Emek Hırsızlarına Geçit Vermeyeceğiz

Taksicilerin 'Uber' tartışması bitmeden dolmuşçulardan 'Otur Git' tartışmasında Sincan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsa Yalçın 'Otur Git' isimli uygulama hakkında Ensafhabertv.com editörlerinden Mustafa Talha Cabadak'a konuştu. 

PAYLAŞ

Sincan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İsa Yalçın emek hırsızlığı diye nitelendirdiği “Otur Git” uygulamasına karşı hukuki mücadele başlattıklarını belirten hükümete “ Emek hırsızlığına geçit vermeyin” çağrısında bulundu.

İsa Yalçın'ın açıklamaları şu şekilde:

Emek Hırsızlarına Geçit Yok
Esnaf zaten zor durumdayken bu tür uygulamalar (Otur Git) emek hırsızlığı yapıyor. Bu probleme bir an önce devletin yetkililerinin çare olması lazım bir bakıyorsunuz. Uber taksici esnafını bitirmeye başladı. Şimdi de onun dolmuş versiyonu minibüsçüleri tehdit ediyor bugün itibarıyla bu uygulamayla hukuki mücadelemize başlamış bulunuyoruz. Ankara odasında ki üyelerle bizim üyelerimiz farklı onların ne yaptığını bilemiyoruz. 

Biz bu uygulamaya kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Bu konuda bir kamuoyu oluşturacağız. Dediğim gibi şu anda esnaf kredilerini ödeyemiyor. Sağ olsun devlet kredileri erteledi ancak vergisini ödeyen esnafa karşı olan bu uygulamayı devlet yetkililerinin bir an önce çözüme kavuşturarak emek hırsızlığını önlemesi gerekiyor.

 Devlet İzin Vermesin
Biz bu uygulamayı durduracağımıza inanıyoruz. Şu an zaten bunlara bir talep ve ihtiyaç yok. Ankara’da zaten yeterince minibüs var, servis var. Bakın C plakalı resmi araçlarımız şu an kapı önünde yatarken böyle bir uygulamaya gerek var mı ? İnanın birçok dolmuş da kapının önünde boşuna yatıyor. Biz esnaf olarak aracımızı kapıda yatırıp cebimizden vergi öderken devletin de buna izin vermeyeceğini düşünüyoruz. Hukuki mücadelemize devam edeceğiz.

Hazırı Tükettik, Cepten Harcıyoruz
Pandemi döneminde bizin esnafımız evine ekmek götüremiyor.  Öyle günlerden geçtik ki esnaf sabah kontağa bastığında zarar edeceğini bile bile evin önünde arabalarını yatırmadı. Yine de zararına çalıştı. Hep hazırları tükettik. Mazot parasını cepten harcadık. 

Taksi Rantından Uzak Durduk 
Sincan Şoförler Odasına seçileli inanın 3 yıl içerisinde esnaf odaklı çok güzel işler başardık bakın daha önce taksi durakları oda tarafından veriliyordu. Esnaf bu işi götürecek bir taksi durağına ihtiyaç varsa esnaf toplanıp bize dilekçe veriyor. Biz değerlendiriyoruz ve satıldığında para esnafın cebine giriyor. Oda olarak taksi rantından uzakta durduk.

Zorunlu Bağışı Kaldırdık
Yıllardır minibüslerden zorunlu bağış altında alınan aidat vardı devlet açıkladı 451 lira bizim gelmemizle birlikte adaletsizliği gördüm. Taksici, otobüs ve servis 350 öderken neden dolmuşçudan fazla alınsın? Bunu sonlandırdık. Biz dürüst çalışınca ayağımıza dolananlar oluyor. Ama Allah’ın izniyle hallediyoruz.
İnanın 3 sene içerisinde tüm durakları çağın gerekliliğine göre revize ettik. Dolmuşçusu olsun, taksicisi olsun çayını içip ibadetini yapabiliyorsa trafikte ki hareketlerine yansıyor. Örnek vereyim Ulus'tan bir araç 1 saatte Sincan’a geliyor. Bu esnaf ihtiyacını gideremezse sıkıntılı ve stresli oluyor. Ancak ihtiyaçlarını gidererek çayını içip tuvaletine girip ibadetini yaptıktan sonra yola çıkarsa trafikte olumlu tablolarla karşılaşıyoruz 

Motivasyon Sistemi Kurduk
Ben minibüsçülükten geldim. O yüzden bütün sorunları gayet iyi biliyorum. O yüzden çözebiliyoruz. Bakın biz bir ödül-ceza sistemi kurduk. Daha öncesinde araca zabıta ceza yazıyor ve mal sahibi ödüyordu. Ancak şoför aynı hareketlere devam edebiliyordu. Biz şimdi her araca kamera sistemi kurduk. Herhangi bir şikayet geldiğinde o aracın direksiyonunda kim varsa yönetim kurulu kararıyla dolmuştan 3 gün 5 gün cezaya göre uzaklaştırıyoruz: Bunun yanında ödül sistemi de var arabasında hastalanan bir yolcusunu hastaneye götüren bir şoför, aracında bulduğu değerli eşyayı iade eden şoför.. Bakın geçenlerde bir taksici esnafımız 90 yaşında bir teyzemizi sırtında eve çıkartmış şimdi böyle gelen iyi niyetli durumlara takım elbise, gömlek kravat veriyor ve ödüllendiriyoruz. Bu duruma göre değişiyor. Bu motivasyon sistemiyle birlikte Sincan’da toplu taşımada büyük bir rahatlama olduğunu hissediyoruz.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN