Etiketler

Belirsizlik Perişan Etti, Açın Kapıları !

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kayıtlı ekonomi içerisinde yer alan esnaf ve sanatkarlarımızın iş yerleri 17 Mayıs Pazartesi günü yeni yasaklama olmadan açılmayı beklemektedir.

Kısıtlamalar Kademeli Olarak Kalkacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının gölgesinde geçen Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Olay Röportaj , Esnaf da Mağdur Vatandaş da (Bölüm 2)

Ankara Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu sektöre ilişkin bir çok bilinmeyeni www.esnafhabertv.com'a anlattı.

Cumhurbaşkanından Kontrol Normalleşme Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah, salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz." ifadesini kullandı.

Esnafın Kayıpları Artıyor

Ankara Tuhafiye, Parfümeri ve Billuriyeciler Esnaf Odası Başkanı Raşit Kanık, bayram öncesi tam kapanma uygulamasına geçilmesinden dolayı esnafın borçları biriktiğini ifade etti.

Her Yer Açık Ama Esnaf Kapalı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, bayramdan önce küçük esnafın açılması gerektiğini belirtti.

Esnaf İçin Köprüden Önce Son Viraj

17 günlük tam kapanma uygulamasının ardından kademeli olarak küçük esnafın açılacağı öngörülmesi üzerine Sakarya'daki esnaflar bayram sonrasına hazırlık yapmaya başladı.

Külünk: Esnafa En Büyük Can Suyu Dükkanların Açılması

AK Parti MKYK Üyesi Metin Külünk, esnaf ve sanatkarın 17 Mayıs'tan sonra kapanma sözünü duymak istemediklerini belirtirken "pandemi provakatörlüğü yapıldığını" söyledi. Medya organlarından "esnafın sinir uçlarıyla oynamayın" diyen Külünk

Tam Kapanma Uzayacak Mı ?

Uzmanlar tam kapanma sürecinden çıkılsa da kademeli normalleşme bekliyor.

Esnaf Bayrama Buruk Girebilir

Esnaf ve sanatkar ekonomik sıkıntıları her geçen gün artmaya devam ediyor.

10 Bin Esnafa Müjde

Etimesgut Belediyesi, ilçede, tam kapanma süreci nedeniyle zor durumda olan yaklaşık 10 bin esnafa, toplamda 10 milyon TL’lik bir destek paketi hazırladı.

Çalışma İzin Belgesi Süresi Uzatıldı

Tam kapanma'da muafiyet kapsamındaki işveren ve çalışanların manuel olarak doldurdukları “çalışma izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresi 12 Mayıs'a kadar uzatıldı.

Külünk, Esnafın Sorunlarını Değerlendirecek

Esnaf ve Sanatkarın Sorunlarıyla yakından ilgilenen Metin Külünk, Politik Adam Programında

Esnaf Faturalarını Ödeyemez Halde

Büyük Birlik Partisi MKYK Üyesi Ahmet Namık Akdoğan, 17 günlük tam kapanmayla birlikte aylardır sıkıntı içinde olan esnafın daha zorlu bir sürece girdiğini söyledi.

Esnaf Pandemi Sürecini Nasıl Değerlendiriyor ?

Editörümüz Tolga Yılmaz tam kapanma sürecinin başlamasıyla birlikte ekonomik koşulları daha da ağırlaşan esnafın nabzını tuttu.

Pazarlar Açılıyor Ama Sebzeler Çöpe Gitti

Semt pazarları tam kapanma tedbirleri kapsamında kurulamayınca, üretici tarladan sofralara ürününü yollayamadı. Elde kalan biber, domates, salatalık, gibi ürünler çöpe gitti.

Esnaf Veryansın Etti

Tam kapanma uygulamasının başlamasıyla esnaf içine düştüğü ekonomik çukura veryansın etti.

Sizce Kim Haklı ?

Pandemi sürecinde tam kapanmayla karşı karşıya kalan esnaf zincir marketlerin muaf tutulmasına tepki gösterdi.

İşletmeler Destek Bekliyor

Hazır Yemek Sanayi Komitesi, sektörün pandemi nedeniyle büyük yara aldığını belirtiyor. Komite, yüksek maliyet artışlarından, çalışan sorunlarına kadar sektörün sorunlarını Yuvarlak Masa’da konuştu.

Zincir Marketlerde Ne Oluyor ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu, İçişleri Bakanlığı’nın ise genelgelerle içeriğini belirlediği ‘tam kapanma’ döneminde, zincir marketlerin satabilecekleri ürünler bilmeceye dönüştü.

Tedarikçiler Gelişmelerden Umutlu

Salgın, çip krizi ve hammadde fiyatlarındaki artışa rağmen otomotivciler bu yıldan umutlu.

İhracat Ve Üretim O Riskle Karşı Karşıya

Mümessil ofislerinin ve dış ticaret şirketlerinin sokağa çıkma yasağından muaf olmaması, muafiyet kapsamında olan sektörlerde faaliyet gösterenlerin ise NACE kodu nedeniyle sıkıntı yaşaması, üretim ve ihracatı tehdit eder duruma geldi.

Çalışma İzin Görev Belgesi Süresinde Önemli Gelişme

Çalışan ve iş yeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesinin geçerlilik süresi uzatıldı.

Tam Kapanmada 2 Milyon Kişi Muaf

İçişleri Bakanlığı, tam kapanma sürecinde 2 milyon 52 bin kişi çalışma muafiyet izni verildiğini açıkladı.

Tam Kapanmada Bilmeniz Gerekenler

Bakanlık, COVID-19'la mücadele kapsamında 29 Nisan'da başlayıp 17 Mayıs'a kadar devam edecek 'tam kapanma' süreciyle ilgili yayımlanan genelge konusunda sıkça sorulan soruları yanıtladı.

TÜRSAB'dan Tam Kapanma Eleştirisi

TÜRSAB tam kapanma uygulamasında seyahat acentelerinin muaf tutulmamasını eleştirdi.

Marketlere Denetim Sıkılaştı

Alkol satış yasağı tam kapanmanın ilk gününde uygulanmaya başladı. Kolluk kuvvetleri, marketleri denetleyerek, satış yapan işletmelerde tutanak tuttu.

Ne ÇEK'TİK ya Ne ÇEK'tik

Çek ibraz zorunluluğunun Mayıs ayı sonuna ötelenmesi ve bankalardaki takas sisteminin kapanması nedeniyle piyasanın nakit işleyişinde ülke genelinde ciddi sorunlar yaşandı. Takastaki çeklerin tahsil edilememesi nedeniyle ödemeler aksarken, ticaret durma noktasına geldi. İş dünyası serzenişte bulundu.

5 Vali Adım Attı, Esnaf Bir Nefas Aldı

Esnaf temsilcilerinin, sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması kapsamında zincir marketlerde gıda dışı ürün satışının haksız rekabete sebep olduğu gerekçesiyle yasaklanması yönündeki talepleri bazı illerde sonuç getirdi. Şimdilik 4 il valisi zincir marketlere kısıtlama getirdi. Ancak marketlerin tam kapanma sürecinde ayakkabı, kırtasiye, züccaciye, hırdavat ve giyecek satışı yapamamasına karşı esnafında kapalı olması satış sevinci kursakta bıraktı.

Tam Kapanma Sürecinde Kimler Muaf ?

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere "Görev Belgesi Düzenleme" konulu genelge gönderildi. Genelgeyle, kısıtlamadan muaf personel için izin belgesi şartları netleşti.