Etiketler

Bağdaki 4 bin salkımı poşetlerle kapladı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bir çiftçi, dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümlerini olumsuz hava koşullarından korumak için çöp poşetleriyle kapladı. 4 bin üzüm salkımını korumak için poşetleyen üretici Sarıgöl’de bir ilki gerçekleştirdi.

TZOB'dan çiftçilere anız uyarısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, anız yakmanın yanlış bir uygulama olduğunu belirterek, "Anızın yakılması esnasında toprakta sadece hasat sonrası kalan kökler yakılmıyor. Toprağın önemli biyolojik özellikleri de zarar görüyor" dedi.

Devlet desteğiyle işletme tesisi kurdu

Osmaniye'de çiftçilikle uğraşan aile, geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çerçevesinde verdiği hibeyle yer fıstığı işleme ve paketleme tesisi kurdu.

Çiğ Süt Desteğinde İlk Adımlar Atıldı

Çiğ süt desteği ödemelerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Ucuza Yem Bekleyen Çiftçiye Müjde Var !

Çevre ve tarımın sürdürülebilir olması hangi koşullarda gerçekleştirilebilir ? Yüksek Ziraat Mühendisi-Yazar Oğuz Güler Esnafhabertv.com'a açıkladı.

TMO'dan Yem Fiyatlarına Müdahale

Toprak Mahsulleri Ofisi, öncelikle stoklarındaki arpa ve mısırı tonu 1950 liradan yetiştiricilere ve yem sanayicilerine vererek fiyatın düşmesini sağlamayı hedefliyor.

Gaziantepli Çiftçinin Kuraklıkla İmtihanı

Bu yıl son 50 yılın en kurak nisan ayını geride bırakan Gaziantepli çiftçiler, tarlalara ektiğini biçemedi. Kuraklığın vurduğu kentte, hububat ve bakliyat hasadı rekoltesinde yüzde 60-70 oranında düşüş yaşandı

Konya DSYB: Üretim Maliyetlerini Düşürdük

Konya Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği (DSYB) Başkanı Edip Yıldız Basın açıklaması yaptı.

Fuat Oktay : Çiftçiler Deskteklerden Faydalanmalı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, çiftçilere tarım desteklerinin yapıldığını, bu fırsattan tüm çiftçilerin faydalanması gerektiğini söyledi.

Müjde , Çiftçilerin Borçları Ertelenecek

Türkiye'de yaşanan kuraklığın tarım üzerindeki olumsuz etkileri sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan kuraklıktan etkilenen çiftçilere yönelik destekleri açıkladı.

Hububat Fiyatlarına Baskı Azaltılıyor

Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, hububat piyasalarında beklenenin üzerindeki fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya müdahale çalışmalarını başlattıklarını açıkladı.

Kuraklık Kasıp kavuruyor , Çiftçi Destek Bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, mayıs yağışları yetersiz olunca kuraklıktan etkilenen il sayısının 41’e çıktığını belirterek, üreticilere dekar başına 200 lira hibe verilmesini istedi.

Devletten Esnafa Tam Destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ayrı grup halinde 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara toplam 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak vereceklerini açıkladı.

TMO : Çiftçinin Elinde Patates Soğan Kalmayacak

Toprak Mahsulleri Ofisi Çiftçinin elinde kalan patates ve soğanları satın alacak.

Torba Yasa Ne Getiriyor?

Yeni torba yasa ile, çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldığı ve ödeyemediği için haciz ve icra takibi ,le karşı karşıya kaldığı borçlarla ilgili yapılandırma öngörülüyor. Bu borçların yapılandırma takvimine göre yüzde 12 ile yüzde 18 oranında basit usulde yıllık faiz uygulanacak. Kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu.

Bu faizle esnaf sorununu nasıl çözecek?

"Bu faiz oranları ile herhangi bir esnafın, çiftçinin kendi problemlerini çözmesi mümkün mü? Elbette mümkün değil" diyen Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tabiriyle "lebalep" kongreler yapılırken esnafa kepenk kapattırılmasının ise çifte standart olduğunu vurguladı.

20'yi aşkın vekil o ilde sokak sokak dolaşıp esnafı dinleyecek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığında milletvekilleri ve PM üyelerinden oluşan heyet, Isparta’da esnaf, çiftçi, sendikalar, meslek örgütleri, ticaret odaları, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek Isparta’nın sorunlarını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rapor olarak verecek.

Esnafa ve çiftçinin kredi faizlerini tamamen silme vaadi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, esnafa ve çiftçiye aldıkları kredilerin faizlerini tamamen silme vaadinde bulundu

Enerjide değil elektrik faturalarında çağ atladık!

CHP'li Akın: Çiftçilerimizin tarım girdilerinde zam şampiyonu elektrik olmuş durumda. "Enerjide çağ atladık" diye nutuk atan iktidar, görüyoruz ki çiftçinin elektrik faturalarına çağ atlatmış durumda

Başkentte sebze fidesi için başvurular başladı

 Bu yıl ilk kez pandemi nedeniyle dijital ortamda tarımsal destek başvurularını almaya başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, normalleşme sürecine geçilmesi ve teknik nedenlerle sebze fidesi için online başvuruda bulunamayan üreticiler için yüz yüze başvuru sürecini başlattı.

Ankara'da sözleşmeli çiçek üreticiliği dönemi

  Seçimlerden önce “Benim en büyük hayalim Ankaralıyı zengin etmek” diyerek sözleşmeli üreticilik modelini vadeden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2020 yılında bin 15 çiftçiyle sözleşmeli üretime geçilmesinin ardından şimdi de Başkentli çiçekçilere verdiği sözünü tutuyor.

Milletin başına damat kadar taş düştü!

CHP'li Öztrak: Bu ülkede dolar rekor üstüne rekor kırıyorsa, millet her gün biraz daha fakirleşiyorsa, son iki yılda yaklaşık 2 milyon yurttaşımız işinden olduysa, esnaf, çiftçi, KOBİ, ev gençleri, ev kadınları, emekliler artık ne yapacaklarını şaşırdıysa, bunun sorumlusu sizsiniz.

Faizleri kaldırıp sicil affı getirecek misiniz?

CHP'li Şahin: Şubat ayı açlık sınırı 2.719, yoksulluk sınırı 8.856 TL. Pandemi desteği adı altında bankalara borçlandırdığınız işçi, çiftçi, esnaf kredi borçlarını ödeyemez durumda. Faizleri kaldırıp sicil affı getirecek misiniz?

'Saray beslemeleri mutlu, esnaf ve çiftçi perişan'

Kılıçdaroğlu:Sadece bir avuç azınlık, saray ve beslemeleri; onların hiçbir şikayeti yok, bir yerden değil en az beş yerden maaş alıyorlar, bir elleri yağda, bir elleri balda. Ama esnaf perişan, çiftçi perişan, emekli perişan.

O ilde ilk girişimcilik programı için başvurular başladı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TÜSİAD işbirliğiyle kurduğu Girişimcilik Merkezi İzmir, “tarım” temasıyla ilk girişimcilik programını başlatıyor.

CHP heyeti Şanlıurfa'da esnafla buluşacak

CHP heyeti; esnaf, çiftçi, sendikalar, meslek örgütleri, ticaret odaları, sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek Şanlıurfa’nın sorunlarını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rapor olarak verecek.

Esnaftan Akşener’e: 320 bin lira elektrik faturam var

Memleket gezilerine Mardin'de devam eden İYİ Parti lideri Meral Akşener, kendisine derdini anlatan çiftçiye gelen 320 bin liralık elektrik faturasını duyunca şok oldu.

Esnafı borç yükünü artıracak kredi yerine hibe ile destekleyin

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, hükümete "Esnafı borç yükünü artıracak kredi yerine hibe ile destekleyin" çağrısı yaptı

Kılıçdaroğlu Uşak'ta esnaf, besici, çiftçi ile buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak'ta esnaf ziyareti yaptı, besiciler ve çiftçiler ile bir araya geldi.

Esnaf-çiftçi ayakta duramıyorsa BUHRAN VAR demektir

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu “Çiftçi ve esnaf ayakta duramıyorsa, sanayici yatırım yapamıyorsa, insanlar en temel zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamıyorsa burada ciddi bir problem var demektir.” dedi.