Esnaf Ve İş Veren Destek Bekliyor

Pandemi sürecinde maddi yükü artmaya devam eden iş veren ve esnaf çağrıda bulundu.

PAYLAŞ

İşveren ve esnaf örgütleri salgın bitene kadar desteklerin sürdürülmesi çağrısı yaptı. TOBB, TESK ve KOTO başkanları, kısıtlamaların artması nedeniyle esnafın zor durumda olduğunu, Kısa Çalışma Ödeneği ve desteklere bugün, her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu belirttiler.

BORÇLAR KATLANARAK ARTMAYA DEVAM EDİYOR 

İşveren ve esnaf örgütleri, Kısa Çalışma Ödeneği ve desteklerin devam etmesini istedi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından Cumhurbaşkanlığı’na yeni bir talep mektubu iletildi.

Palandöken, salgın sona erene kadar desteklerin sürdürülmesini istedi. Pandemi başladığından bu yana devlet tarafından yapılan düzenlemeler ve verilen desteklerle esnaf ve sanatkârın sıkıntılarının bir nebzede olsa giderildiğini belirten Palandöken;

 “Salgının artarak devam etmesi ve alınan tedbirler çerçevesinde işyerlerini açamayan ve çalışma şekilleri sınırlandırılan esnaf ve sanatkârlar, vergi, prim, kredi, kira ödemeleri ile elektrik, su, doğalgaz faturaları ile diğer zaruri dükkân giderlerini ödeyememiş, borçlar daha da artarak, ticari faaliyetlerini yerine getirmeleri iyice zora girmiştir” ifadelerini kullandı. 

ESNAF'A AYRICALIK TANINMALI

Palandöken taleplerini şöyle sıraladı: “Esnaf ve sanatkârlarımızın gelir vergisi, stopaj vb. gibi tüm vergilerden muaf olması. Elektrik, su, doğal gaz gibi enerji girdilerinin geçici olarak devletimizce finanse edilmesi.
Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlara ekonomik destek verilmesi. Tüm meslek dallarında sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanlarının SGK primlerinin devletimiz tarafından karşılanması. Ticari araçların kullanmakta olduğu akaryakıt fiyatlarında KDV ve ÖTV indirimine gidilmesi.
Esnaf ve sanatkârlarımızın borçlarının süresiz ve faizsiz olarak ertelenmesi. Ödenemeyen vergi borçlarının, geçmiş kredi borçlarının ve bankalara olan tüm borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi. Pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya giren ve daha önce yararlandıkları yapılandırmaları bozulan esnaf ve sanatkârlarımıza yeni bir yapılandırma hakkının acilen sağlanması. Salgın sona erip piyasa normalleşene kadar desteklerin sürdürülmesi gerekmektedir.”

TOBB: FİRMALAR SIKINTILARLA YÜZ YÜZE

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Kısa Çalışma Ödeneği’nin yeniden başlatılması gerektiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda;

 “Pandemi sürecinde firmalarımızın sıkıntıları artıyor. Öncelikle, Kısa Çalışma Ödeneği’nin yeniden başlatılması gerekiyor. Kamuya yapılacak vergi ve benzeri ödemelerin ertelenmesine, işletmelerimize yeni kredi destekleri sağlanmasına acil ihtiyaç duyuluyor” değerlendirmesinde bulundu.

KOTO BAŞKANI: HİÇ OLMADIĞI KADAR İHTİYAÇ VAR

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut ise 31 Mart 2021 tarihi itibariyle sona eren Kısa Çalışma Ödeneği’nin yeniden başlaması gerektiğini belirtti. Bulut şunları ifade etti: “Maalesef pandemi, insan sağlığı kadar işletmelerin sağlığını da ölümcül etkilemektedir.

Bu süre zarfında devletimiz tarafından hayata geçirilen Kısa Çalışma Ödeneği, işletmelerimizin hayatta kalabilmeleri için hayati bir unsur haline gelmiştir. Ödeneğin sona ermesiyle birlikte, ekonomi üzerindeki önemi çok daha fazla anlaşılmıştır.

Ancak Ramazan ayı ile birlikte genişletilen kısıtlamalar sonrası, bu desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Devletimizin bu noktada esnafın yanında olacağına inanıyor, Kısa Çalışma Ödeneği başta olmak üzere yeni destek paketlerinin açıklanmasını bekliyoruz.

Ayrıca kamuya yapılacak vergi ve benzeri ödemelerin ertelenmesini, işletmelerimize yeni kredi destekleri sağlanmasını talep ediyoruz.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN