Kuyumcular Yönetmeliği'nde Kayırma mı Var?

İşlenmiş kıymetli maden, kıymetli taşlar ve kıymetli eşyaları içeren kuyum ticareti, yalnızca yetki belgesine sahip kuyum işletmeleri tarafından yapılacak. Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik yürürlüğe girdi.

PAYLAŞ

Yetki belgesi bulunmayan işletmeler, kuyum ticaretiyle iştigal edildiği izlenimi veren işaret ve ifadeler kullanamayacak.

Kuyumcu belgesi devredilemeyecek
Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve kuyum ticaretine ilişkin esasları düzenleyen yönetmeliğine göre, kuyum ticaretine ilişkin yetki belgesi, kuyum işletmesinin bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek. Yetki belgesi, her bir kuyum işletmesi için ayrı ayrı düzenlenecek ve devredilemeyecek.

Tartışma Oluşturacak Düzenleme de Var

Yönetmelikte yetki belgesi verilecek kuyumculara yönelik ilginç detaylar da bulunuyor. İşte o maddeler:

-18 yaşını doldurmuş olması,

-iflas etmemiş olması veya iflas etmiş olsa bile icra ve iflas kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,

-Kasten işlenen suçlardan dolayı toplam 5 yıldan fazla hapis cezasına mahkûm edilmemiş veya yönetmelikle belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olması

-Ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması  

-Kuyum işletmesine yetki belgesi verilebilmesi için ise meslek odası kaydı,

-Gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ile vadesi geçmiş borcunun vergi borcunun bulunmaması,

-İştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyetinin bulunması

-En az bir personelinin ilgili ustalık belgesine sahip olması şartları aranacak.

Başka ticari faaliyeti olmayacak
Kuyum ticaretiyle iştigal edilen iş yerinde başka bir ticari faaliyette bulunulamayacak. Kuyum işletmesi; kuyum niteliği taşımayan ürünleri iş yerinde bulunduramayacak ve bu ürünlerin satışını yapamayacak. Hizmet verdiği kişileri yasa dışı uygulamalara teşvik edemeyecek.

Bugün itibarıyla faaliyette olan kuyum işletmelerinin 31 Aralık'a kadar durumlarını yönetmelik şartlarına uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerekiyor.

500 gram şartı yönetmelikte yok 
İlgili düzenlemenin ilk halinde kuyumcuların 500'er gram altını kamu bankalarına yatırmalarına ilişkin şart da bulunuyordu. Ancak bu şart sektörden gelen tepkiler üzerine taslak yönetmelik metinden çıkarılmıştı.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN