Ekonomi

Ekonomi Haberleri

'Bu Türkiye ekonomisine güveni teyit ediyor'

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın (BBVA) yüksek düzeyde bir pay alım teklifinde bulunmasının Türkiye ekonomisine duyulan güveni teyit ettiğini belirtti.

Şekere zam

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (TÜRKŞEKER), kristal şekerin kilogram satış fiyatının KDV dahil 5.30 TL olduğunu duyurdu.

Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AKP Merkezi Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında asgari ücretle ilgili tüm kesimlerin beklentilerinin alındığı ve anket çalışmalarının devam ettiği bilgisini de içeren bir sunum yaptı.

LPG'ye bir zam daha geldi

Otogazın litre satış fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 25 kuruş zam geldi.

THY, Avrupa'da ikinci oldu

Türk Hava Yolları (THY), 8-14 Kasım arasında günlük 1007 sefer yaparak Avrupa'da en çok uçuş yapan 2. hava yolu şirketi oldu.

Enflasyon 'rekorlarla' tüm dünyanın sorunu haline geldi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kaynaklı arz darboğazları fiyat artışlarını körüklemeye devam ederken, tüm dünyanın sorunu haline gelen enflasyonla mücadele küresel ekonominin en önemli gündem maddesini oluşturuyor.

Bütçe ekimde 17,4 milyar TL açık verdi

Türkiye'nin merkezi yönetim bütçe gelirleri ekimde 114 milyar 16 milyon lira, giderleri 131 milyar 422 milyon lira oldu.

TİSK'ten asgari ücret açıklaması

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'ndan, asgari ücret tespit komisyonu çalışmaları öncesinde yapılan açıklamada, başta asgari ücret olmak üzere, tüm ücretler üzerindeki vergilerin kademeli olarak azaltılması çağrısında bulunuldu.

TOKİ Beyşehir'e 413 konut daha inşa edecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından emekliler için Konya'nın Beyşehir ilçesinde 413 konut daha inşa edilecek.

Kamuda 10 bin 870 görme engelli istihdam edildi

Türkiye'de, bu yıl itibarıyla kamuda istihdam edilen görme engelli sayısı 10 bin 870 oldu.

Borsa haftaya rekor seviyeden başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 2,07 artışla 1.672,35 puandan başladı.

Bakanlıktan etil alkol satışına ilişkin karar

Tıbbi kullanım amaçlı etil alkolün tüketiciyi cezbeden ve alkollü içki izlenimi veren cam ambalajları, 5 litrelik siyah mat plastik ambalaja dönüştürüldü ve alkollü içki ambalajlarına benzerlikleri ortadan kaldırıldı.

En çok kazandıran yatırımlardan biri konut oldu

İstanbul’da konut fiyatları 2017 yılından bu yana 4 kat arttı. 2017 yılında bin 700-2 bin TL olan metrekare fiyatlarının aynı bölgelerde 7 bin- 8 bin TL’ye yükseldiği ifade edildi.

Afganistan'da dolar 15 yılın zirvesinde

Afganistan'da dolar kuru 95 afganiden işlem görerek son 15 yılın zirvesine ulaştı.

Yusufeli Barajı ve HES'te elektromekanik işlerin yüzde 90'ı tamamlandı

Yusufeli Barajı ve HES inşaatında elektromekanik işlerin yüzde 90'ı tamamlandı. Yusufeli Barajı faaliyete geçtiğinde 650 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Asgari ücret bugün toplanacak olan Ak Parti MYK gündeminde

Milyonlarca kişinin beklediği asgari ücret zammına ilişkin olarak AK Parti harekete geçiyor. Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde toplanacak olan AK Parti MKYK'sında asgari ücret oranı masaya yatırılacak.

'3600 ek gösterge Ocak’ta Meclis'te'

Milyonların gözü önümüzdeki hem asgari ücret hem de 3600 ek göstergede. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat bilgin bu 2 beklentiye dair verdi mesajlarını. Haftalarda görüşmesi başlayacak olan asgari ücret görüşmelerine atıfta bulunan bakan "enflasyonun üzerinde bir zam" mesajı verdi.

Şeker krizi kapıda

Marketlerde şeker raflarının boş kalması üzerine krizinin kapıda olduğu iddiaları gündeme geldi. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, ''Kamu şeker fabrikaları sanayiciye yeterince ürün verememekte özel sektör ise daha yüksek fiyattan sanayiciye ürün gündeme getirmekte'' ifadelerini kullandı.

Dövizle borçlananlara uyarı: İndirimi sağlanabilir

Türk Lirası'nın döviz karşısında yaşadığı büyük değer kaybı sonrası dövizle alacak-borç sözleşmesi yapan yurttaşlara dikkat çeken bir uyarı geldi. Avukat Özkan Yıldırım, sözleşme yapılan tarihten sonra borcun kur artışı nedeniyle fahiş şekilde yükselmesi durumunda Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’un devreye gireceğini söyledi.

Toplam 3120 haber.