Lokanta Haberleri

Lokanta Haberleri

Esnaf dijitalleşiyor!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Google.org iş birliği ile geçtiğimiz yıl hayata geçen “Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesi”nin saha uygulaması Antalya Kepez’de başlıyor. Hazırlanan eğitim tırı ile 20 büyük ilde projenın hem tanıtımı yapılacak hem de eğitim gerçekleştirilecek. 

ABD'li fast-food devi Burger King şaşırttı: Rusya’daki restoranlarımızı kapatamıyoruz

ABD merkezli fast-food lokantalar zinciri Burger King, Rusya’daki faaliyetlerini durdurmak istediğini ancak Rus ortaklarının reddetmesi nedeniyle restoranlarını kapatamadığını bildirdi.

Esnaf et yemeklerini kaldırdı

Kocaeli Lokantacılar Odası Başkanı Hikmet Özdemir gelen zamları eleştirirken “Çok esnafımız geçici bir süre et yemeğini kaldırmış durumda, boykot niteliğinde. Et yemeğini porsiyonu 35 liradan aşağıya satamıyoruz. Hayat şartları nedeniyle bu fiyatlar müşterimize pahalı geliyor" dedi.

Restoranlardan talep: 2 doz aşı olmayan giremesin

TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, 1 Eylül'den itibaren restoran, kafe, spor salonu, sinema, konser ve düğün salonu gibi yerlerde bulunacaklara 2 doz aşı zorunluluğu getirilmesi çağrısında bulundu.

Türkiye'den Önce Kebapçı, Pideci, Dönerci, Pastacı AB'ye Girdi

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice Kebapçı , Pideci , Dönerci ve Pastacı esnafını Türkiye'den önce AB'ye girmesinin önünü açtı. Projeyle birlikte sertifika , istihdam ve eğitim alma fırsatı yakalayan esnaf projenin hayata geçirilmesiyle rahat bir nefes alacak.

Gıda Sektöründe Dev Adım

Türkiye Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar ve Tatlıcılar Federasyonu Başkanı Ethem Aykut Yenice , AB ve hükümet tarafından desteklenen VOC-TEST III Hibe Programına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Koca: Bu Güce Güvenin

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden aşılanmaya başlanacak yeni meslek gruplarını duyurduğu paylaşımda, "Yarından itibaren Gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları da programa dahil ediliyor." dedi.

1 Haziran'a Sayılı Günler kaldı , Esnaf Hangi Koşullarda Açılacak ?

Yeni normalleşme koşullarının açıklanacağı 1 Haziran'a sayılı günler kalmasına rağmen koşullarla ilgili süreç hala belirsizliğini koruyor.

Ne Anladı Esnaf Bu İşten?

Tam kısıtlamadan bitti derken şimdi de kısmi kısıtlama geldi. Kahvehaneler yine kapalı. Pazarlar için uygulamada belirsizlik var. Berberler, Güzellik salonları, kuaför açık Lokantalar ise saat 20:00'e kadar açık olacak.

Lokantacılar Kara Kara Düşünüyor

Tam kısıtlamanın ardından açılmayı bekleyen en önemli sektörlerden biri olan lokantacılık sektörünü korku saldı. Korkularının başında müşteri potansiyelinin eskisi olmayacağı, ikinci olarak da yaz ayları nedeniyle açık mekanları olan esnafın tercih edileceği...Sektörün pandemi döneminde kaybı ise100 Milyar TL...

Tamamen Açılacaksak, Ramazan'da Kapılı Olmaya Razıyız

SESOB Başkanı Hasan Alişan, Ramazan Ayında lokanta, kafe, restoran, çay ocakları ve kıraathanelerin kapalı olması konusunda açıklamalarda bulundu. Alişan, "Bayram sonu tamamen açılacaksak, Ramazan’da kapalı kalmaya razıyız" dedi.

Enginyurt: '‘Kuru Ekmek Neyinize Yetmiyor' Diyor

Cemal Enginyurt, Eskişehir’de Oto Galericiler Sitesi esnafını, Oto Tamirciler Odası, Lokantacılar Odası ve Şoförler Odası’nı ziyaret ederek, Hamamyolu Caddesi’nde esnaf ziyareti yaparak esnafın sorunlarını dinledi.

Enflasyon Esnafın Belini Bu kez Kırdı

TÜİK verilerine göre; TÜFE aylık bazda yüzde 1,08 artarken, yıllık enflasyon yüzde 16,19'a çıktı. Böylece üst üste 6. ayında da yükselen enflasyon, 2019 Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Marttaki normalleşme adımları ve açılmalar giyimde fiyatları hareketlendirdi. Bu grupta aylık artış yüzde 1,72 arttı ve bu manşet enflasyonu 0.09 puan yükseltti. En hızlı fiyat hareketleri açılmayla işlerine geri dönen lokanta ve otellerde yaşandı. Dışarıda yenen yemek ürünlerinin hepsi zamlı fiyatla işe başlarken otel fiyatlarında yüzde 5,75 yükseliş yaşandı.

Lokantacı Sektörünü Paketlediler

Yenice "Aylardır dükkanları kapalı olan işletmelerimiz yapılandırmaları hangi kaynaklar ile ödeyecek. Bunların ertelenmesi, ötelenmesi, sektörün nefes alması adına faizsiz destekler sağlanması lazım." dedi

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni koronavirüs genelgesi

Bakanlıktan esnafı da yakından ilgilendiren yeni genelge...Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/ veya Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

Konya’da, Edirne’de esnaf isyanlarda, kongreler ise 'lebalep'

CHP'li Öztrak: Lokantalar, kafeler ve daha pek çok mekan aylarca kapalı kaldı, esnaf perişan oldu, halen de oluyor. Konya’da, Edirne’de esnaf isyanları oynuyor ama tüm bunlar olurken AK Parti lebalep kongreler yapıyor.

Konya Esnafı Yine Meydanlara İndi

Konya esnafı ikinci kez meydanlara Daha önce Mevlana meydanında masa sandalye yakmıştı. Lokanta esnafının ardından yeniden meydanlara indi. Kafe işletmecileri Meram ilçesinde bulunan Gül Park'ta bir araya geldi.

Lokantacılar isyanda: Günah keçisi esnaf mı?

Sakarya'da lokantacılar isyanda: “Otobüsler yolcu alıyor, Çarşamba pazarında üst üste alış-veriş serbest ama lokantalar açılmıyor”

Esnaf odasının feryadı: Artık evimize bakacak gücümüz kalmadı!

Edirne Keşan'daki  Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası üyeleri yaşadıkları sorunları aktardılar.

Esnaftan Akşener'e: Böyle devam ederse dayanamayız

İYİ Parti lideri Akşener, esnaf ziyaretinde yine bir dokundu, bin ah işitti. Borçları nedeniyle tarlasını sattığını anlatan esnaf, "Şimdi sıra evimizde" dedi. Bir lokanta esnafı ise, "Bu dükkandan 5 aile ekmek yiyordu. Önceden günde 25 kiloya yakın et işliyorduk, şimdi 2-3 kilo bile işleyemiyoruz. Böyle devam ederse zaten dayanamayız” diye dert yandı.

10 dakika için cezayı yedi, sosyal medyayı ayağa kaldırdı

Adana'da ünlü olan ve vatandaşlar tarafından çok sevilen “Şırdancı Bedo” isimli lokanta sosyal medyada bir anda en çok konuşulan konu oldu ve trend topic listesine girdi.

Kepenkler açılmadan elektriğe katbekat zam!

CHP"li Şeker: Bu süreçte esnaf perişan oldu ve kapalı olan kafeler, restoranlar, lokantalar açılmaya başlandı dünden itibaren. Bunlar açılırken bu arada elektriğe katbekat zam geldi

Esnaf, Vali Mali Dinlemedi

İstanbul Valisi Yerlikaya'ya, İstanbul'da bir esnaf lokanta girişinde HES kodunu sordu

Ankara'da esnafa hijyen ve işgal harcı desteği

 Ankara Büyükşehir Belediyesi, kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte yeniden hizmet vermeye başlayan restoran, kafe, fırın ve lokantalara hijyen desteği için harekete geçti.

Türkiye’de kontrollü normalleşme dönemi başladı!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası tüm Türkiye’nin merakla beklediği kararları açıkladı. Buna göre ‘çok yüksek riskli’ iller dışındaki tüm şehirlerde restoran, lokanta ve kafeterya gibi mekanlar 07.00-19.00 arası, yüzde 50 kapasite ile açılacak.

Esnafın gözü kulağı 1 Mart’ta 

Pandemi nedeniyle aylardır kapalı olan lokanta ve kafeler paket servis ile ayakta kalmaya çalışırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yerinde karar" açıklamasının ardından esnafın gözü kulağı 1 Mart'a çevrildi.

Şırnak’ta esnaf ve halk normalleşmeye hazır

Sağlık Bakanlığı verilerine göre normalleşmeye en yakın olan kentler arasında yer alan Şırnak'ta lokanta ve kafeler "normalleşme"ye hazırlanıyor.

Kayak Partilerini Gören Esnaf İsyan Etti

Coronavirüs yasakları devam ederken, Eskişehir'de bir lokanta esnafı "Kayak merkezleri dolu. Bize yasak! Görüyoruz üzülüyoruz. Artık bizler de HES kodları ile müşteri almak istiyoruz" diyerek isyan etti.

Gözleri 1 Mart'ta: Açılmazsa lokantanın anahtarını valiye vereceğim

Pandemi nedeniyle aylardır kapalı olan esnaf, 'kademeli normalleşme' açıklamalarıyla birlikte dükkan açma umudunu 1 Mart tarihine bıraktı. Kafe ve lokantalarının kademeli olarak 1 Mart tarihinde açılmasını bekleyen küçük esnaf hazırlıklarına şimdiden başladı.

Eskişehir Esnafı HES Kodu İstiyor

Çakırözer,"HES kodu ile toplu taşıma araçlarına biniliyor, siyasi partiler kongrelerini yapabiliyorsa lokantalara, kafelere de gidilebilmelidir. Eskişehirimizdeki vakalarındaki düşüş de göz önünde bulundurularak, hijyen tedbirleri ve sosyal mesafe kurallarına uyulması şartıyla HES kodu ile bu işletlemer artık açılmalıdır" dedi.