Etiketler

ABD 34 şirketi kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’nin çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunma veya bu faaliyetlere karışma riski bulunduğu gerekçesiyle Çin, Rusya ve İran ile bağlantılı olduğu iddia edilen 34 şirketin kara listeye alındığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı bünyesinde Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü kuruldu

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Hizmet ihracatımızı daha da artırmak ve uluslararası hizmet ticareti konularını bütüncül bir yaklaşımla ele almak amacıyla Bakanlığımız bünyesinde Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğünü kurduk" açıklamasında bulundu.

Aman Dikkat ! Bakanlıktan İlk Uyarı Geldi

Ticaret Bakanlığı tatil hazırlığı yapanları sahte otel tanıtımları konusunda uyardı.

Türkiye 4,2 Milyar Dolar Ticaret Açığı Verdi

Ticaret Bakanlığı, mayıs ayında ihracatın yüzde yıllık bazda yüzde 65,5 artışla 16,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Güçlü artış geçen yıl pandemi kaynaklı dış ticarette yaşanan gerilemenin yarattığı baz etkisinden kaynaklanıyor. Mayıs ayında dış ticaret açığı ise 4,2 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Makarna ve Bulgur İhracı Kayda Bağlandı

Şehriye, kuskus, mantı, erişte ve hazır/anında noodle da dahil olmak üzere makarna, bulgur ve buğday irmiği ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi.

Dardanel O Şirketi Satın Alıyor

Dardanel Önentaş, Yunanistan'ın dondurulmuş deniz ürünleri alanında önde gelen şirketlerinden G. Kallimanis SA'yı satın almaya karar verdi.

Hibe Desteği Başvurusu Kimlik Numarasına Göre Yapılacak

Ticaret Bakanlığı, esnafa yönelik hibe desteği başvurularının kimlik numaralarına göre yapılacağını duyurdu.

Bayram Şahin Esnafhaberde

Ankara Kantinciler Odası Başkanı Bayram Şahin, Esnafhabertv'ye önemli açıklamalarda bulundu.

Sıra Başvuru Yapmaya ve Kredi Almaya Geldi

1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkar iki ayrı grup halinde hibe desteğinden faydalanacak. Toplamda 4 milyar 622 milyon liralık destek verilecek.

Yasak Geldi Sektör Çıkmaza Girdi

Etilen polimer atık ithalatı 45 gün sonra durdurulacak. Ticaret Bakanlığı düzenlemesine PAGDER'den tepki geldi.

Çek Kullanalar Dikkat !

Çeklerin mayıs ayında ibraz edilemeyeceğine ilişkin düzenleme yine değiştiriliyor.

Kahveci Esnafının Başkanı Boş Durmuyor

İsa Güven'in "olağanüstü bir çalışma yaptıklarını gördüm göstermiş olduğu ilgi ve alakaya sonsuz teşekkür eder görevinde başarılar dilerim" açıklaması "kahveci esnafına müjdeli bir haber geliyor" şeklinde yorumlandı. 

Çek Krizinde Yeni Gelişme

İş dünyasından gelen yoğun talep üzerine Ticaret Bakanlığı, karşılığı olan çeklerin banka tarafından ödenebileceğini belirtti ve bu konuyla ilgili taraflara bildirim yapıldığını açıkladı.

Sektör Karıştı... Ya Hep, Ya Hiç !

Sektör temsilcilerin beklentileri herhangi bir ayrım yapılmadan ya bütün sektörün kapatılması ya da güzellik salonlarının da berberler ve kuaförler gibi açık bulundurulması.

Oda Başkanları Çıkış Yolu Arıyor

Sektör sıkıntılı biri gelip biri gidiyor. Ticaret Bakanlığı esnaf başkanları için su yolu oldu.

Esnaf ve Sanatkar Senden Çok Şeyler Bekliyor

Ticaret Bakanlığı'na dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı yerine AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş atandı. Mehmet Muş, Trabzon Sürmene doğumlu.

Keşke Esnaftan Alsaydınız Bari ... Çok Ucuza Satardı

Ticaret Bakanlığı Bakan Ruhsar Pekcan'ın firmasından alınan dezenfektan için "üretici Nanoksia Biyoteknoloji firmasından yapılan 507.880 TL’lik dezenfektan tedariği, direkt üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853.600 TL’ye tekabül edecektir." denildi.

Güzellik Salonları Esnafından Ankara'ya Çıkarması

Kısmi kısıtlama nedeniyle dükkanları kapanan Güzellik Salonu işletmecileri Ankara'ya çıkartma yaptı.

Hayırlı İşler Bakanım

Şimdi diyebilirsiniz ki zaten firma dezenfektan satıyor. Şimdi Ticaret Bakanlığı'na, TOBB'a hatta Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) dezenfektan satan firmanın Ticaret Bakanı'nın ortak olduğu, şenin de yönetim kurul başkanı olduğu firma satıyor desek ne dersiniz? İddiayı Odatv yazarı Can Özçelik gündeme getirdi. Bakanlığın web sitesinden bir açıklama da yapılmadı. Bize diyecek tek kaldı: Hayırlı İşler Bakanım.

Erkan, Antalya'da

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü  Necmettin Erkan   Antalya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği'ni ziyaret etti.

E-ticaret mağduru olmayın!

Satıcı ile karşı karşıya gelmeden internet, telefon, akıllı telefon uygulamaları gibi uzaktan iletişim araçları kullanılarak yapılan alışverişler, mesafeli satış olarak adlandırılıyor. Mesafeli satışlarda, tüketici olarak herhangi bir gerekçe göstermeden ya da ceza ödemeden 14 gün içinde cayma hakkınız var.

Çifte fiyat uygulayan firmalar Rekabet Kurumuna şikayet edildi

TESK Başkanı Palandöken: Yakın izlemeye aldığımız haksız ve gereksiz olarak aynı ürünlere farklı fiyat uygulayan firmalarla ilgili olarak Rekabet Kurumu Başkanlığına ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunduk.

Dolandırıcılar Sınır Tanımıyor

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, tüketicilerin rafl arda aldatıcı ürünler gördüğünde sessiz kalmamasını, www.turkiye. gov.tr/gtb-reklam-ve-haksiz-ticariuygulama-sikayeti adresinden şikayet etmelerini istedi.

Derdi Çok, Vergisi Basit Esnafa Müjde Var

Basit usulde vergilendirilen esnafın gelir vergisinden muaf tutularak beyan yükümlülüklerinin kaldırılması hedefleniyor

Kira yardımı ve hibe desteği başvurusu nasıl yapılır?

Destek başvuruları 31 Mart Çarşamba günü saat 23:59'a kadar devam edecek. Kira desteği ve hibe başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak. Peki ama nasıl?

Bartın'da kooperatifçilik bilgilendirmesi

İl Ticaret Müdürlüğü heyeti, Bartın Kadın Mesleki Eğitim ve Beceri Merkezini ziyaret ederek kooperatifçilik hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Tüketici haklarını resim ve karikatürle anlattılar

 Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Bakanlığı iş birliğinde geçtiğimiz yıl düzenlenen ancak pandemi süreci nedeniyle ertelenen ‘‘Tüketici Hakları’’ konulu resim ve karikatür yarışmasında dereceye girenler ödüllerine kavuştu.

Kuyumcular Nefes Aldı

Taslağa göre, kuyumculuk faaliyetinde bulunabilmek için kamu sermayeli bankalar veya kamu sermayeli katılım bankalarında kuyum işletmesi adına açılan hesaba 500 gram altın teminatı yatırılması gerekiyor.

Taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit imkanı

Taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit imkanı getirildi. Konut alımlarında ise taksit sınırı kaldırıldı.

Elektrik su borcu icralık esnaf için acil eylem planı var mı?

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 1 Ocak 2021 tarihine kadar elektrik ve su faturaları biriktiği için icra ile karşı karşıya kalan esnaflar olduğunu belirterek bu konuda bir acil eylem planı bulunup bulunmadığını sordu.