Çömlekte Kurufasülye Hayal Oldu, Usta İşi Bıraktı

Kırklareli'nin dillere destan çömlekte kurufasülye pişirilme geleneği sona eriyor. Çünkü 68 yıldır toprak çömleği yapan 80 yaşındaki Hüseyin Çokal mesleği bıraktı. Dükkana gelene çömlek satmaya devam edecek. Ancak bundan sonra çömlek üretmeyecek.

PAYLAŞ

Hüseyin Çokal, “Bir zamanlar her şey topraktı. Plastik çıktı çömlekçilik öldü. Gençler okuyor bundan sonra zannetmiyorum kimse çömlekçilik yapsın” dedi.

Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından birkaç kez yılın ahisi seçilen Hüseyin Çokal, bu mesleği sürdüren insanların sayısının bir ikiyi geçmediğini açıkladı. “Bir zamanlar çok geçerli bir meslekti. Onlarca çömlek ustası vardı. Toprak  o zaman çok değerliğiydi. Turşu küpleri, orak testisi, ibrik çömlek yapıyorduk. Zamanla bu mesleği yapan arkadaşların hiç birinin çocuklarını çömlekçi yetiştirmedi onlara öğretmedi. Ben de artık yoruldum. Tezgahı kapattım. Ancak bundan sonra yaptığım çömlekleri satacağım” diye konuştu.

Kendisinin Romanya göçmeni olduğunu belirten Hüseyin Çokal,  çömlek toprağının babadan kalma arazinden çıkarttığını hatırlatırken evinin bahçesinde bulunan atölyede yaptığı çömlekleri yıllara meydan okuyan fırında pişirdiğini söyledi. Çokal, bundan sonra çömlek üretmeyeceğinin  elinde bulunan çömlekleri satmaypa devam edeceğini de belirrti. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN