102 gün sonra ilk çay! Kısıtlama kalktı kafelere gittiler

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 20 Kasım tarihinde hizmetleri sınırlandırılan veya kapatılan kafe ve restoranlarda yeniden müşteri kabul edilmeye başlandı..

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kabine Toplantısı sonrası, koronavirüste 'kademeli normalleşme' kararlarını açıkladı. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 20 Kasım tarihinde hizmetleri sınırlandırılan veya kapatılan kafe ve restoranlarda yeniden müşteri kabul edilmeye başlandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni uygulamaları açıklamasının ardından sabah 07.00 itibariyle müşteriler gelmeye başladı.

 

Aylar sonra yeniden mekanda hizmet vermeye başlayacak dükkan sahipleri, temizlik ve ürünlerin hazırlığı için sabahın ilk saatlerinden itibaren çalıştı..

 

stanbul Boğazı'nın tarihi çay bahçesi Çengelköy Çınaraltı'nda da sabah 07.00'den itibaren ilk müşteriler gelmeye başladı..

 

Bakanlar kurulunun dün akşam aldığı karar gereğinde kafe, restoran ve benzeri işletmelerde sabah 07.00 ile 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite müşteri alımıyla ilgili karar sonrası İstanbul'da sabah saatlerinde işletmelerde ilk masa müşterileri alımına başlandı..

Yeni karar sonrası İstanbul'da sabah işe giden ilk müşteriler işletmeleri kullanmaya başlarken çalışanlar ise yüzde 50 kapasiteye göre ayarlamalarını erken saatlerde yaptı..

Esenyurt'ta börek salonu işleten Fırat Akış, " Masalarımızın yarısını açtık yarısını kapattık. İnsanlar henüz gelmedi daha alışmadılar. Ama açılması güzel bir şey artık yavaşta bu virüsü yenmemiz lazım. Müşterilerin gelmesi lazım yemesi içmesi lazım. Baştan başladık yavaş yavaş tek birlik olarak toparlayacağız" dedi..

Hanifi Gonca isimli bir başka işletmeci ise, alınan karardan memnuniyetini dile getirerek, " Eskisi gibi olmayacak daha iyi oldu. Yüzde 50 müşterilerimizi ağırlıyoruz. Bir masada en çok 2 kişi oturtuyoruz. Bir salonda 5-6 kişiden fazla müşteri oturtmuyoruz. Kurallara uymak zorundayız" diye konuştu..

 

abah saatlerinde kafeye müşteri olarak gelen bir vatandaş karardan memnun olduğunu da ifade ederek, " Esnaflarımızı düşünmek lazım onlar içinde iyi oldu. Yüzde 50 kapasite ile dolum olarak devam edilirse bu bizim halk için hepimiz için daha iyi olur" şeklinde konuştu..

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN