28 ilde 'kene' operasyonu

Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşları borçlandırıp, baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız kazanç sağlayanlara yönelik Ankara, Adana ve İstanbul'un da bulunduğu toplam 28 ilde 'Kene' operasyonu başlattı. 160 kişiye yönelik operasyonun İstanbul ayağında haklarında gözaltı kararı verilen 15 şüpheliden 9'u gözaltına alındı.

PAYLAŞ

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı koordinesinde vatandaşları önce borçlandırıp devamında baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız kazanç sağlayan fırsatçılara yönelik çalışma başlatıldı. Yaklaşık 6 aylık çalışma sonucu, şüphelilerin verilen borç çerçevesinde senetler düzenleyerek, bu senetler üzerinde 500 bin lirayı 5 milyon TL yaptıkları, acil nakte ihtiyacı olan vatandaşlara pos cihazında 3 bin lira çekip 2 bin 300 TL verdikleri belirlendi. Ayrıca, ödenemeyen senetler karşılığında vatandaşların ev, araç ve arsalarını haksız olarak elde ettikleri, yine borç verilen parayı ödeyemeyen kişileri darbettikleri tespit edildi.

160 KİŞİYE YÖNELİK OPERASYON

Belirlenen 160 şüpheliye yönelik aralarında Ankara ve İstanbul’un da bulunduğu toplam 28 ilde 'Kene' adı verilen operasyon başlatıldı. Şüphelilerden 133'ü hakkında gözaltı kararı verilirken, 27'si de ifadesi alınmak üzere emniyete davet edildi.

Operasyonun İstanbul ayağında hakkında gözaltı kararı verilen 15 kişiden 9 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi. Operasyon kapsamında adreslere düzenlenen baskında yapılan aramalarda, 2 adet tüfek, çok sayıda fişek ve çok sayıda senet ele geçirildi. Gözaltına alınan 9 şüpheli sorgulanmak üzere emniyete götürülürken, 6 şüpheliyi yakalama çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN