Roketsan'dan Bangladeş'e TEBER İhracatı

Roketsan tarafından geliştirilen TEBER Güdüm Kiti, Bangladeş'e ihraç edildi. Bangladeş, TEBER Güdüm Kiti'nin ilk ihracat müşterisi oldu.

PAYLAŞ

Bangladeş, bir süredir Türkiye’den savunma tedarikini arttırıyor. Kısa süre önce Roketsan’dan TRG-300 ve TRG-230 tiplerinde ‘Karadan Karaya Füze’ tedarik eden Bangladeş, son olarak ise TEBER Güdüm Kiti siparişi verdi. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre Bangladeş, TEBER Güdüm Kiti’nin ilk ihraç müşterisi oldu.

Edinilen bilgiye göre Bangladeş Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan Chengdu F-7BG savaş uçaklarına, Türkiye’nin önde gelen roket ve füze sistemleri üreticisi Roketsan tarafından geliştirilen TEBER Güdüm Kiti entegre edildi. Entegrasyon çalışmaları ile testlerin tamamlanmasının ardından kitler, Bangladeş’e teslim edildi.

Bangladeş Hava Kuvvetleri’ne ait Chengdu F-7BG uçaklarına yönelik TEBER Güdüm Kiti entegrasyon faaliyetlerinin, Ağustos 2019’da başladığı biliniyor. Çin merkezli Chengdu Aircraft tarafından üretilen F-7BG savaş uçaklarında akıllı bombayı bırakacak bir kabiliyet olmadığı için entegrasyon farklı bir şekilde yürütüldü.

Bu kapsamda, Roketsan tarafından geliştirilen ve uçağa takılı mühimmatı akıllı olarak ayırt edebilen S-KİT de Bangladeş Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan Chengdu F-7BG uçaklarına entegre edildi.

TEBER Güdüm Kiti Teknik Özellikler

Uzunluk 2,1 m [TEBER-81] 2,6 m [TEBER-82] Ağırlık ~ 155 kg [TEBER-81] ~ 270 kg [TEBER-82] Menzil 2-28 km Harp Başlığı Tipi MK-81 / MK-82 Yaklaşma Sensörü 2-15 m Doğruluk [CEP] < 3 m Güdüm AÖB*
KKS**
LAB*

Bangladeş-Türkiye Savunma İlişkilerinde Model: G2G

Bangladeş ile savunma sanayii alanında devletten devlete (G2G) anlaşması, Haziran 2021’de imzalanmıştı. Anlaşma kapsamında Roketsan ürünleri, Bangladeşe ihraç edilecekti.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Türk savunma sanayiimiz kabiliyetlerini dünyanın dört bir yanına ulaştırmaya devam ediyor. Bangladeş ile imzaladığımız Devletten Devlete (G2G) İşbirliği Mutabakat Muhtıraları kapsamında Roketsan’ın çeşitli ürünlerinin ihracat anlaşması gerçekleştirildi.” ifadelerine yer verilmişti.

Şu ana kadar Roketsan tarafından geliştirilen TRG-300, TRG-230 ve TEBER gibi mühimmatların Bangladeş’e ihraç edildiği kesinleşti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN