Rekabet Kurumu Haberleri

Rekabet Kurumu Haberleri

Rekabet Kurumu'ndan zincir marketlere sınır önerisi

Rekabet Kurumu, zincir marketlerin tarım ürünlerinde alıcı güçlerinin sınırlandırılmasını önerdi. Kurumun hazırladığı, Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu'nda tedarik zincirinin kısaltılması gerektiği de belirtildi.

Yemde rekabet soruşturmasında savunma toplantısı

Yem üretimi ve satışı yapan şirketler hakkında yürütülen soruşturma kapsamında sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi. Sözlü savunma öncesinde soruşturma heyeti, şirketler hakkında ceza uygulanmasını istedi.

BİM'den kritik ceza hamlesi: 718,6 milyon TL ödeme yaptı

BİM, Rekabet Kurumu tarafından verilen cezayı yüzde 25 erken ödeme indiriminden faydalanarak 718,6 milyon TL olarak 17 Şubat tarihinde ödediğini açıkladı.

Rekabet Kurumu'ndan çevrim içi satış için örnek karar

RK'nın BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AŞ'nin, bayilerince çevrim içi platformlarda satış yapılmasının yasaklanmasına ilişkin talebini reddettiği kararın, sektörde faaliyet gösteren diğer firmalara yol gösterici olması bekleniyor.

Rekabet Kurulu'ndan Coca Cola'ya soruşturma

Rekabet Kurulu, Coca Cola İçecek’in bağlı ortaklığı hakkında soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumu'ndan Digiturk kararı

Rekabet Kurulu, Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ'ye (Digiturk) 7 milyon 68 bin 133 lira idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

RK Başkanı zincir marketlerin neden ceza aldığını açıkladı

Rekabet Kurumu(RK) Başkanı Birol Küle, zincir marketlerin neden ceza aldığını canlı yayında açıkladı.

Rekabet Kurumu'ndan bazı özel hastaneleri soruşturma

Bazı özel hastaneler hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı 15 Şubat'ta yapılacak.

Rekabet Kurumu 'Zincir marketler' için tarih verdi

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle zincir marketlere kesilen ceza ile ilgili gerekçeli kararın gelecek hafta başında yayımlanacağını söyledi.

Rekabet Kurumu ceza sınırını belirledi

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da yer alan idari para cezalarının alt sınırı, yeniden değerleme oranı (yüzde 36,20) esas alınarak 47 bin 409 liraya yükseltildi.

MDF üreticilerine 270 milyon TL ceza

Rekabet Kurumu, zincir marketlere kestiği idari para cezasının bir benzerini MDF üreticilerine de kesti. Aralarında anlaşarak fiyat artırmakla suçlanan 11 firmaya kesilen para cezası 270 milyon TL’yi aşıyor.

Rekabet Kurumu'ndan 2 soruşturma kararı

Rekabet Kurulu yürüttüğü ön araştırmalar sonucunda optik ürün üreticisi EssilorLuxottica ve Mey İçki hakkında soruşturma açılmasına karar verdi

Avusturyalı dev Türk şirketini satın aldı

Avusturyalı sanayi devi RHI Magnesita, Türk şirketi Sörmaş'ı bünyesine katmak için Rekabet Kurumu'na başvurdu. Bir dönem Kümaş ile de ilgilenen Avusturyalı dev, Sörmaş'ın yüzde 85'lik hissesi için 38,8 milyon euro ödedi.

Zincir marketlere ceza yağdı

Rekabet Kurumu, BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK, A 101 ve Savola Gıda'ya toplam 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası verilmesine karar verdi

Rekabet Kurumu zincir marketlerden sözlü savunma alacak

Rekabet Kurumu, koronavirüs salgını sürecinde zincir marketlerin fiyat davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindiğini duyurarak tarih verdi.

Rekabet Kurumu'ndan Trendyol kararı

Rekabet Kurumu, Trendyol ve aynı ekonomik bütünlük içinde yer alan diğer teşebbüsler hakkında rekabeti engelleme gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verdi.

Beyaz eşya ve elektronik devlerine rekabet soruşturması

Rekabet Kurulu, Arçelik, BSH Ev Aletleri, Gürses Kurumsal, LG Electronics, Samsung Electronics ve SVS Dayanıklı hakkında soruşturma açtı.

Zincir marketlerden sözlü savunma alınacak

Rekabet Kurulu, 27 Ekim'de koronavirüs salgını sürecinde zincir marketlerin fiyat davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturmada sözlü savunmaların alınacağını açıkladı

Trendyol hakkında ön inceleme başlatıldı

Rekabet Kurumu, piyasada hakim durumu kötüye kullanarak pazar payını artırdığı iddialarından yola çıkarak Trendyol hakkında ön inceleme başlattı.

Rekabet Kurumu, Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ'den alınan taahhütleri duyurdu

Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ'den alınan taahhüt üzerine sonlandıran rekabet soruşturmasında, taahhütlerin detayları duyuruldu.

Rekabet Kurumu'ndan gübre sektöründeki 7 firma hakkında soruşturma açıldı

Rekabet Kurumu tarafından gübre sektöründe faaliyet gösteren 7 teşebbüs hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Çifte fiyat uygulayan firmalar Rekabet Kurumuna şikayet edildi

TESK Başkanı Palandöken: Yakın izlemeye aldığımız haksız ve gereksiz olarak aynı ürünlere farklı fiyat uygulayan firmalarla ilgili olarak Rekabet Kurumu Başkanlığına ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunduk.

Muz ve Bulgur Toptancıları Yandı

Rekabet Kurulu’nun kararlarına ilişkin Kurum internet sitesinde yapılan açıklamada Duru Bulgur’un daha önce şikayet üzerine incelendiği, rekabet ihlali görülmediği kararına varıldığı, bunun üzerine şikayetçilerin Rekabet Kurulu kararına karşı Ankara 13. İdare Mahkemesinde dava açtığı hatırlatıldı