Tam Kapanma Olacak Mı ?

Vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte tam kapanma ülkenin gündeminde önemli bir noktaya yükseldi.

PAYLAŞ

Tam kapanma son dönemde herkes tarafından dillendirilmeye devam edilirken Bilim kurulu'nun vereceği karar  ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye , insan hareketliliğini azaltmaya yönelik adım atması bekleniyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında hükümet tarafından kapatılan esnafın ekonomik darboğazı büyüyor. Esnaf  eli kulağı sağlık bakanı tarafından gelecek açıklamalarda...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır" ifadesini kullandı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar:

COVID-19 risk haritası, nüfusun yüzde 80'inin çok yüksek risk grubundaki şehirlerde yaşadığını ortaya koyuyor.

Türkiye salgındaki en zor günlerini geçirmektedir. Yeni vakaların yüzde 85'i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır.

Yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım doluluk oranında dramatik artış yok ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edici.

Şayet yükümüz önü alınamaz derecede ağırlaşırsa örneğini daha önce yaşadığımız gibi bir düzenlemeye gitmek zorunda kalabiliriz.

Güney Afrika varyantı 11 ilde 285 kişide, Brezilya varyantı ise 9 ilde 166 kişide görüldü.

Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 69'unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oran yüzde 53'lere kadar düştü.

Yakın zamanda hem tedarik yoluyla aşı çeşitliliğini sağlayarak hem de yerli aşı üretimiyle toplum bağışıklığını gerçekleştireceğiz.

65 yaş üstü vatandaşların 1 Ocak itibarıyla toplam vaka içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Aşılama sonrası neredeyse yarı yarıya düştü.

TAM KAPANMA OLACAK MI ?

Vakaların İngiltere , Brezilya varyantlarından dolayı yükseldiğini ifade Sağlık Bakanı Fahrettin Koca" Salı günü yapılacak Bilim kurulu ve kabine toplantısının tam kapanma konusuna açıklık getirileceğini " söyledi.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN