Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Biden: Benzin dünyada pahalandı

Yüksek benzin fiyatlarının göründüğü ülkelerden biri de Amerika Birleşik Devletleri. Bu duruma yönelik tepkilere cevap veren ABD Başkanı Joe Biden, sorunun küresel çapta olduğunu söyledi.

İsviçreli ekonomist dolar/TL gerçeğini açıkladı

İsviçreli ekonomist Ekonomist Charles-Henry Monchau, dünya piyasalarında toplu bir düşüş yaşandığını, kur yükselişinin sadece Türk Lirası ile alakalı bir durum olmadığını söyledi.

Sektörel güven endeksleri belli oldu

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi kasım ayında ekim ayına göre; hizmet sektöründe %0,7 azalırken, perakende ticaret sektöründe %0,6 ve inşaat sektöründe rttı.

Brent petrolün varil fiyatı 82,57 dolar

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 82,57 dolardan işlem görüyor.

Merkez Bankası'ndan döviz kurlarına ilişkin açıklama

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Erdoğan, TCMB Başkanı Kavcıoğlu'yla görüştü

Dolardaki sert yükselişin ardından AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TCMB Başkanı Kavcıoğlu ile görüştü.

Dolar, Euro ve altın rekor tazeledi

Dolar/TL salı günü yüzde 5'ten fazla yükselişle 11,99'u görerek çıkarak rekor kırarken Euro/TL yüzde 5'ten fazla yükselişle 13,50'nin üzerine tırmandı. Kurdaki hareketlilik ile birlikte gram altın fiyatları da 690 TL'ye kadar yükseldi.

Kart kullanımı yüzde 50 arttı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, ekim ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı 2020'nin aynı ayına kıyasla yüzde 50 artarak 165 milyar liraya ulaştı.

Bitcoin direniyor

Bitcoin gece saatlerinde 56.000 doların altına geriledi. Buradan gelen tepki alımlarıyla sabah saatlerinde yeniden 56.500 doları aştı

Hazine alacakları 18.3 milyar lira oldu

Hazine alacakları, ekim sonu itibarıyla 18,3 milyar lira olarak gerçekleşti.

LPG’ye 19 kuruş zam

LPG'nin litre fiyatına 23 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere 19 kuruş zam geldi.

Altın rekor kırdı sahtekarlar ortaya çıktı

Altın fiyatlarında yaşanan rekor artışların ardından internet üzerinden altın satışı yapan dolandırıcılar akıl almaz yöntemlere başvuruyor. İnternette satılan çeyrek altınların sahte, bileziklerin ise ayarlarının düşük olduğu ortaya çıktı.

Borsa İstanbul'da gong MİA Teknoloji için çaldı

Bilişim sektöründe halka arzını gerçekleştiren MİA Teknoloji, bugün düzenlenen tören sonrası Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, "Yaklaşık 198 milyon TL tutar ve 197 bin yatırımcıya yapılan satış ile başarılı bir halka arz gerçekleşti" dedi.

ASRİAD, Azerbaycan’a açıldı

Kurucu üyelerinin yaklaşık 35 yıllık sivil toplum tecrübesi bulunan Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD), 4 yıldır ivmesini koruyor.

İstanbul'daki fırıncılardan ekmeğe zam talebi: 4 lira olsun

Her fırsatta ekmeğe zam talebiyle gündeme gelen İstanbul'daki fırıncılar, ekmeğe yine zam yapmaya hazırlanıyor.

Sendikaların asgari ücret beklentisi: Asgari değil refah olsun

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete ilişkin “Komisyon tek kişilik bir işçiyi değil, 4 kişilik bir aileyi esas almalı” dedi. Sosyal güvenlik primlerinin bir bölümünü hazinenin karşılaması gerektiğini söyleyen Arslan, “Ücretlinin vergi dilimi yüzde 10’dan başlatılmalıdır” diye konuştu.

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 18 Kasım'dan geçerli olacak şekilde 100 baz puan indirdi.

Memurlara 1000 lira ek zam talebi

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, alım gücünü yükseltmek için memur ve memur emekli aylıklarına 1000 lira ek zam ve yüzde 3 refah payı verilmesini talep etti.

Dolarda son durum

Dolar haftaya 11.17 liradan başladı. Sabah saatlerinde 11.06 liraya geriledi

Toplam 3119 haber.