Etiketler

Esnafın Elinden Lezzetler

Ustaların yemeklere büyüleyici dokunuşu ile farklı bir renk alan lezzetler görüntüleriyle gözleri dolduruyor.

170 Pazarcıya Karşı 271 Seyyar Satıcı

Seyyar satıcılar hiç bir ücret ödemeden kazanç sağlamak için fırsat kollamaya devam ediyor.

O projeyle kentin ekonomisini dijitale taşıyacaklar

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MERSİN ESOB) ile Skor Yazılım AŞ tarafından hayata geçirilen ‘Esnaf Seninle’ projesi, Mersinli esnafın dijitalde faaliyetini artırmak amacıyla online dönüşümünü sağlayacak.

O kentte işverenlere 2021 yılı teşvikleri eğitimi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi’nin ev sahipliğinde; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı, Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) ve Mehmet Koçak Danışmanlık Grubu işbirliğinde “2021 Yılı Teşvikleri ve SGK” konulu çevrimiçi seminer programı düzenlendi.

Tabela kirliliği ve kaldırım işgaline izin verilmeyecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde tabela kirliliğini sona erdirmek amacıyla yürüttüğü çalışmaları hızlandırıyor. Uzun süredir konu hakkında çalışma yapan Büyükşehir Belediyesi, esnafın görüş ve önerilerini de dikkate alarak bir yol haritası hazırladı. 

Seçer sözü: Esnaf etkilenmeyecek

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde, Karacailyas Mahallesi’nde ‘tır parkı, kamyon garajı ve garajlar’ olarak tanımlı 69 bin metrekarelik bir alanın planlarda “Belediye Hizmet Alanı” olarak tanımlanmasına ilişkin teklif görüşüldü. Bu düzenlemenin esnafı olumsuz etkilemeyeceği belirtildi.

Mersinden kadın kooperatifine iki ödül birden

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle kurulan ve her geçen gün daha çok kadına ulaşarak kadınları üretime teşvik eden Mersinden Kadın Kooperatifi, iki ödül birden aldı.

Tarsus’ta kentin ekonomisine yön verenlerle buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus’taki Borsa, Oda, Dernek, Kooperatif ve Birlik temsilcileri ile buluştu.

Seyyar esnafına kılık kıyafet ve hijyen bilgilendirmesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi, cadde kenarlarında ve kentin farklı noktalarında seyyar satıcılık yapanların, kent estetiğine uygun araçlara sahip olması, kılık-kıyafet ve hijyen kurallarına azami özeni göstermeleri için çalışmalarını sürdürüyor.

Amerikan basını Mersin'de esnafın nabzını tuttu: BİTTİK!

ABD’nin en büyük uluslararası multimedya haber kuruluşu VOA (Amerika'nın Sesi), Mersin'de esnafın nabzını tuttu. Ortak feryat şöyle: "Bittik!"

O ildeki hal esnafına güzel haber

Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 800 hektar alan üzerine kurulu, 1500 iş yerine sahip ve günde 7 bin civarında aracın sevkiyat yaptığı Mersin Merkez Hal Kompleksi’nde 2020 yılında başlattığı çalışmalarla hem esnafın hem de üreticinin takdirini topluyor.

YAĞ çay bardağında, KIYMA 5 TL’lik alınabiliyor

TBMM’de yükselen feryat: “Çok acı ve vahim bir tablo var. Bakın, bakkala gidiyoruz; bir ev hanımı çay bardağında yağ almak zorunda kalıyor. Kasaba gidiyoruz; bir emekli 5 lirayı elinde sıkı sıkı tutuyor, başını önüne eğiyor ve 5 liralık et alıyor. Fırına gidiyoruz; insanlar 50 kuruş olduğu için bayat ekmek kuyruğunda”

AVM sayısı 436 olmuş, esnaf nasıl bitmesin!

2007 yılında 145 olan AVM sayısı 2020 yılında 436 olmuş. Bu düzende bakkal, manav, kasap ayakta kalabilir mi?

Tarsus Hal Kompleksi’nde asfalt çalışması

Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezleri arasında yer alan Tarsus’ta, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan Hal Kompleksi içerisinde oldukça yıpranan ve esnaf için de sorun oluşturan asfalt zeminin tamamen yenilenmesi için çalışmalar başladı.

Vatandaşların bazıları bayat ekmeğe muhtaç

Mersin'de bir fırıncı, yurttaşların bayat ekmek aldığını söyleyerek, “Ne yapsın? Bayat ekmeği 50 kuruşa veriyorum. Normal ekmek alsa 1.5 lira. Bir tane alacağına 3 tane bayat ekmek alıyor” dedi.

O ilde esnafa müjde: Öğrencinin cebi para gördü

Mersin'de Büyükşehir Belediyesi öğrenim yardımının üçüncü ödemesini hesaplara hatırdı

'İnsanlar Çöpten Ekmek Topluyor'

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Mersin esnafının sıkıntılarını dinledi. Esnaf Başarır'a "İnsanlar çöpten ekmek topluyor" dedi.

O ilin esnafına müjde: Halk Kart’ın şubat tutarları hesapta!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli yurttaşlara verilen Halk Kart’ın Şubat ayı tutarlarını hesaplara yükledi.

TBMM’de ‘esnaf kira yardımı alıyor-alamıyor’ tartışması

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir TBMM Genel Kurulunda, muhalefet temsilcilerinin “Sözü edilen kira yardımları esnafa ulaşmadı” iddialarını yalanlarken CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel’den anında yanıt geldi.

Başkandan Silifke'de esnaf ziyaretleri

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent merkezi başta olmak üzere ilçelerde de sürdürdüğü esnaf ziyaretlerine bu kez Silifke’de devam etti.

Bereketli kazançlar esnafım!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Akdeniz ilçesindeki esnafı ziyaret etti.  Seçer, Eski Devlet Hastanesi önünden başlayarak, Kuvayi Milliye Caddesi, Kuruçeşme, Zeytinlibahçe ve İstiklal Caddesi boyunca dükkânları bulunan esnafı ziyaret edip, hayırlı işler diledi.

O kentte iş yeri kapalı 5 bin 785 esnafa gıda kolisi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 29 esnaf odasına teslim edilen gıda kolileri, pandemi nedeniyle iş yerleri kapalı durumda olan 5 bin 785 esnafa ulaştırılıyor.

Esnaf, çiftçi, köylü vergisini ödüyor, ya 5'li çete?

TBMM'de yükselen ses: Esnafımız, çiftçimiz, köylümüz, memurumuz vergisini ödüyor. Ama baktığımız zaman kimler vergi ödemiyor bu ülkede? İktidara yakın “5’li çete” diye adlandırdığımız bütün ihalelere giren, bütün ihaleleri kazanan devlet müteahhitliğinden dünyada ilk 10 müteahhit arasına giren 5’li çete.

Kadınlar çoraptan oyuncaklar yapıp üretime katılıyor

Gerçekleştirdikleri iş birliği ile sayısız kadına umut olan ve gelir kapısı açan Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersinden Kadın Kooperatifi, “Evimiz Atölye” çalışmasıyla ev kadınlarını üretime katacak çalışmalara devam ediyor.

Nakliyeci esnafının 2020’deki mırıltısı çığlığa dönüştü

İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı: Tarsus Kamyoncular ve Tırcılar Kooperatifini ziyaretimizde, bir dokunduk bin ah işittik. Geçen senenin mırıltıları bu sene maalesef, çığlığa dönüşmüş…

O ilde 'Sürdürülebilir Kooperatifçilik Eğitimi'

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından kooperatifler için ‘Sürdürülebilir Kooperatifçilik Eğitimi Projesi’ başlatıldı.

‘Sanayi esnafı’ bahane denize yakın 400 dönüm şahane!

Yeni Mezitli Küçük Sanayi Sitesi için ayrılan alanın 400 dönümlük araziye, 60 bin civarındaki narenciye ağacının yok edilmesi pahasına ''Kıraç Raporu'' verildiğini dile getiren Milletvekili Turan, “Esnaflarla yaptığımız görüşmede oranın talibinin, oradaki esnaflar olmadığı ortaya çıkıyor” dedi.

CHP'li Vekilin İddiası: 51 Esnaf Canına Kıydı

Budak "Geriye dönük yaptığımız çalışmaya göre son bir yılda 51 esnafımızın bunalıma girerek yaşamına son verdiğini gördük. Mersin'den Samsun'a Gaziantep'ten Antalya'ya Denizli'den Batman'a farklı iş kollarında çalışan pek çok esnafımız canına kıydı" dedi.

Kadınların yüzünü güldüren kooperatif

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Mersinden Kadın Kooperatifi tarafından üretim alanına dönüştürülecek Darısekisi Mahallesi’nin eski köy okulunun bahçesine ekilen nergisler ilk mahsulünü verdi.

'CHP'li 4 belediye 15 bin kişiyi işten attı'

AK Parti'li Özhaseki: ‘Hiçbir çalışanın ekmeğiyle oynamayacağız. Fakir fukarayı işinden etmeyeceğiz. Bir emekçiyi, çalışanı işinden edersek namussuzuz, şerefsiziz.’ dediler. Ama sadece Ankara, İstanbul, Adana ve Mersin’de 15 bin kişiyi işinden ettiler.