Bakan Elvan: Şirketlerin Kapasitesi Artırılacak

Finansal Kurumlar Birliği 9. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, 'Varlık yönetim şirketlerinin kapasitesini artıracak çeşitli adımlar atılacak, altyapı çalışmaları devam ediyor.' dedi.

PAYLAŞ
Bakan Elvan: Şirketlerin Kapasitesi Artırılacak
Finansal Kurumlar Birliği 9. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Varlık yönetim şirketlerinin kapasitesini artıracak çeşitli adımlar atılacak, altyapı çalışmaları devam ediyor." dedi.

Finansal Kurumlar Birliği 9. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, finansal istikrarın korunması için etkin şekilde çalışan kredi piyasasının varlığına ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı ve bunun için de banka dışı mali kuruluşların varlığı ve etkinliği elzem olduğun dile getirdi. 

Birliğin banka dışı mali kuruluşlarımızın gelişmesine ve bu yolla finansal piyasaların derinleşmesine katkı sunduğunu hatırlatarak söze başladı.  Birliğe üye finansal kiralama, faktoring, tüketici finansman şirketleri ile bu çatı altına yeni giren tasarruf finansman ve varlık yönetim şirketleri kritik bir fonksiyon üstlendiğini ifade eden Bakan Elvan, "Bu şirketler bankacılık sektörü kaynaklarına erişimde zorluk yaşayan kesimlere nefes oluyor. 

Buradan sağlanan fonlar özellikle KOBİ’lerimizin; işlerini büyütmelerine, istihdamı artırmalarına ve ekonomiye katma değer oluşturmalarına imkan tanıyor" şeklinde konuştu.

Finansal çeşitliliği sağlamak adına atılan adımlara rağmen sektörün hala arzu edilen seviyede olmadığını söyleyen Elvan sözlerine şöyle devam etti: "Mali piyasalarımızda, büyük ağırlığı hala ticari bankalar alıyor. Hatta burada bile belirli sayıda büyük bankada yoğunlaşma söz konusu.

Örneğin bankacılık sektörümüzde en büyük 5 bankanın aktif toplamı, sektörün yaklaşık yüzde 55’ini oluşturuyor. Banka dışı mali kesimin payına baktığımızda ise oldukça zayıf bir performans görüyoruz. 2020 yılsonu itibariyle banka dışı mali kuruluşların finansal sektördeki payı yalnızca yüzde 2,2 düzeyinde gerçekleşti.

Bahsettiğim bu görünüm arzu ettiğimiz bir finansal piyasa yapısı değildir. Bizim beklentimiz banka dışı mali kuruşlarımızın, hem pazar payı hem de ürün çeşitliliği bakımından çok daha etkin olmasıdır." Banka dışı mali kuruluşların etkinliğini artırmak için Ekonomi Reform Paketinde de bir dizi politikaya yer verdiklerine işaren eden Elvan, "Kredi piyasamızın aktif kalitesinin daha da güçlendirilmesi amacıyla, Varlık Yönetim Şirketlerinin kapasitesini artıracak çeşitli adımlar atılacak.

Bu kuruluşlarımızın daha sağlıklı bir mevzuat altyapısına sahip olması konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu şirketlerin kısa zamanda “Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman Ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu” kapsamına alınarak, güçlü bir yasal zeminde faaliyet göstermeleri için teknik çalışmalarımızı hızlandırdık" dedi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN