Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk, hayatını kaybetti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu acı haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Sağlık Bakanı Koca, 'Sabah 09.00'da kaybetmiş bulunuyoruz. İnançlı ve samimi biriydi. Yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı diliyorum, başımız sağ olsun' dedi. Saadet Partisi, Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesinin yarın öğlen namazına müteakip kılınacak namaz sonrası defnedileceğini duyurdu.

PAYLAŞ
Oğuzhan Asiltürk hayatını kaybetti
Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk, hayatını kaybetti. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu acı haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Sağlık Bakanı Koca, "Sabah 09.00'da kaybetmiş bulunuyoruz. İnançlı ve samimi biriydi. Yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı diliyorum, başımız sağ olsun" dedi. Saadet Partisi, Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesinin yarın öğlen namazına müteakip kılınacak namaz sonrası defnedileceğini duyurdu.

Oğuzhan Asiltürk, 13 Eylül'de Koronavirüs sonrası gelişen zatürreye bağlı nefes darlığı şikayetiyle Ankara Şehir Hastanesi'ne kaldırıldı. Asiltürk, bu sabah tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

KARAMOLLAOĞLU'NDAN MESAJ: MEKANI CENNET, MAKAMI ÂLİ OLSUN

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız, yol arkadaşımız ve dava adamı Oğuzhan Asiltürk ahirete irtihal etmiştir.  Milletimizin ve camiamızın başı sağolsun. Mekanı cennet, makamı âli olsun" mesajını paylaştı.

BAKAN KOCA'DAN ASİLTÜRK AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Özellikle son dönemde koroner arter hastalığı ve kalp yetersizliği tanılarıyla takip ediliyordu. Sabah 09.00'da kardiyak arrest sonucu kaybetmiş bulunuyoruz. İnançlı ve samimi biriydi. Yakınlarına, sevenlerine baş sağlığı diliyorum, başımız sağ olsun" dedi. Asiltürk'ün koronavirüs aşısı olup olmadığıyla ilgili soruya Koca, "Bu konu ve genel bir takım bilgilerin hasta yakınlarının rızası olmadan söylemenin doğru olmadığı kanaatindeyim" yanıtını verdi.

SAADET PARTİSİ CENAZE DETAYLARINI AÇIKLADI: YARIN DEFNEDİLECEK

Saadet Partisi, Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesinin yarın öğlen namazına müteakip kılınacak namaz sonrası defnedileceğini duyurdu.

İşte Saadet Partisi'nden yapılan açıklama:

Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız Merhum Büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk’ün cenazesi YARIN (2 Ekim) öğlen namazına müteakip Hacı Bayram Veli Camiinde kılınacak namazın akabinde Cebeci Asri Mezarlığına defnedilecektir.

SAADET PARTİSİ SÖZCÜSÜ AYDIN: ÖRNEK ALINACAK DEĞERLİ BİR BÜYÜĞÜMÜZDÜ

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın, Oğuzhan Asiltürk'ün vefat haberinin ardından CNN TÜRK yayınında konuştu. Aydın, "Değerli büyüğümüz hakkın rahmetine kavuştu. Cami olarak derin bir üzüntü içindeyiz. Milletimizin başı sağ olsun. Ülkemize önemli hizmetleri oldu. Hizmetleri ile duruşu ile anılacak. Şüphesiz 50 yılı aşkın süredir hareketimizin öncülerinden oldu. Kritik zamanlarda duruşu ile yol gösterici özelliği ile örnek alındı. Ülkemizin ve hareketimizin kritik süreçlerindeki duruşu camiamızın yüksek takdirini kazandı. Duruşu, sadakati, kararlılığıyla anılacak ve örnek alınacak değerli bir büyüğümüzdü" dedi.

Aydın, "Onlarca özel yaşanmış anlarımız var. Ülkemiz ve milletimiz için her şeyi şeffaf yapma hassasiyeti, dümdüz hareket eden bir yapısı vardı. 2010 yılındaydı siyasi partilerde ortam dinlemelerinin olduğu Haberler yayılmıştı. Ben de kendisine 'Genel merkeze cihaz getirip araştıralım' dedim. 'Biz bu milletin aleyhine bir şey konuşmuyoruz. Kim ne dinlerse dinlesin" ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk, Ocak ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüştü.

OĞUZHAN ASİLTÜRK KİMDİR?

Milli Görüş'ün önde gelen isimlerinden Oğuzhan Asiltürk, siyasi hayatı boyunca Necmettin Erbakan'a yol arkadaşlığı yaptı, 5 dönem milletvekilliği, CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 1935 yılında dünyaya gelen Asiltürk, ilk ve ortaöğretimini memleketinde tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden mezun olan Asiltürk, bir süre serbest mühendis olarak çalışma hayatında yer aldı.H

Milli Selamet Partisi (MSP) ile siyasete atılan Asiltürk, 15. ve 16. dönem Ankara, 19, 20. ve 21. dönemde de Malatya Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) girdi.

CHP-MSP koalisyonu ile Milliyetçi Cephe hükümetlerinde İçişleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevlerinde bulunan Asiltürk, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından bir yıl gözaltında kaldıktan sonra yargılanarak beraat etti. Asiltürk'ün aldığı 10 yıllık siyaset yasağı 1987'de gerçekleştirilen halk oylamasında kaldırıldı.

Asiltürk, bazı siyasetçilere getirilen siyasi yasakların kaldırıldığı halk oylamasının ardından gerçekleştirilen ilk kongrede Refah Partisi'nin (RP) genel sekreterliğine seçildi.

Refah Partisi ile yeniden seçimlere giren Asiltürk, 11 yıllık aranın ardından Malatya'dan milletvekili seçildi. RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine Fazilet Partisi'ne geçen Asiltürk, Necmettin Erbakan'ın vefatı sonrasında, kurucuları arasında yer aldığı Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına getirildi.

Asiltürk, 13 Eylül 2021'de İstanbul'da zatürreye bağlı gelişen nefes darlığı nedeniyle rahatsızlanarak eşiyle Ankara'ya getirildi ve tedavi altına alındı.

Oğuzhan Asiltürk, Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi süreci devam ederken 86 yaşında hayatını kaybetti.

Evli ve 4 çocuk babası Oğuzhan Asiltürk'ün "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı bulunuyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN