Esnaf, Muhtaç Olmuş, Zor Duruma Düşmüş

'Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana' der ya türkü Kütahya'da öyle bir olay oldu. Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ' Yardım için şartı yardıma muhtaçlık kriterlerini taşıyor olması. Zengine falan kart vermiyoruz. Sosyal medya platformlarında yazıyor. Yandaşlara, torpillilere, zenginlere veriliyor diye, öyle bir şey yok' diye konuştu. Konuşmasında esnaf ve sanatkarlar ilgili 'yardıma muhtaç olmuş, zor duruma düşmüş' sözleri ise kulaklarımızda çınlıyor

PAYLAŞ

"Yardıma muhtaç duruma düştükleri belirlenen toplam 920 esnaf ailemize Bereket Kart vereceğiz." bu sözler Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık'a ait. Alim Işık, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Bereket Kart Projesi, zor durumda olan esnaflarında imdadına yetişeceğini söylüyor.

Yanına  KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit'i alan  belediye Başkanı Alim Işık "“Bereket Kart projemizde yardıma muhtaç duruma düşmüş esnaflarımızın da, kimseye deşifre etmeden yararlandırılması konusunda Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı nezdinde odalarımızın bildirdiği, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüz de tek tek TC kimlik numaraları ile kontrol edilerek yardıma muhtaç duruma düştükleri belirlenen toplam 920 esnaf ailemize Bereket Kart vereceğiz. Başkanımıza ve huzurunda diğer tüm oda başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Böyle bir titiz çalışmayla, kimseyle paylaşmadan, onları rencide etmeden ama zor duruma düşmüş esnaf ailemizden, özellikle kadınlarımızın bilgilerini alıp bize ilettiler. Biz kontrollerimizi yaptık, kendilerine şimdi her bir aile için hazırlanmış formları teslime edeceğiz. İmza karşılığında geri alacağız” diye konuştu.

“2 Bin 300 aileye Bereket Kart verildi”

Bereket Kart Projesi kapsamında 2 bin 300 aileye kart verildi. Toplam 5 bin adet kart dağıtılması hedefleniyor. Her birinde 200 TL'lik alışveriş yapma imkanını sağlıyor.

Esnafı Rencide Etmeceğiz

KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit,"Bir yıl önce veren el olan esnaf sanatkar, garibe, herkese bakan, herkese yardım elini uzatan esnaf sanatkar, bugün kapanmasından dolayı zor duruma düştü." derken açıklamasınaı şöyle devam etti:

“Bu yardım paketi 200 liralık, 250 liralık. Zengine verilse 250 liralık yardım paketini zenginin alması mümkün değil. Bunun iftira olduğu zaten buradan belli. Geçen yıl Ramazan ayında Belediye Başkanımız bu şekilde Bereket Kart değil yardım paketi yaptırmıştı. Hiç kimsenin haberi olmadan 2 bin koli esnaf odaları birliğine gönderdi. Oda başkanlarımız aracılığıyla biz bunu esnafa dağıttık ve bundan Kütahya kamuoyunun hiç haberi olmadı. Başkanımız reklam yapacak olsaydı bunun reklamını o zaman yapardı. Ben Başkanıma koca yürekliliği için teşekkür ediyorum. Bir gün önce, bir yıl önce veren el olan esnaf sanatkar, garibe, herkese bakan, herkese yardım elini uzatan esnaf sanatkar, bugün kapanmasından dolayı zor duruma düştü. Bugün de bu ramazanda da başkanımızla istişare ettik, hatta biz istişare etmeden başkanımız bize dedi ‘ne yapalım' diye. Küçükte olsa, can suyu da olsa hiç kimsenin haberi olmadan esnaf odaları birliğine verilecek, tek tek esnafımıza dağıtacağız. Esnafımızı rencide etmeyeceğiz” 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN