Etiketler

Normalleşme Gıda Fiyatlarını Düşürebilir

Salgın dönemindeki belirsizlik ve kuraklık birçok tarımsal emtia üreticisi ülkenin, ihracat kısıtlamasına gitmesine yol açmıştı. Pandemi koşulların normalleşmesi ile artacak küresel ticaret, enflasyon sepetinde ağırlığı yüksek olan gıda fiyatlarının düşmesine yol açabilir.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını sabit tuttu

Avrupa Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında, politika faizi sıfır, mevduat faizi yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizi de yüzde 0,25’te sabit bırakıldı.

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) Toplantı Özeti'nde, enflasyonun kısa dönemde arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesinin beklendiği aktardı.

Merkez Bankası kararı sonrası altın fiyatları hareketlendi

Dün açıklanan Merkez Bankası’nın faizi kararı öncesi ufak çapta yükselişe yaşanan fiyatlarda yeni günle birlikte aşağı yönlü seyir gözlemlenmeye başladı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faizi sabit tuttu. Para Politikası kurulu yüzde 19 olan faizi değiştirmedi

Yeni Banknotlar Tedavüle Giriyor

Merkez Bankası, yeni 200 ve 10 TL banknotların Kurban Bayramı öncesinde dolaşıma gireceğini duyurdu.

5. tertip yeni 200 ve 10 TL'lik banknotlar tedavüle girecek

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), E9 Emisyon Grubu V. tertip 200 TL ve 10 TL banknotların 16 Temmuz 2021 tarihinden itibaren tedavüle verileceğini duyurdu.

Fed'den enflasyon açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed), yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgınının etkilerinin ABD ekonomisinde hissedilmeye devam ettiğini belirterek, yakın vadede enflasyon görünümüne ilişkin yukarı yönlü risklerin arttığını bildirdi.

Enflasyonda Yukarı Yönlü Riskler Arttı

ABD Merkez Bankası (Fed), COVID-19 salgınının etkilerinin ABD ekonomisinde hissedilmeye devam ettiğini belirterek, yakın vadede enflasyon görünümüne ilişkin yukarı yönlü risklerin arttığını bildirdi.

TL'nin Değer Kaybı Tüm Zamanların Zirvesinde

Merkez Bankası tarafından açıklanan Reel Efektif Döviz Kuru, haziran ayında 59,77 olarak gerçekleşti. Bu seviyeler TL'nin tüm zamanlarda gördüğü en düşük reel değer anlamına geliyor.

Kavcıoğlu: TL'nin Değerini Koruyacağız

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yeni swap anlaşmaları için 4 ülke merkez bankası ile görüştüklerini ve ikisi ile görüşmelerin çok iyi noktaya geldiğini açıkladı.

TL Mevduatları Tercih Edilebilir Mi ?

Merkez Bankası bu ay da faizleri yüzde 19’da sabit tuttu. Ancak piyasalara göre faiz indirimi yaklaştı. Mevcut yüksek seviyelerden parasını 6 vadeli mevduat yapanlar, bu süreçteki olası faiz indiriminden kaynaklanacak getiri kaybından etkilenmeyebilir.

Altın Fiyatları Sert Düştü

ABD Merkez Bankası'nın (Fed), Covid-19 kaynaklı krizden toparlanma sürecinde ilk faiz artırım tarihi öngörüsünü 2024'ten 2023'e çekmesinin ardından doların güçlenmesiyle altın fiyatları sert düştü.

Dolar/TL Beklentisi 8,95'e Çıktı

Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yılsonu dolar/TL beklentisi 8,71 TL'den 8,95 TL düzeyine geldi. Ankete göre piyasanın yılsonu enflasyon öngörüsü yüzde 13,81'den yüzde 14,46'ya çıktı.

Merkez Bankası : Fiyatlar Yatay Seyirde Devam Ediyor

Merkez Bankası tarafından açıklanan mayıs ayı fiyat gelişmeleri raporunda, enerji ve temel mal gruplarında yıllık enflasyonun gerilediği, gıda grubunda ise fiyatların yatay seyrettiği vurgulandı.

Merkez Bankası : Erken Gevşeme Beklentisi Ortadan Kalkmalı

Merkez Bankası Başkanı Şahab Kavcıoğlu, çevrimiçi olarak gerçekleştirilen yatırımcı toplantısında, "Piyasalardaki haklı bir gerekçeye dayanmayan erken gevşeme beklentilerinin tümüyle ortadan kalkması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Dövizde Rekor Seviye Artış

Piyasalar sert bir şekilde dalgalanmaya devam ediyor.

73 Milyar TL Özel İletişim Vergisi Toplandı

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, 20 yılda, yaklaşık 73 milyar liralık Özel İletişim Vergisi toplandığını açıkladı.

Banvit'ten 46 Milyon Dolarlık Yatırım Planı

Banvit, üretim kapasitelerini artırmaya yönelik toplam 46 milyon dolar yatırım yapacak.

Hazine 8,4 Milyar TL Değerinde Satış Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen iki tahvil ihalesinde toplam satış 4 milyar 426 milyon TL olarak gerçekleşti.

Tüketici Güveni Dibi Gördü

Tüketici güven endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,6'lık düşüşle 77,3 puan seviyesinde gerçekleşti. Mart ayında 86,7 puan düzeyindeki tüketici güveni üst üste ikinci ayında da düşerek yaklaşık 10 puan gerilemiş oldu.

Bütçe 16,9 Milyar Açık Verdi

Merkezi yönetim bütçesi nisan ayında 16 milyar 917 milyon TL açık verirken, ocak-nisan döneminde 5,9 milyar TL fazla verdi.

Merkez Bankası Faiz Kararını Belirliyor...

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 19 seviyesinde tutması ve PPK toplantı metninde önemli bir değişikliğe gitmemesi bekleniyor. Faiz kararı saat 14:00’te açıklanacak.

İşte Yıl Sonu Dolar Beklentisi

Merkez Bankası Beklenti Anketi mayıs ayı sonuçlarına göre yıl sonu döviz kuru beklentisi 8,71 seviyesine yükseldi. Bir önceki anket döneminde dolar/TL kuru 8,57 düzeyindeydi.

Döviz Kuru Güne Yükselişle Başladı

Yurt içinde Merkez Bankası faiz kararı haftasının ilk gününde, enflasyon ve dış ticaret verileri takip edilecek. Yurt dışı piyasalarda veri akışı bazı ülkelerdeki tatiller nedeniyle sakin geçecek.

Kripto Paraya Geciken Düzenleme

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem kripto para piyasalarına ilişkin düzenlemelerin en kısa sürede hayata geçirileceğini söyledi. CNN Türk’e konuk olan Ertem, Merkez Bankası, MASAK, SPK'nın kripto paralara yönelik düzenlemeler üzerinde hızla çalıştıklarını ve en kısa süre içinde kurala bağlanarak hayata geçirileceğini duyurdu.

Tüketici Güvenmiyor

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından kötü haberler gelmeye devam ediyor.

2023 rotasından çıkmanın bedeli 892 milyar dolar

CHP Sözcüsü Öztrak, Türkiye’nin 2023 rotasından çıkmasının bedelinin şimdilik 892 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Türk halkı doların yükselmesi hakkında ne düşünüyor?

Türk Lirası, şu sıralar Cuma günkü kapanışına oranla yaklaşık yüzde 10 değer kaybederek dolar karşısında 7,92 seviyesinde işlem görüyor.Halk Ağbal’ın görevden alınması ve doların yükselmesine nasıl bakıyor? VOA Türkçe, İstanbulluların konu hakkındaki görüşlerini aldı.

Türkiye moratoryumla karşı karşıya

Milletin yaşadığı  ekonomik ve sosyal problemlerle beraber adalet sorununu da gündemine alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, güven ve istikrarın yok olduğunu belirtti.