Esnafa Müjde !

Koronavirüs salgını nedeniyle kapanan ve zor durumda kalan işletmeler için kira düzenlemesi yolda.

PAYLAŞ

Hükümet, Yargı Reform Paketi kapsamında pandemi nedeniyle hayatımıza ilk kez giren bazı konuları yasalara taşımaya karar verdi.

Hürriyet'in haberine göre, bunlardan biri, salgın ve benzeri durumlardaki iş yeri kira sözleşmeleri, diğeri ise dijital ortamlarda yapılan sözleşmeler ve anlaşmalar oldu.

Borçlar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle işletmeler, salgın nedeniyle kapalı oldukları dönemlerde kira vermeyecekler.

İKİ FORMUL VAR

Edinilen bilgiye göre, Yargı Reformu Paketi kapsamında Borçlar Kanunu’nda bazı düzenlemelere gidiliyor. Yaşanan sorunlardan yola çıkılarak yapılan çalışmaya göre, kira sözleşmeleri konusunda değişiklik yapılacak.

Salgın şartlarında kira ödemelerinin nasıl olacağı düzenlenecek. Buna göre, idarenin kararı ile zorunlu olarak faaliyetleri durdurulan iş yerlerinin kiralarının, kapalı kaldıkları süre boyunca ödememesi planlanıyor.

Kiranın tamamından değil, bir bölümünden vazgeçilmesine yönelik de öneriler bulunuyor.

YASA DEĞİŞECEK

Bugünkü Borçlar Kanunu’na göre bu gibi durumlar, mahkeme yoluyla veya anlaşmayla sonuca bağlanıyor. Yeni düzenlemeyle İl Hıfzıssıhha Kurulları aracılığıyla salgın nedeniyle AVM, restoran, kafe, spor salonları gibi yerlerin kapatılması kararını alırsa, başkaca bir işleme gerek kalmadan, kapatıldıkları süre kadar kiradan muaf tutulacaklar.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN