Kredi Esnafı Kurtarır mı?

Bünyesinde Ahi Enstisüsü'nü de barındıran Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'nin www.esnafhabertv.com'un katkılarıyla uluslararası çalışmalarıyla tanınan Design Research araştırma şirketine yaptırdığı 'Salgın Döneminde Esnaf Olmak/Bir Ayakta Kalma Mücadelesi' başlıklı araştırmasına göre her 2 esnaftan 1'inin kredisi var. Kredisi olanların yüzde 71'i salgın dönemi de kredi çekmek durumunda kalmış.

PAYLAŞ

Salgın esnafın belini bükmüş gözüküyor. Her ne kadar çoğunluğu henüz işini kapatmak durumunda kalmasa da (%63), her 10 esnaftan 8’i ciddi gelir kaybı yaşadığını ifade ediyor.

Maddi yük oluşturan bir diğer kalem de şüphesiz iş yeri kiraları. İş yerleri çoğunlukla kira (%82) ve mülk sahiplerinin bu dönemde kolaylık sağlamadığı belirtiliyor (%59).
Ağır ekonomik zorlukların kaçınılmaz sonucu olarak da krediler esnafın hayatının bir parçası durumuna gelmiş

. Her 2 esnaftan 1’inin kredisi var. Kredisi olanların %71’i salgın dönemi de kredi çekmek durumunda kalmış.

Çoğunluğu (%77) kredilerini düzenli ya da ara ara ödeyebiliyor, ancak %23’ü ya yapılandırmış, ya ödeyemiyor ya da ek kredi çekip ödemeye çabalıyor. 

Hali hazırda kredisi olanların %43’ü de yakın zamanda yine kredi çekmeyi düşünüyor. Ayrıca esnafın %37’sinin kredi dışında başka borçları da bulunuyor (elden borç, senet, çek vb). 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN