Taştan Kağıt Üretecekler

Sürdürülebilir madenciliğe yönelik faaliyetleri yürüten Maden Sorunları ve Çözümleri Derneği, taştan kağıt üretim projesi için hazırlıklara başladı. Dernek, Avrupa Birliği'nden 450 milyon Euro kaynak sağlayıp üç ayrı şehirde fabrika kurmayı hedefliyor.

PAYLAŞ

Yeraltı kaynaklarının, etkin ve etkili bir şekilde bilimsel yöntemlerle aranmasına yönelik projeler geliştiren Maden Sorunları ve Çözümleri Derneği (MSM), çıkarılan madenin katma değerli ürüne dönüştürülmesi ve maden atıkların tekrar ekonomiye kazandırılması için faaliyetlerine devam ediyor.

Erkan Çakan'ın haberine göre bu kapsamda birçok proje üzerinde çalıştıklarını bildiren MSM Başkan Vekili ve Uluslararası Uzman Maden ve Enerji Hukukçusu Yasemin Bal, “Taştan kağıt projesi için çalışmalarımız sürüyor. Atıl taş ocaklarından atık taşları alarak toz haline getirip küçük miktarda plastik hammaddesi ve reçine ile karıştırarak kağıt üreteceğiz.

Bilimsel fizibilitelerini hazırladık. Bu projeyle üç ayrı teknolojiyle, İstanbul, Afyon ve Mersin’de fabrika kurulacak. 29 Ekim 2023’de üretime başlamayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Taştan kağıt projesi kapsamında üç konsept üzerinde ilerlediklerini ifade eden Bal, uzun ömürlü, çok kısa ömürlü ve ambalaj alanında kullanılacak kağıt üreteceklerini ifade etti. Proje ile üç ayrı teknolojiyle üç ayrı fabrikada üretim planladıklarını aktaran Bal, “Birinci teknolojiyle plastik esaslı kimyasal içeriğiyle karıştırılan ve 100 ila 200 yıllık uzun ömürlü olan taştan kağıt üretimi yapacağız.

Bunun için Ege bölgesinde Afyon ve çevresindeki eski mermer ocaklarında fabrika kurmayı hedefliyoruz. İkinci teknolojiyle yüzde 100 organik kısa ömürlü ambalaj grubu için reçine bazlı taştan kağıt üreteceğiz.

Daha çok kireç taşlarının yoğun olduğu Mersin Silifke’de fabrika kuracağız” dedi. Üçüncü teknolojiyle ise çocukların kullandığı kağıtlar, boyama kitabı gibi antibakteriyel özelliğe sahip ve iki yıl içinde doğaya karışacak kağıtlar üretileceğine dikkat çeken Bal, bu kağıt içinde İstanbul’da terk edilmiş taş ocaklarında fabrika kuracaklarını vurguladı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN