Petrol İki Yılın Zirvesinde

İran petrolünün piyasalara dönüşünün hızlı olmayacağı beklentileri petrol fiyatlarını yükseltti ve brent petrolün varili bugün 72,82 dolar ile iki yılın zirvesini güncelledi.

PAYLAŞ

ABD-İran ilişkilerine dair haber akışı, petrol fiyatlarındaki yükseleşe destek oluyor.

 ABD Dışişleri Bakanı Blinken'in, Viyana'da yarın yapılacak dolaylı görüşmelerde İran'ın nükleer anlaşmaya dönüşü konusunda bir anlaşma olsa bile İran'a yüzlerce ABD yaptırımının daha yıllarca yürürlükte kalacağı sözleri petrol fiyatlarını yükseltti.

İran petrolünün küresel pazarlara dönüşünün bazı piyasa katılımcılarının ve İran'ın öngördüğü kadar hızlı olmayacağı değerlendirmelerine yol açan Blinken açıklaması sonrasında ICE'de Brent petrolünü varil fiyatı bugün 72,83 dolar seviyesini gördü.

Gün ortasına doğru petrol fiyatları bir miktar gevşedi. Saat 12:00 itibarıyla ağustos vadeli brent petrolü düne göre 34 cent artışla 72,56 dolar seviyesinde deişlem görüyor.

Temmuz vadeli ABD ham petrolü de 70,43 dolar düzeyinde.

Commerzbank analistleri, ABD'nin yanı sıra Avrupa'da da petrol talebinin hızla toparlanmakta olmasının petrol fiyatlarına destek verdiğini ifade ediyorlar.

Piyasa katılımcıları, Brent petrolünün 72,71 dolar/varil direncini kırması halinde fiyatın 73,50 dolar/varile kadar gidebileceğini ifade ediyorlar. Buranın üzerinde ise 74,47-75,55 dolar/varil aralığı bulunuyor. Brent petrolü için ilk destek ise 71,62 dolar/varil.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN