ve sanatkarımızdan başlamalı” 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN