Güzellik Salonlarına Müjdeli Haber Kime Takıldı?

Bir bürokratın 'bu sektörden bir kurban gerekliydi. O da güzellik salonlarına patladı' sözü sektör içinde rekabetin geldiği sonucu ortaya koyması açısından önemli. Sağlık Bakanlığı bürokratı ise 'kan taşının kullanmanın hijyen olduğunu anlattılar ancak güzellik salonları hijyen demediler. Denetimlerde hijyene en dikkat eden kesim güzellik salonları... Ancak sektör temsilcileri yalnızca 'Biz bittik öldük' diyorlar. Geçen yıl ilk kısıtlamada bizi kapatın diyerek basın toplantıları düzenleyen, resmi yazı ile bize başvuran kesim de bu kesimdi.' dedi.

PAYLAŞ

Güzellik salonlarına müşteriler gidemiyor. iki hafta önce başlayan 'kısmi kapanma' sürecinde en çok dikkat çeken ve en çok tartışılan kısıtlamalar arasında güçellik salonları yer alıyor. Bir yandan vatandaş bir yandan güzellik uzmanları bu soruyu soruyor?

 Peki, güzellik salonları ne zaman açılacak?

Genelge ile güzellik merkezlerinin/salonlarının faaliyetlerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verilmişti.

Konuyla ilgili esnafhabertv.com'un konuştuğu bürokratlar  güzellik salonlarına haksızlık yapıldığı ve haksız rekabet yaşanmasına neden olunduğu görüşünde. Özellikle hastane, polikliniklerde güzellik hizmetlerinin devam etmesinin yanında kuaför ruhsatı olan esnaflaırın güzellik hizmeti de vermesine yönelik tespitler, denetim raporları İçişleri Bakanlığı'nı bu konuda harekete geçirdi.

Randevu sisteminin uygulanmaması hizmet alan müşterinin TC Kimlik numarası ve HES kodunun listelenmemesi, çalışanların belli periyotlarla test yaptırmaması gibi bir çok veri bakanlığın yasaklama nedenleri arasında. İşin ilginç yanı ne berberler ne de kuaförlerde hatta güzellik hizmeti sunan hastane ve polikliniklerde de bu sistem uygulanmıyor. 

Bir bürokratın "bu sektörden bir kurban gerekliydi. O da güzellik salonlarına patladı" sözü sektör içinde rekabetin geldiği sonucu ortaya koyması açısından önemli.

Sağlık Bakanlığı bürokratı ise "kan taşının kullanmanın hijyen olduğunu anlattılar ancak güzellik salonları hijyen demediler. Denetimlerde hijyene en dikkat eden kesim güzellik salonları... Ancak sektör temsilcileri yalnızca "Biz bittik öldük" diyorlar. Geçen yıl ilk kısıtlamada bizi kapatın diyerek basın toplantıları düzenleyen, resmi yazı ile bize başvuran kesim de bu kesimdi." dedi. 

Bakanlar Kurulu'nda iki görüş var. Aynı hizmeti sunan sektörlerde ayrım yapılmaması gerekiyor. 

İkinci görüş ise  kısmi kısıtlama kapsamında sektörün hepsini kapatalım.  

Konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında önünde...Ticaret Bakanlığı'na haksız rekabetin önlenmesi konusunda talimat verilirken, bu sektör ile ilgili Bilim Kurulu'nun görüşü istendi. 

 

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 2

  • Bilal dursun | 25 Nisan 2021 21:16

    Umarım bu rant yarısında mağdur güzellik salonları olmaz. Bütrokratın dediği gibi kurban edilmezler

  • Serpil | 25 Nisan 2021 18:04

    Gerçekten doğru bir haber ya her yer kapanacaktı yada güzellik salonları açık kalacaktı hijyene en çok uyanlar güzellik salonlarıydı şimdi asıl olan bizlerle aynı işi yapan güzellik merkezleri hastaneler klinikler açık kuaför ve berberler açık ya hep açık yada hep kapalı olması gerekirdi onlar açık güzellik salonları kapalı sonuçta dr olan merkez açık dr olmayan salon kapalı aynı işlemleri merkezlerde yapıyor ve güzellik salonları randevulu ve hes kodu ile tek kullanımlık kişisel ürün ve ekipmanlarla çalışıyor hangi kuaförde kişisel makas ve tarak fırça bulunuyor kaçında alet steril makinası var bu durum da güzellik salonlarına haksızlık yapılıyor ? Dr olan yerler bazı dr’ lar hepsi değil bizim gözetimimizde işlem yapılabiliyor diyorlar o zamanda aklıma şu soru geliyor : bıraksınlar o zaman öyle gözetmenlik yapabiliyorlarsa hemşirelerde ameliyat yapsın dr gözetiminde yapılabiliyorsa rant yapmasınlar bu işyerlerinin ruhsatları var eğitim olmadan bu iş yerlerinin açılması imkansız ve ayrıca tıp fakültelerinde kaş kirpik lazer epilasyon yapılması öğretil miyor hastaların tedavi ve bakımları öğretiliyor. Güzellik uzmanlarının eğitimleri ve sınavları MEB aracılığı ile yapılıyor

BUNLARA DA BAKIN