Samsun Haberleri

Samsun Haberleri

Samsung'dan Türkiye hamlesi

Cep telefonunda yerli üretim hamlesi sürüyor. Dünyanın en büyük üreticilerinden Samsung, Atmaca Elektronik’in tesisinden ağustos sonu itibariyle Tekirdağ’da kurduğu kendi tesisine taşındı.

Yüz yüze eğitim kararı alındı, ev kiraları 2'ye katlandı

Yüz yüze eğitim kararı sonrası Türkiye'nin birçok bölgesinde ev kiralarında fahiş artışlar dikkat çekiyor. Samsun'un Atakum ilçesinde geçen sene 800 lira olan 2+1 kiralık dairelerin fiyatı bin 600 liraya kadar çıktı.

Selde can kaybı 17'ye yükseldi

Sağanak yağış dün Bartın, Sinop, Kastamonu ve Karabük’ü felç etti. Dereler ve çaylar taştı, evleri ve işyerlerini su bastı. Bartın-Karabük yolundaki köprü çöktü. Bartın’da 80 yaşındaki bir kadın kayboldu. Yağışların en çok etkilediği yerlerden biri de Kastamonu Bozkurt oldu. LPG tankeri ve çok sayıda araç suda sürüklendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu, Sinop ve Bartın'daki selde hayatını kaybedenlerin sayısının 17 olduğunu bildirdi. AFAD ise Bartın'da kaybolan bir kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, selin etkili olduğu bölgelerdeki valiler ve kaymakamlarla telefon görüşmesi gerçekleştirdi, devletin tüm imkanlarıyla seferber olduğunu bildirdi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık, "Afetin boyutları çok büyük. İlçeye ulaşım sıkıntılı. 72 saat kritik lütfen duyarlı olalım" mesajını paylaştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, devam eden sağanağın, Kastamonu'nun kuzeyi ile Sinop ve Samsun çevrelerinde geceden itibaren etkisini artırarak yarın öğleye kadar kuvvetli olacağını belirtip vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması yönünde uyarıda bulundu.

Karadeniz'i sel vurdu

Dün sağanak yağış nedeniyle Bartın, Sinop, Kastamonu ve Samsun’da sel meydana geldi. Yerleşim yerlerindeki caddeler nehire döndü. Yollar çöktü, çok sayıda araç ve ev hasar gördü, birçok vatandaş mahsur kaldı, 2 kişi sele kapılarak kayboldu.

Cep'te fiyatlar 1500 lira düştü

Samsung, Xiaomi, Oppo, TCL, Vivo ve Realme gibi teknoloji devleri, Türkiye'de üretmeye başladığı telefonlarını nisandan itibaren piyasaya sunmaya başladı. Yerli modeller giriş ve orta segmentte pazarın yüzde 50'sini ele geçirdi. Böylece yerli üretim cep hamlesinin sonuçları kısa sürede görülmeye başlanırken, bazı modellerde fiyatlar 1.500 TL düştü.

Türkiye bir ilk! ZİHA'larla ilaçlama Samsun'da denendi

Samsun'da, zirai insansız hava araçlarıyla (ZİHA) çoklu uçuş ilaçlama denemesi yapıldı.

Samsun'da 2 Bin Kaçak Sığınmacı Dükkanı Var

"Çırak, kalfa ve ustalık belgelerini almadan da dükkan açamıyor. Adam dün geldi, tuttu dükkanı, aldı eline makası 3'te 1 fiyatına tıraş yapıyor. Sonra da yerli esnafa 'sen çok paraya yapıyorsun' diyorlar"

O esnafa fiyat ve peşinat indirimi müjdesi

TOKİ tarafından Samsun'un Toybelen mahallesinde yapılan sanayi sitesinde dükkan sahibi olmak isteyen esnafa fiyat ve peşinat indirimi ile birlikte vade uzatması yapıldı.

Rant için değil esnafı rahatlatan projeler için kafa yorun

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek:  Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanına buradan seslenmek istiyorum: Rant için değil, insanları koruyan, yeniden istihdam alanları yaratan, esnafımızın şu anda, pandemi sürecinde elini rahatlatan, nefes veren projelerle uğraşalım

'TOKİ'nin rantçı projelerine esnaf kurban edilmesin'

Samsun'daki Gülsan Sanayi Sitesi'ni ilişkin "Bu projedeki dükkânların neredeyse 2 katına yakın bir fiyatla esnaflara satılması düşünülüyor.  Şimdi bir kez daha sormak istiyoruz: Ya, bir iş yapın da içinde rant olmasın, bir iş yapın da içinde TOKİ’nin rantçı projeleri olmasın" eleştirisi yapıldı

Esnafa 'kör müsünüz' diyen bir belediye başkanı olur mu?

İYİ Partili Usta: Son günlerde, Büyükşehir Belediyesi sürekli yanlış işlerle gündeme geliyor. Şehidin yanına defnedilmek istenen şehit ailesinden 20 bin lira bedel isteyen Büyükşehir Belediyesi, kendi memnuniyet kamu araştırması için 214 bin lira veriyor; vatandaşa, esnafa kör müsünüz, görmüyor musunuz? Diyen bir belediye başkanı anlayışı var.

Samsun'da esnaf ziyaretleri

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Cumartesi günü esnaf ziyareti yaparak sorunlarını dinleyip ‘hayırlı işler’ diledi.

Esnaf Kefen Parasını Yedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, pandemi sürecinde esnafın giderek artan geçim sıkıntısını gündeme getirerek, Ordu'nun Perşembe ilçesinde ziyaret ettikleri 74 yıllık esnafın son elektrik ve su faturasını kefen parası ile ödediğini kendilerine söylediğini bildirdi.

47 yıllık esnaf kefen parasını elektrik-suya yatırdı

Ordu Perşembeli Mehmet amca: “47 yıllık esnafım, kırk yedi senelik. Ben kefen paramı da bu ay elektriğe, suya yatırdım.” 

Kafe ve bar çalışanlarının kısıtlama isyanı

Salgın süresince işyerleri kapatılan kafe bar çalışanları, 7 ilde düzenledikleri eylemlerle işyerlerinin gerekli önlemler alınarak açılmasını talep etti.

CHP'li Vekilin İddiası: 51 Esnaf Canına Kıydı

Budak "Geriye dönük yaptığımız çalışmaya göre son bir yılda 51 esnafımızın bunalıma girerek yaşamına son verdiğini gördük. Mersin'den Samsun'a Gaziantep'ten Antalya'ya Denizli'den Batman'a farklı iş kollarında çalışan pek çok esnafımız canına kıydı" dedi.

Esnafın durumu günü güne takip ediliyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, esnafın sorunlarına ve yapılan desteklere işaret etti.

Kuşadası Esnaf Odası o üyelerinin YKS ödemelerini üstlenecek

KESO, pandemi nedeniyle iş yeri kapalı olan esnaf ve sanatkarların çocuklarının sınav ücretlerini ödemeyi kararlaştırdı.

Esnaf Babanın Cocuğuna YKS Desteği

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan sosyal yardım alan ailelerin ve pandemi nedeniyle işyerleri kapanan sektör çalışanlarının çocuklarının YKS ücretlerinin Çarşamba Belediyesi tarafından karşılanacağını duyurdu.

Samsun Esnafına Taksit Müjdesi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’nden dükkan alacaklar için peşinatın yüzde 10’a indirildiğini dile getirerek, “Müracaat tarihinden 6 ay sonra ilave yüzde 7.5, bir altı ay sonra da yüzde 7.5 ödeyecek. Yer teslimi yapılana kadar taksit kalktı” dedi.

Enginyurt: 600 Bin Kişi İşsiz Kalındı

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Partili Samsun Milletvekillerine çağrıda bulundu. Samsun'da gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Partili Samsun Milletvekillerini esnafı ziyaret etmeye davet etti.

Tarihi Çarşı "Tarih" Oluyor

Samsun'da asırlık bedestende esnaf sinek avlıyor. Samsun’un Çarşamba ilçesindeki 2 asırlık Bedesten Çarşısı'nda, esnaflar işlerin durgunluğundan yakındı.

Uçan ülke değil Merkez Bankasının 128 milyar doları

CHP’li Öztrak: “Salgında esnaflarımıza yardım hızla verilemedi. Onun yerine esnafa IBAN numarası gönderip, siz onlardan yardım istediniz. Devlete 40 yıl vergi veren esnafa, 40 gün bakamadınız. Vere vere faiziyle borç verdiniz.”

Üreticilerin yüzü güldü

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Manda Islah Projesi kapsamında dağıttığı otomatik sağım makineleri ve soğutma tankları süt üreticilerinin yüzünü güldürdü.

Şekerbank Kredisi Esnafa Cansuyu

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, esnafa 6 ay geri ödemesiz kredi imkanı sağlayan Şekerbank'ın paketini "Cansuyu" olarak yorumladı. 

Ortak alanlara saygı için zabıtadan müdahale

Samsun'un Çarşamba Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Zabıta Müdürlüğü Ekipleri ve Emniyet Müdürlüğü Ekipleri Çarşamba’da bulunan işlek cadde ve sokaklardaki işyerlerinin kaldırım işgalini önlemek için harekete geçti.

Çarşamba'nın turistik kapasitesi için müjdeli haber

Yeşilırmak'ın Karadeniz'le buluştuğu yemyeşil Çarşamba esnafına müjdeli haber. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Çarşamba Belediyesi Kano Tesislerini yerinde inceleyerek tesislerin bakanlık desteğiyle en kısa zamanda hayata geçirileceğinin sözünü verdi.

Önce Fırça Sonra Müjde

Güler, Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’nden dükkan almak isteyen Gülsan Sanayi Sitesi esnaflarından alınacak yüzde 25’lik peşinatın yüzde 10’a düşürüldüğünü müjdeledi

Terme Belediyesinden Örnek Davranış

Samsun'da esnaf odaları başkanları, Terme Belediyesi'ne ait mülklerde yapılan kira indiriminin diğer belediyelere örnek olması gerektiğini söyledi.