Ticaret Haberleri

Ticaret Haberleri

İTO Başkanı Avdagiç: İstanbul'da AVM'ler saat 13:00'ten sonra açılsın

İstanbul'da dün 19:30'da kar yağışı sebebiyle AVM'ler kapatılmıştı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, AVM’lerin bugün 13:00'ten sonra açılması konusunda tavsiyede bulunduklarını söyledi.

E-ticarette işlem hacmi 400 milyar TL’ye ulaştı

Büyüme ivmesini 2021’de de sürdüren online alışveriş harcamaları, cirosal bazda 400 milyar TL’lik işlem hacmine ulaştı. Sektörün bu yıl ise yüzde 40 büyüme ile 560 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

Türkiye'de kartlı ödemeler katlanarak büyüyor

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri'nin (GÖSAŞ) Mastercard ile ortaklaşa gerçekleştirdiği "Türkiye’de Kartlı Ödemeler 2021" araştırmasına göre, kartlı ödemeler katlanarak büyüyor ve e-ticaret sektörünün kartlı ödemelerdeki payı hızla artıyor.

Enerjide dengeleri alt üst edecek! Petrol ve doğal gazdan daha kazançlı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) raporuna göre, hidrojenin, 2050'ye kadar nihai enerji tüketiminin yüzde 12'sini karşılayabileceği tahmin edilirken, ülkelerin enerji ticareti ve iş birliklerine yeni dinamikler getirecek

E-ticarette dijital belge zorunluluğunun kapsamı genişledi

E-ticaretteki hızlı yükseliş e-belge uygulamalarını yaygınlaştırdı.2021’de cirosu 1 milyon TL ve üzerinde olan işletmelere getirilen e-belge zorunluluğu, bu yıl 500 bin TL ve üzeri ciroya sahip işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletildi

'Türkiye'yi şaha kaldırıyoruz'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Türkiye'ye çağ atlatan projelerimizle istihdama, ticarete, ekonomiye destek oluyor, geleceğin Türkiyesi'ni inşa ediyoruz" dedi.

Ticaret Bakanlığından deterjan düzenlemesi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Deterjanlar Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ticarete 24,6 milyar dolarlık katkı

Türkiye'nin üretim üslerinden serbest bölgeler, geçen yıl ticarete sağladığı 24 milyar 618 milyon dolarlık katkıyla dikkati çekerken 85 bin 248 kişinin istihdamına da imkan verdi.

Tüccarın Gözü Esnaf Kredisinde

Türkiye Halk Bankası’nın esnaf ve sanatkarlara 2024 yılı sonuna kadar yüzde 50 oranında indirimle kredi kullandırmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasından sonra yeni bir tartışma başladı. Kredi alabilmek için bankanın getirdiği “Kredi talep eden esnaf ve sanatkardan, faal bir şekilde esnaflık faaliyeti yapmakta olduğunu ve ticaret odasına kayıtlı bir ticari işletmenin ortağı/sahibi olmadığını beyan eden bir taahhütname alınır” ifade Ankara Ticaret Odasını kızdırdı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran. "Üyemiz bize sitem ediyor. İzah etmekte güçlük çekiyoruz. Esnafın da tüccarın da bu ülkenin öz evladı olduğuna inanıyoruz" dedi.

Türkiye'de 2017'den bu yana bir ilk! Tam 2 milyar dolar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, altın ihracatında 2017'den bu yana ilk kez 2 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verildiğini bildirdi.

Sencer İmer vefat etti

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Sencer İmer öldü. 80 yaşındaki İmer'in vefatını görev yaptığı Ufuk Üniversitesi duyurdu.

Türkiye çıtayı yükseltti! 18 ülke yakın markaja alındı

Ticaret Bakanlığı uzak ülkelere yönelik ihracatı artırmak için çalışmalarını hızlandırırken Türkiye'nin bu ülkelere dış satımı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 42,2 artışla 27 milyar doları aştı.

İkinci el ve atıl durumda olan cep telefonları ekonomiye kazandırıldı

Ticaret Bakanlığı, ikinci el ve atıl durumda olan cep telefonların ekonomiye kazandırıldığını açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çakar: Bankacılık sektörü güçlü yapıda

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, ATO üyesi iş adamlarının finansman taleplerini dinledi. Pandemide daralan küresel ticaret hacmine rağmen Türkiye'nin büyüyebildiğini belirten Çakar, “Türkiye bankacılık sektörü büyüklüğü, kredi çeşitliliği, sektörel dağılımıyla rasyonel ve güçlü yapıdadır” dedi. ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise, "Pandemide sektörümüz en büyük desteği Ziraat Bankamızın da aralarında olduğu kamu bankalarından gördü” dedi.

Tarihin en büyük anlaşması devrede! Uzmanlar: ABD için stratejik felaket

15 ülkeyi ve dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini kapsayan yeni RCEP ticaret anlaşması Pekin'e, ABD ile olan ekonomik rekabetinde büyük avantajlar sağlayacak. Uzmanlara göre bu anlaşma, ABD için stratejik bir felaket olan bu ticari blok, küresel dengeleri de kökten değiştirecek.

Türkiye altında dengeleri değiştirdi! 2 milyar dolar fazla verildi

Enerji Bakanı Dönmez, "2021’de altında 7,6 milyar dolarlık ihracat, 5,6 milyar dolarlık bir ithalat rakamını yakaladık. 2017’den bu yana dış ticaret açığımız olan altında bu sene yaklaşık 2 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlası elde ettik." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gururla açıklıyorum, ihracatta rekor kırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Raffles Otel'de düzenlenecek programda 2021 yılı dış ticaret rakamlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "2021 toplam ihracatımız geçen yıla göre yüzde 32,9 artışla 225,4 milyar dolar oldu. Bu bir rekordur." dedi.

Bakanlık'tan taksimetre güncelleme fiyatlarına ilişkin inceleme başvurusu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca, İstanbul’daki taksilerin tarife güncelleme işlemlerinde fahiş fiyat uygulandığı ve rekabeti engelleyici unsurlar olduğu iddialarının incelenmesi için Ticaret Bakanlığı'na başvuruda bulunuldu.

Dış ticaret açığı kasımda 5,4 milyar dolar oldu

Kasım ayında dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 artarak 5 milyar 54 milyon dolardan, 5 milyar 402 milyon dolara yükseldi. Kasım ayında genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 33,7, ithalat yüzde 27,3 arttı

Esnafa 9 milyar TL karşılıksız ödeme yapıldı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, esnaf ve sanatkarlara gelir kaybı desteği, kira desteği, 3 bin lira ve 5 bin lira tutarlı hibeler kapsamında 8.9 milyar lira karşılıksız destek sağlandığını açıkladı.

Şeker ihracatına ‘fiyat’ kısıtlaması

Ticaret Bakanlığı, şekeri ‘ihracı kayda bağlı mallar’ listesine alarak, önümüzdeki süreçte şekerde yaşanması muhtemel üretim sıkıntısına karşı önlem aldı.

Etiketlere sıkı takip

Son günlerde gerileyen döviz kurları henüz temel gıda ve temizlik ürünlerine indirim olarak yansımadı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş da bir açıklama yaparak, “Döviz kurlarındaki düşüşü, tedarik zincirinin her halkasında fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerimiz artarak devam edecek. İhlalde bulunanlara hukuki çerçevede en ağır cezaları vereceğiz” dedi.

Vatandaşın gözü raflarda

Döviz kurlarındaki sert düşüş ve Türk Lirası’nın yüzde 40’a yakın değer kazanması sonrası şimdi gözler market raflarında. Vatandaş, döviz hareketliliğinde roket hızıyla zam yapan fırsatçıların fiyatlarını güncellemesini bekliyor.

Bakan Muş'tan indirim açıklaması: Denetleyeceğiz

Bakan Muş: "Döviz kurlarındaki düşüşü, tedarik zincirinin her halkasında fiyatlara yansıtmayanlara karşı denetimlerimiz artarak devam edecek. Fırsatçılara göz açtırmayacağız."

Kuyumculardan yetki belgesi talebi

Ticaret Bakanlığının yaptığı düzenleme kapsamında, kuyumculukla uğraşacakların yılbaşına kadar yetki belgesi alması gerekirken esnafın bu şartı sağlaması için 14 gün içinde ustalık belgesine de sahip olması önem taşıyor.

e-ticaret işlem hacminde hedef 400 milyar

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ekmekçi, "Bu yılın ilk 6 ayında sipariş adetleri yüzde 94,4 artış ile 1 milyar 654 milyon adede yükseldi.'' dedi.

Hong Kong'da Dünya Ticaret Merkezi'nde büyük yangın

Hong Kong'da Dünya Ticaret Merkezi'nde büyük yangın: Onlarca kişinin mahsur kaldığı belirtiliyor.

Mehmet Muş: Ülkemize gelecek yatırımcılara her türlü desteği sağlamaya hazırız

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Hem Gürcistanlı hem de Azerbaycanlı yatırımcılara, ülkemize getirecekleri yatırımlarda her türlü desteği ve kolaylığı sağlamaya hazırız" dedi.

Türkiye'den Çin'e çıkarma! Vagonlar dolusu mal gönderilecek

Dünyanın en uzun ticaret koridorlarından biri olan ve Türkiye ile Çin’i bağlayan Orta Koridor ile Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı vızır vızır işleyen banliyö hatlarını aratmayacak. Uzak Doğuya vagonlar dolusu Türk malı ihraç edilecek. Blok tren seferlerinin devam ettiği hatta hedef orta vadede yıllık 200, uzun vadede ise bin 500 tren işletilmesi.

'1 milyonuncu ihracat beyannamesi onaylandı'

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Muratbey Gümrük Müdürlüğü'nde bugün yılın 1 milyonuncu ihracat beyannamesinin onaylandığını açıkladı.