Ayda Bin TL Yardım Al, 1234 TL Prim Öde!

MESOB Başkanı Şevket Keskin, '3 ay süreyle 1.000'er TL'den 3 bin TL yardım yapılacak olan esnaf, aylık 1.234 TL'ye yükselen Bağ-Kur primini nasıl ödeyecek yada devlet bu primi nasıl tahsil edebilecek? Mutlaka bu soruna bir çözüm bulunmalı' dedi

PAYLAŞ

Asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte esnaf ve sanatkarların BAĞKUR prim borçlarına da gelen artış "Biz bu primleri nasılö deyeceğiz sorusunu da beraberinde getirdi.Esnaf 2021 yılı için 1234 TL prim ödeyecek.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve MESOB Başkanı Şevket Keskin, "3 ay süreyle 1.000’er TL’den 3 bin TL yardım yapılacak olan esnaf, aylık 1.234 TL’ye yükselen Bağ-Kur primini nasıl ödeyecek yada devlet bu primi nasıl tahsil edebilecek? Mutlaka bu soruna bir çözüm bulunmalı" dedi.

Keskin Şöyle konuştu:

“Asgari ücrette yapılan artış kanunen Bağ-Kur primlerine de yansıtılıyor. 2021 yılı için açıklanan aylık asgari ücrete göre; 2021 yılı Bağ-Kur primi aylık 1.234,24 TL. olmuştur. Pandemi sürecinin en mağdur kesimi olan esnaf camiası bu rakamı ödeyemez. Esnaf şu anda geçimini sağlayamaz durumda. Yüzde 5 indirim uygulaması ile birlikte bu rakam en düşük oranda 1.055,36 TL’dir. Hükümetimizden en azından yüzde 5 indirimin yüzde 10’a yükseltilmesini talep ediyoruz. Bu durumda ise rakam 876.50 TL’ye iniyor. Pandemi sürecinde işyeri zorunlu olarak kapanan, zorunlu olarak ticari işlevi sona eren esnafların 2020 ve 2021 yıllarına ait Bağ-Kur primini ise devlet üstlenmeli. Koronavirüse aşı bulundu, ancak esnafın derdine çare bulunamadı. Esnafın beklentileri tam olarak karşılanmazken, 3 ay süreyle yapılacak 1.000 TL hibe destek daha esnafın eline geçmeden geri alındı. Yapmayın, esnafın şaka kaldıracak takatı kalmadı. Kimler masa başında hesabı nasıl yapıyor bilmiyoruz, esnafın durumunu Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a nasıl anlatıyorlar onu da bilmiyoruz, ama piyasa çok kötü, esnaf ve sanatkarın durumu çok kötü.”  

Milletvekillerine seslendi:  "Fotoğraf çektirmeyi biliyorsunuz,bunu bilmiyor musunuz ?"

“Milletvekillerimizin esnafın böyle bir primi ödeyemeyeceğini bilmeleri lazım. Sokakta fotoğraf veren Milletvekilleri böyle bir zammın esnaf tarafından kaldırılamayacağını bilmiyorlar mı, bakınca göremiyorlar mı? Milletvekilleri ve siyasetçiler esnafı dilindNe düşürmüyor, ama esnafa sahip de çıkmıyorlar" diyen Keskin açıklamasına şöyle devam etti: 

“Asgari ücrete yapılan zamdan dolayı 2021 yılı Bağ-Kur primlerine gelen artışın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’den uygulanmamasını talep ediyoruz. Esnaf camiası gerçekten zor durumda. 3 ay süreyle 1.000’er TL’den 3 bin TL yardım yapılacak olan esnaf, aylık 1.234 TL’ye yükselen Bağ-Kur primini nasıl ödeyecek yada devlet bu primi nasıl tahsil edebilecek? Mutlaka bu soruna bir çözüm bulunmalı. Pandemi sürecinin en mağdur kesimi olan esnaf camiası olarak bu konuda destek ve katkı bekliyoruz. TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’in öncülüğünde Bağ-Kur primi konusunu ilgili kurumlara iletme imkanı bulduk. Sonucunu alacağımızı, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bahçeli’nin talebimize duyarlığı kalacağına inanıyorum.”  

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Aloo | 23 Ocak 2021 13:04

    Doğru bir konu ama bunun için bir girişimde bulundun mu? Ya da seni kaale alan var mı? Boş ucuz siyaset kokuyor bu hareketler...

BUNLARA DA BAKIN