BİM, Market Yasasına Karşı mı ?

BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, e-ticaretle uğraşanlar her şeyi satacak marketler satamayacak bunun adil bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum.' dedi

PAYLAŞ

Pandemi döneminde yüzbinlerce esnaf ve sanatkarı perisan eden kapatma kararlarına karşı günden güne sayılarıartan ve sınır tanımayan zincir marketlere yönelik  perakende ticarete yeni standartlar  getirilmesine yönelik hazırlanan yasa teklifine karşı direnç başladı. Bu direncin başını yaygın market ağıyla BİM çekiyor. BİM İcra Kurulu Üyesi aynı zamanda Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, hazırlanan yasa teklifini etki analizi yapılmadan acele hazırlanmış olarak nitelendirdi ve adeta üstü kapalı Ticaret Bakanlığını tehdit etti:

 Aykaç, “Perakende sektörünü tamamen kilitleyen tasarılar olduğunu söylemeliyim. Bu tasarılar, kayıt dışını artırır, istihdamı düşürür, enflasyonu artırır, perakende de gelişimi durdurur. Bunları istiyor muyuz?” diye konuştu. Yasa ile kimin neyi satıp neyi satmayacağına müdahale edildiğini söyleyen Aykaç, şöyle konuştu: “Bunun doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum. Bu işin göbeğinde tüketici var. Tüketici bu işe ne der diye soruldu mu bilemiyorum. Devlet herkese adil olmalı e-ticaretle uğraşanlar her şeyi satacak marketler satamayacak bunun adil bir yaklaşım olmadığını düşünüyorum.” dedi. Dünya Gazetesi'inden Yener Karadeniz'in haberine göre sektörden yapılan diğer açıklamalar şu şekilde:

AYD: AVM marketleri yasadan muaf tutulmalı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hüseyin Altaş:

 “Biz AVM marketlerinin bu kanunun dışında tutulmasını arzu ediyoruz. Onun dışında yasaya eklenebilecek her şeye razıyız. AVM’lerde kazanılmış haklar var. Şu an yerleşmiş bir durum var. O düzenin bozulmaması önemli ama bundan sonraki dönemde bu yasanın olumlu olacağını düşünüyoruz. AVM’lerdeki marketlerin bu kanundan istisna tutulmasını istiyoruz. Bize de geldi tasarı, biz de bu konuda görüşümüzü bildirdik. AVM yapımına sınır var, metrekare ile ilgili düzenlemeler var biz hepsini destekliyoruz, olsun”  

Küçük Esnafı Bitiriyorlar

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Düzgün:

“Düzeltilmesi gereken, uygulaması zor olan bir takım maddeler var. Rekabet anlamında bir haksızlık olacak. Bu haliyle zorluklar çıkacak.Bu konularda haksız rekabete yol açacak bir mantık hakim. Bin 500 metrekare altında olan zincir mağazalarda satılmaması küçük esnafı korumayacak. Tütün ürünlerinden para kazanılmıyor. Bu ürün gamı her ne kadar zararlı olsa da önemli bir ihtiyaç, yasa tüketicileri bunları toplu olarak alabileceği ulusal büyük mağazalara yönlendiriyor” 

Yasa ile ilgili bir diğer beklentilerinin ise marketlerde satılan tüm ürünlerin gramajlarının standartlaştırılması olduğunu anlatan Düzgün, “Aynı pakette yapılan farklı gramaj uygulanması vatandaşlarımızı yanıltıyor, haksız rekabet oluşturuyor. Bir mağaza zinciri satın alma gücünü kullanarak bir markaya gidiyor ve istediği ürünü istediği gramajda ürettiriyor. Aynı ambalajda satıp ucuzluk algısı verdiği aşikar. Bunun da çok büyük yanılgı ve haksız rekabete yol açtığını düşünüyoruz. Büyük zincir marketlerin kendi mağazaları için ürettiği özel markalı ürünler küçük esnafı bitiriyor. Marketlerdeki özel markalı ürünler satılan ürün sayısına sınırlama getirilmesi gerekiyor”  

“Herkes kendi işini yapmalı”

Marketlerde elektronik ya da mobilya gibi ürünlerin satılmaması konusunda ise düzgün bu adımı doğru bulduklarını belirterek, “Herkes işini yapsın. 10 liralık telefona 7 lira diyor, reklamını yapıyor, bir şey sattığı da yok. Telefoncuya darbe vuruyor. Bunu yapanlar da tekelleşmiş birkaç mağaza. Yarın da yabancılaşacak bunlar. O zaman her şey çok farklı bir noktaya gidecek. Bu şekilde olursa iyi olmaz. Haksız bir durum ortaya çıkar. Yerel esnaf yıllardır bu yasayı bekliyor. Yasa bu zamana kadar küçük mağazaların önünü açtı. Perakende ekosisteminin her zincirine zarar verdi. Müşterinin evine kadar girdiler” 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN