Esnaftan Babacan'a: Artık gırtlağa kadar geldi!

Ordu'da Babacan'ın görüştüğü bir esnaf, 'Çok zor durumdayız, gırtlağa kadar geldi yani. Tamamen böyle dibe çakılmak için herkes elinden geleni yapıyor. Hep dibe dibe dibe!' dedi.

PAYLAŞ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan Ordu’daki ilçe kongresinin ardından esnaf ziyaretinde bulundu.

 Babacan'ın görüştüğü bir esnaf, "Çok zor durumdayız, gırtlağa kadar geldi yani. Tamamen böyle dibe çakılmak için herkes elinden geleni yapıyor. Hep dibe dibe dibe! Nereye gideceğiz?" diyerek mevcut tabloya tepkisini dile getirdi.

İşte Babacan ile esnaf arasındaki diyalog:

Esnaf: Bu ne ya bizi adam yerine koyan yok ki. Hiç kimse bizi dinlemiyor. Devlet bizimle rekabet yapıyor, devlet. Ya biz ne yapacağız, vergi vereceğiz. Biz bunu satacağız vergi vereceğiz. Sen devletin gücünü kullanarak rekabet yaratıyorsun. Karşımızda Tarım Kredi Kooperatifleri.

Babacan: Sizin ödediğiniz vergilerle onu finanse ediyor.

Esnaf: Tarım ve Kredi Kooperatifleri, bu işi niye yapıyor? Bu ne bizim çektiğimiz. Biz devletten bir kuruş destek almıyoruz. Her ay vergimizi net olarak ödüyoruz. Bir de bize rakip çıkarıyorsun. Devletin gücüne rakip olur mu? Biz devletle baş edebilir miyiz? Zaten zincir marketler aldı başını gidiyor.  

Babacan: Doğru.

Esnaf: Onlarla rekabet edemiyoruz. Bir de Tarım Kredi Kooperatifleri mahalle mahalle bize rakip açıyor. O zaman ‘Kapatın siz kardeşim, yapmayın’ de. Kimin yapacağına karar versin. Biz de başımızın çaresine bakalım yani.

Babacan: Şu an esnafın küçük işletmenin halinden anlayan kimse yok hükümette. Ülkenin gerçeklerinden koptular.

Esnaf: Çok zor durumdayız, gırtlağa kadar geldi yani. Tamamen böyle dibe çakılmak için herkes elinden geleni yapıyor. Hep dibe dibe dibe. Nereye gideceğiz?

Babacan: Gençlerin durumu kötü 

Esnaf: Maalesef, çocuğum üniversiteyi bitirdi şu anda İstanbul'da, harçlık gönderiyorum. Bulduğu işle geçinemiyor, bu çocuk daha evlenecek..

Babacan: Haklısınız. Ben esnaflıktan geliyorum biliyorsunuz, ailem üç kuşak esnaf. Onun için yeni bir parti kurduk, mevcut düzenle mümkün değil. 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN