Esnaf Dağa Çıksın !

25 yıldır Tokat'ta Karadeniz Pastanesini işleten Ömer Aydınoğlu 100 yıl aşkındır pastacı bir ailenin üçüncü kuşak pastacı ustası...Neden esnafı dağa çıkmaya çağırdığını kendisi anlatıyor.

PAYLAŞ

Pastacı Ömer Aydınoğlu’ndan pandemi döneminde ödemelerden bunalan, sıkıntı çeken esnafa ilginç bir öneri geldi. Aydınoğlu  esnafa “ Dağlara çıkın stres atın” dedi

Ömer Aydınoğlu 49 yaşında…  Ailesinin üçüncü kuşak pastacı esnafı… Büyük Dedesi 1915’de Polonya’da fırıncılık ve pastacılık yapmış… İkinci dünya savaşının patlak vermesi nedeniyle Türkiye’ye dönmüş büyük dedesinin ustalık mirasını 25 yıldır Tokat’ta Karadeniz Pastanesini işleterek sürdürüyor.  

Pandemi döneminde ancak dükkanın bir kısmı açık. Yemek salonunun kapatmış. Tokat’ın kırmızı hatta oluşu Türkiye’deki bir çok esnaf gibi onun da işlerini ciddi ölçüde azaltmış. “Kendi imkanlarımızla kavruluyoruz “ diyor. Kırka yakın çalışanın hiç birini işten çıkartmamış. “çok şeyler yapılabilinirdi “ diyor ancak isyan etmiyor. Devlete, yöneticilerine “Allah Yardımcıları olsun” diye dua ediyor.

Peki “esnafı dağlara çağırmak nereden çıktı” derseniz hemen size anlatalım:

Ömer Aydınoğlu, profesyonel dağcı aynı zamanda. Fırsat buldu mu kendisini dağlara atıyor. Dağın zirvelerine tırmanıyor. Pandemiden bunalan esnafa “Stres atmak, desarj olmak için dağlara çıkın” çağrısı yapıyor:

“Çocukluk yıllarımda çobanlık yaparken  türkü söyledim, dağlara seslenirdim. Dağlara tırmanır  stres atardık. Uzun sözün kısası dağlara çıkmak,  Yüksek dağlara haykırmak insanın desarj olmasını   neden oluyor. Ben 30 senedir Kaçkar Dağı'na tırmanış yaparım. Yaz. Kış fark etmez…Bizim için önündeki yazda da programlarımız var.  problemleriniz yaz çıkıp geleceğiz ama size şunu tavsiye ederim Eğer beni göre dolu dolu  bir ticari hayatınızı varsa bence stres atmak için işsiz dağlara gitmenizi tavsiye ederim ama bir o kadar da tehlikesi var tabii ya kesinlikle zeytin Tabii ki Yani önceden güvenlik can güvenliği ... Bence işe yarıyor bence  yarıyor Araştırmanızı tükettik neredeyse artık Allah hepimize sağlık versin yani tavsiye ederim  rehberlik yaparım"

Röportajın devamı yakında www.esnafhabertv.com’de...

 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN