Rusya'da 1500 banka şubesi kapandı

Pandemiye birlikte dijital bankacılık işlemlerine artan talep ve mobil uygulamaların gelişmesiyle bankalar yüksek maliyetli şube ağlarını kapatıyor

PAYLAŞ

Rusya Merkez Bankası tarafından paylaşılan istatistiklere göre, ülkede faaliyet gösteren bankaların toplam şube sayısının ağustos ayı başı itibariyle yüzde 5 azalarak 28 bin 56 şubeye düştüğü kaydedildi.

Ağustos ayı verilerine göre ülkedeki tüm bankaların toplamda bin 500 şube kapattığı ifade edilen Merkez Bankası açıklamasında, Ocak-Ağustos 2021’de banka temsilciliği sayısının yüzde 31,6 düşüşle 191’e gerilediği, banka merkezi ofis sayısının yüzde 10,5 azalarak 376 adede ulaştığı, şube ve vezne sayısının da yüzde 15 oranında azaldığı vurgulandı.

Öte yandan bankalardaki kredi departmanlarının sayısında artış gözlemleyen Merkez Bankası, Tuva, İnguşetya ve Penza bölgeleri hariç ülkenin tüm bölgelerinde bankaların şubelerini kapattığını kaydederken, en fazla tasfiye edilen ofis ve şube sayısının ise 212 kapatılan şube sayısıyla Moskova’da ve 111 şube ile St. Petersburg’da olduğu ifade edildi.

Pandemiye birlikte dijital bankacılık işlemlerine artan talep ve mobil uygulamaların gelişmesiyle Banka şubelerine ziyaretçi sayısı azalırken, Rusya’nın en fazla şubesine sahip kamu bankası Sberbank’ın son altı ayda kapattığı şube sayısının 2020’den altı kat daha fazla olduğu kaydedilmişti.

Rusya’da kurumsal bankacılık faaliyeti yürüten BKF Bank Analitik Departmanı Başkanı Maksim Osadchiy, pandemi nedeniyle dijitalleşmeye odaklanan bankaların şube sayılarını azaltacağını belirtti.

Osadchiy, bankaların şubelerini azaltmasının ana nedeni lisansların iptali ve gönüllü bankacılık faaliyeti iptalleri olduğunu, ayrıca birçok bankanın maliyetleri düşürmek için talep görmeyen şubelerini kapattığını da vurgularken, uzaktan hizmet kanallarına geçişe katkıda bulunan dijitalleşmenin de bu eylemleri hızlandırdığını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN