Ekonomiye 67 milyar TL'lik kaynak

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir, 2021 yılı ikinci çeyreğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Metin Özdemir Ziraat Katılım'ın toplam aktiflerinin 2021 ikinci çeyreğinde 2020 yılı sonuna göre yüzde 12 artışla 67.4 milyar TL'ye ulaştığını, toplanan fonların ise yine aynı döneme göre yüzde 11 artış ile 51.7 milyar TL olduğunu belirtti.

PAYLAŞ

Özdemir, “Kullandırılan nakdi fonlar yüzde 12 artışla 47.2 milyar TL seviyesine çıkarken, Ziraat Katılım’ın 2021 ikinci çeyreğinde Türkiye ekonomisine sağladığı nakdi ve gayri nakdi finansman toplamı 67 milyar TL olarak gerçekleşti. Ziraat Katılım, müşteri memnuniyetine öncelik veren hizmet anlayışı ve verimlilik odağında yapılandırılmış iş döngüsünün başarılı icrası sonucunda, 2021 ikinci çeyreğini 187 milyon TL kâr ile tamamladı. Türkiye genelinde şube ağını da yaygınlaştıran Ziraat Katılım, 2021 ikinci çeyrek sonunda biri yurt dışında olmak üzere toplam 110 şubeye ulaştı” dedi.

KİRA SERTİFİKASI

2021 yılının ikinci çeyreğinde 5 adet kira sertifikası ihracının başarılı bir şekilde tamamlandığını ifade eden Metin Özdemir: “Ziraat Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığı ile gerçekleştirilen bu ihraçlarımızdan 2.3 milyar TL fonlama temin edildi. Kira sertifikası ihraçlarının tamamına nitelikli yatırımcılardan ihraç tutarının üzerinde yoğun talep geldi. Türkiye’nin kamu sermayeli ilk katılım bankası olan Ziraat Katılım, faaliyetlerine başladığı 2015 yılından bugüne kadar nitelikli yatırımcılara gerçekleştirdiği 85 adet kira sertifikası ihracı ile toplamda 30.4 milyar TL hacme ulaştı” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN