Keşke Esnaftan Alsaydınız Bari ... Çok Ucuza Satardı

Ticaret Bakanlığı Bakan Ruhsar Pekcan'ın firmasından alınan dezenfektan için 'üretici Nanoksia Biyoteknoloji firmasından yapılan 507.880 TL'lik dezenfektan tedariği, direkt üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853.600 TL'ye tekabül edecektir.' denildi.

PAYLAŞ

Ticaret Bakanlığı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'a ait Nanoksia Biyoteknoloji firmasından 9 milyon liralık dezenfektan alındığın iddialarına ilişkin olarak açıklama yaptı. Bakanlık, Nanoksia Biyoteknoloji şirketinden 507 bin 880 liralık ürün alındığını doğrularken, "Piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirildi" denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“27 Şubat-23 Aralık 2020 tarihleri arasında, Karon Mühendislik ve Nanoksia Biyoteknoloji şirketlerinden Bakanlığımızca 1,5 milyon TL ile 9 milyon TL arasında dezenfektan alımı yapılarak fatura kesildiği yönündeki gerçekle hiçbir alakası olmayan iddialar kamuoyunu yanıltacak şekilde asılsız ve çarpıtılmış olarak yansıtılmaktadır.

Bakanlığımız, pandeminin başlangıcından itibaren halkımızın ve personelimizin sağlığının korunması noktasında gerekli tüm önlemleri almış, diğer taraftan toplumsal ihtiyaçların temini ve tedarik zincirinin sürdürülebilirliğinin sağlanması noktasında kilit öneme sahip gümrüklerimiz de ticaretin aksamadan devamı için büyük bir özveriyle faaliyetlerini sürdürmüştür. Ülkemizde ilk vakanın ortaya çıktığı tarihten itibaren Bakanlığımızca kullanılmak üzere gerekli tüm koruyucu malzemeler (maske, dezenfektan, tulum, eldiven, siperlik, koruyucu gözlük vb.) temin edilerek tüm teşkilatımıza ivedilikle dağıtımı sağlanmıştır.”

AÇIKLAMADA BAKAN’IN ŞİRKETİ ÖVÜLDÜ

Bakanlığın açıklamasında Bakan Pekcan’ın şirketinden övgüyle bahsedildi:

“Belirtilen dönemde, yeni nesil teknoloji ile uluslararası sertifikalara sahip olarak Koronavirü'se karşı etkinliği kanıtlanmış, yüzde yüz doğal olan ve insan sağlığı açısından güvenilir şekilde üretilen nanoksia dezenfektan; satışı yapan firmanın adı ya da sahibi sebebiyle değil, o dönem piyasada satışta olan hem diğer alkol bazlı dezenfektanların hem de kendi satış fiyatının da oldukça altında olması ve pandemi sebebiyle en hızlı şekilde temin edildiği için kullanılan diğer alkol bazlı ve kimyasal dezenfektanlara ilaveten tercih edilmiştir.”

UCUZ DİYE ALMIŞLAR

Açıklamada şirketten yapılan satın alınan tutar şöyle açıklandı:

“Nitekim pandemi döneminde, Bakanlığımızca KDV hariç toplam 6.556.816,78 TL tutarında salgınla mücadeleye ilişkin maske, alkol bazlı dezenfektan, siperlik, eldiven gibi ürün tedariki yapılmışken, KDV Hariç 507.880 TL’lik dezenfektan Nanoksia Biyoteknoloji firmasından ilgili mevzuatın emredici hükümleri çerçevesinde gerekli tüm ürün/fiyat araştırmaları yapılarak, piyasa fiyatlarından oldukça aşağıda, usulüne uygun bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, üretici Nanoksia Biyoteknoloji firmasından yapılan 507.880 TL’lik dezenfektan tedariği, direkt üretici firma yerine en iyi fiyat veren ikinci firma tarafından temini gerçekleşseydi 853.600 TL’ye tekabül edecektir.

Diğer taraftan, haberde yer alan faturalarda belirtilen ve Bakanlığımıza bağlı olmayan kurum ve kuruluşlarla adı geçen firmanın gerçekleştirdiği ticari faaliyetleri; etik dışı bir çıkar ilişkisiymiş gibi göstererek Bakanlığımızla irtibatlandırmaya çalışmak, kamuoyunu bilgilendirme gayesinden ziyade farklı amaçlara hizmet etmektedir.

Objektif gazetecilik anlayışına sığmayan, çarpıtılmış, yanıltıcı, art niyetli ve Bakanlığımızı yıpratma amaçlı hazırlanan bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Konuya ilişkin yasal haklarımız saklı kalmak kaydıyla kamuoyunun bilgisine sunulur."

KILIÇDAROĞLU ÇIT YOK DEMİŞTİ 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin grup toplantısındaki yaptığı bugünkü konuşmada da gündem oldu. Odatv'nin kapalı olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu şu cümleleri kullandı:

"İktidarın rantiye çalıştığını söyledim, yandaşlara çalıştığını söyledim. Balık baştan kokar, bunu atalarımız da söylüyorlar. Odatv diye bir internet sitemiz var. Hala kapalı... Ama bu internet sitesi teknolojinin verdiği olanaklarla yayınını sürdürüyor. Burada Can Özçelik imzasıyla bir haber yayınlandı. Ticaret Bakanı ve kocası, ikisi şirket kurmuşlar, dezenfektan üretiyorlar. Kime satıyorlar? Kendi Bakanlığı'na satıyor. Ne hale geldiğimizi görüyor musunuz? Bakan ol, şirketin var, sürekli şirketinden mal al... Sonra bunu ahlak diye millete sat.... Sonra tek kelime etmeyeceksin. Değerli arkadaşlarım, AK Parti'ye oy veren değerli kardeşlerim... Bakın Türkiye nasıl yönetiliyor, kimlere hangi imkanlar sağlanıyor? Bakanlık koltuğunda oturacaksın, şirketin olacak, dezenfektan öğreteceksin ve bakanlık onu satın alacak ve sen bu haber çıktıktan sonra çıkıp tek kelime bile etmeyeceksin. Tek kelime bile..

Bir yolsuzluklar ülkesi oldu Türkiye. Peki bu Bakan niye sesini çıkarmıyor? Şunun için

"Yukarıdakini örnek alıyorum, herkes bunu yapıyor. Gençler de pudra şekeri ile idare ediyorlar, hepimiz malı götürüyoruz. Vatandaş ise seyrediyor" diyor.

Sözüm söz sizin burnunuzdan fitil fitil getireceğim. İlk yapacağımız iş parlamentoya Siyasi Ahlak Kanunu getireceğiz. Milletin takdiriyle sandık gelecek, Allah'ın izniyle iktidar olacağız ve ilk yapacağımız iş Siyasi Ahlak Kanunu'nu bu Meclis'e getirmek olacak"

.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN