Sanayi-Kobi

Sanayi-Kobi Haberleri

Ücretli çalışan sayısı yıllık yüzde 9,3 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2021 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,3 arttı.

Otomobil fiyatları neden yükseliyor?

Otomobil fiyatları kurdaki artış nedeniyle yükselmeye devam ediyor. Son bir yılda yüzde 40 oranında zamlanan fiyatlar ile birlikte tüketiciler otomobili yatırım aracı olarak görmeye başladı. Sıfır araba almak isteyenler ise sıraya giriyor.

Magnezyumda Çin tekeli kırılıyor

Otomotiv sektörü, çip krizinin etkileri sürerken bu kez de magnezyun kriziyle karşı karşıya kaldı. Bu dönemde üreticiler gözünü Türkiye'ye çevirirken, Afyonkarahisar'daki tesis, son günlerde otomotiv şirketlerinden talep almaya başladı.

Yedek parça üreten firmadan ihracata 3,5 milyon avro katkı

Kırıkkale Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren firma, 30'un üzerinde ülkeye biçerdöver yedek parçası ihraç ediyor.

Türkiye'den kritik BAE hamlesi

Orta Doğu'nun en büyük fuarlarından olan 'Dubai Havacılık Fuarı 2021' Türkiye'nin de katılımıyla Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) Dubai emirliğinde başladı.

Karaismailoğlu: İlk milli ve elektrikli tren kısa süre sonra raylarda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu "Tasarım hızı saatte 176 kilometre, işletme hızı ise 160 kilometre olacak şekilde ilk milli ve yerli elektrikli tren üretimi için çalışmaları da tamamlandı" dedi.

ROKETSAN'dan Kırıkkale'ye dev yatırım

ROKETSAN'ın Kırıkkale'de savunma sanayii alanında yapacağı ve birinci etabının maliyeti 1 milyar lirayı bulan yatırımın temeli 2022 yılı başında atılıcak.

İkitelli OSB Başkanı: 50 bin kişi gelsin hepsi yüksek maaşla işe başlar

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Avrupa ülkelerinin Çin'den Türkiye'ye yönelmesi ve rekor ihracatla artan üretim talebine yetişemiyor. İşçi bulamamaktan şikayet eden İkitelli OSB Başkanı Mahmut Mustafa Aydın, maaşların yüksek olduğunu belirterek, "Bugün buraya 50 bin kişi gelsin hepsi işe girer" dedi.

Baykar ve ASELSAN el sıkıştı

Baykar ile ASELSAN arasında, Bayraktar TB2 insansız hava aracı (İHA) için ASELSAN CATS Elektro-Optik Sensör Sistemi sipariş sözleşmesi imzalandı.

Nike'ı Türkiye'ye davet etti

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Berke İçten, Vietnam'daki tesislerinde sorunlar yaşayan küresel spor giyim devi Nike'ı Türkiye'de üretim yapmaya davet etti.

Sanayi üretim rakamları açıklandı

Sanayi üretim endeksi, eylülde aylık bazda yüzde 1,5 azalırken yıllık bazda yüzde 8,9 artış gösterdi.

Diyarbakır OSB için talep yağıyor

Diyarbakır, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla yatırımcıların gözdesi haline geldi. Organize sanayi bölgesinin 1'inci, 2'nci ve 3'üncü etapları dolunca 2020'de 4'üncü etap da yatırımcılara tahsis edildi.

Otokoç Otomotiv’den ‘çevik dönüşüm'

Kurumsal ölçekte çeviklik hayaliyle çıktığı dönüşüm yolculuğunu, ‘İçimizdeki Çevik’ adıyla markalaştıran Otokoç Otomotiv, şirketin mevcut durumunu, varış noktasını ve bu noktaya giden stratejisini hazırladı.

NATO'dan Hürkuş'a onay, sırada Gökbey ve İHA'lar var

NATO, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü (SHGM) "sivil havacılık otoritesi" olarak tanıdı. Bu gelişmeyle birlikte, Hürkuş artık NATO üyesi ülkelerin ordularında kullanılabilecek. Sırada Gökbey ve İHA'lar var.

Türkiye, ambargo sonrası yapılamaz denileni yaptı

MKE A.Ş. tarafından geliştirme çalışmaları devam eden 76/62mm Baş Topu’nun karadaki ilk test atışı icra edildi. Gelişmeyi MKE duyurdu.

Roketsan’dan SAHA EXPO Çıkarması

Türkiye’nin roket ve mühimmat teknolojileri üretim merkezi Roketsan, Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi SAHA EXPO’da son teknolojiye sahip ürünlerini sergiliyor. 10-13 Kasım’da İstanbul Fuar Merkezi’nde, 15 Kasım’dan 15 Şubat 2022’ye kadar ise sanal ortamda düzenlenen SAHA EXPO, yerli ve yabancı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Türkiye'nin ilk milli silahlı drone'u SONGAR atağa geçti

Türkiye'nin ilk silahlı drone sistemi Songar, ihracata yönelik adımlarını hızlandırdı. İş geliştirme çalışmalarının tohum atmaya benzediğini, uzun süre itinayla çalışılmaya ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Düzgün, '2 ülkeye Songar'ı ihraç ettik. Üç farklı ülkeyle de ciddi görüşmelerimiz var, sözleşme imzalama aşamasına geldik. Yani aslında çok fazla talep var, çok fazla fiyat teklifi verdiğimiz ülke var. İkisi başarıya ulaşmış üçü ise başarıya çok az kalmış Songar satışlarımız bulunmakta.' diye konuştu.

Türk İKA'ları geliyor

Türk savunma sanayisi, güvenlik güçlerinin hizmetine sunulacak hafif, orta ve ağır sınıf insansız kara araçlarının seri üretimine başlıyor.

Koç Grubu, VW'den boşalan araziye göz dikti

Otomotivde elektrikli araçlara dönüşümün hızlanması, batarya yatırımlarını da hareketlendirdi.

Toplam 332 haber.