Faiz baronları yüzde 25 kazanıp gittiler

İşte mürekkebi kurumayan bir haber daha. Ağbal'ı, 4,5 aydır oturduğu Merkez Başkanlığı koltuğundan eden, faiz düzenine karşı en kararlı duruşu gösteren gazetelerden Yeni Şafak'ın o haberlerinden biri daha

PAYLAŞ

Esnaf, çiftçi, memur, emekli, asgari ücretli; bilumum dar gelirli kendi derdine yansın! Atı alan Üsküdar'ı geçti. Faiz baronları bu fakir milletin kesesinden paraları hortumlayıp yüzde 25 kazanıp gitti.

 

Merkez Bankası’nın faizi %19’a taşıması üreticiden yatırımcıya, esnafa ve çalışanlara büyük yük getirdi. Bu durum; hükümete verdiği destekle bilinen Yeni Şafak'ın bugünkü sayısında gündeme getirilirken, bu tespitin mürekkebi kurumadan gece yarısı Merkez Bankası'nda şok görev değişimi haberi geldi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, görevinden alındı. Ağbal'ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Yeni Şafak bu haberi ile de tarihe not düştü.

İşte TCMB'deki görev değişikliğinden birkaç saat önce matbaadan çıkan basılı gazetede yayımlanan Hamide Hangül imzalı seri haberlerden biri daha:

 

Yüzde 25 kazanıp gittiler

Paradan para kazananların ekmeğine yağ süren yüksek faiz politikası; işletmeler ile vatandaşların finansmana erişimini imkansız hale getirdi. Bugün 51 ülkede faizler yüzde 0-1 aralığında uygulanıyor. Yüzde 19 faizle Türkiye, dünyanın en çok faiz veren yedinci ülkesi konumunda. Faiz lobileri ise bu durumdan faydalanmayı ihmal etmedi ve halk cefasını çekerken onlar sefasını sürdü. Kasım 2020’de Türkiye’ye giriş yapan 4 milyar dolarlık sıcak para, iki ay gibi kısa bir sürede yüzde 25 kazançla 5 milyar dolar olarak yurt dışına geri çıkarıldı.

 

Üretim, yatırım ve istihdamın önünde en büyük engel olan, ekonominin çarklarını yavaşlatan yüksek faizin tek kazananı, maalesef faiz lobileri oldu. Paradan para kazanan, piyasalarda “vur-kaç”cı olarak da tanımlanan ve ağırlıklı olarak Londra merkezli olan sıcak para sahipleri, ülkelere girmek için yüksek kazanç kolluyor.

 

2 AYDA YÜZDE 25 KAZANDILAR

Kasım 2020’de Türkiye’ye giriş yapan 4 milyar dolarlık sıcak para, iki ay gibi kısa bir sürede yüzde 25 kazançla 5 milyar dolar olarak yurt dışına geri çıkarıldı. Bu vurgun, Merkez Bankası’nın beş yaptığı 875 baz puanlık faiz artırımı nedeniyle gerçekleşti.

 

Girdiği ekonomilerde kısa vadeli kalan, parasını katladıktan sonra bir anda yüklü para çıkış yaparak hem döviz kuru, hem de döviz açığına neden olarak ekonomilere zarar veriyor. Faturayı ödemek içinde alın teriyle üretip didinen 83 milyon vatandaş çalışacak.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN