Pakistan: Atak Helikopter almaktan vazeçmedik

'Pakistan Türkiye'den talep ettiği T129 ATAK helikopteri alımından vazgeçti' haberleri, Pakistanlı askeri ve diplomatik kaynaklar tarafından yalanlandı.

PAYLAŞ

Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü (DG ISPR) Tümgeneral Babar Iftikhar, geçtiğimiz gün bir basın toplantısı düzenlemiş ve yaptığı açıklamalarından, Pakistan'ın Türkiye'den T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri alımından vazgeçtiği yönünde anlamlar çıkarılmıştı.

Tümgeneral Babar Iftikhar

"AÇIKLAMALAR YANLIŞ ANLAŞILDI, ATAK ALIMINDAN VAZGEÇMEDİK"

Konu ile alakalı SavunmaSanayiST'ye konuşan Pakistanlı askeri ve diplomatik kaynaklar; Pakistan'ın Türkiye'den 30 adetlik TUSAŞ T129 ATAK helikopteri alımından vazgeçmediğini belirterek, Pakistanlı general Babar'ın açıklamalarının yanlış anlaşıldığını belirtti.

Yetkililer, Türkiye ve Pakistan'ın ATAK helikopterinin Pakistan Ordusu'na kazandırılması için yakın iş birliğine devam ettiğini vurguladı.

Jandarmaya teslim edilen T129 ATAK

PAKİSTAN 30 ADET ATAK HELİKOPTERİ SİPARİŞ VERMİŞTİ

Pakistan, 2018 yılında 1,5 milyar dolar değerinde 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş etmişti. Satış, ABD'nin helikoptere güç veren LHTEC-T800 motorlarıyla ilgili ihracat iznine yanıt vermemesinden ötürü henüz gerçekleştirilmedi.

Kara Kuvvetlerine teslim edilen T129 ATAK

İBRAHİM KALIN: ABD'NİN MOTORLARI VERMEMESİ ÇİN'E YARAR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından geçtiğimiz aylarda HT Bloomberg'e yapılan açıklamada, "ABD, Pakistan'a yapmayı planladığımız savaş helikopteri satışını engelledi. Bu muhtemelen söz konusu ihalenin Çin'e gitmesine neden olacak ve burada kaybeden ABD olacak. ABD ile ilişkimiz, birbirimizi karşılıklı olarak güçlendirebileceğimiz ve ortak sorunları veya endişeleri birlikte ele alabileceğimiz çok yapıcı bir şekilde işleyebilir" ifadeleri kullanılmıştı.

Polis Teşkilatı'na teslim edilen T129 ATAK

T129 ATAK'IN ÖZELLİKLERİ

T129 ATAK; 500 adet 20 milimetrelik top mühimmatı, 16 adet Roketsan CİRİT Füzesi, 8 adet L-UMTAS veya UMTAS Füzesi, 8 adet Stinger Füzesi veya 76 adet 70 milimetrelik roketle teçhiz edilebilmektedir.

Helikopter gücünü, her biri 1.373 shp’lik iki adet LHTEC-CTS800-4A Turboşaft Motoru'ndan almaktadır. Azami 281 km/sa hıza ulaşabilen helikopter; 3 saat havada kalış süresine, 537 kilometre menzile ve 15.000ft irtifa tavanına sahiptir.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN