TL Mevduatları Tercih Edilebilir Mi ?

Merkez Bankası bu ay da faizleri yüzde 19'da sabit tuttu. Ancak piyasalara göre faiz indirimi yaklaştı. Mevcut yüksek seviyelerden parasını 6 vadeli mevduat yapanlar, bu süreçteki olası faiz indiriminden kaynaklanacak getiri kaybından etkilenmeyebilir.

PAYLAŞ

Geride bıraktığımız hafta yine gündem yoğundu. NATO Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesi, Biden-Putin zirvesi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz toplantısı ve TCMB’nin faiz karar.

NATO zirvesi öncesinde Türkiye-ABD ilişkilerinde olumlu gelişmelerin olabileceği beklentisini satın alanlar, dolar/ TL’nin 8.30 sınırına kadar gerilemesine neden olmuştu. Ancak Erdoğan-Biden görüşmesinden ‘ekstra’ bir olumlu açıklama gelmeyince kur yeniden yönünü yukarı çevirdi, BIST 100 Endeksi de 1.469 puandan geri döndü.

Ufuk Korcan'ın haberine göre piyasalardaki bu tür önemli haberleri yakından takip edemeyen ve risk almaktan çekinen yatırımcılar için mevduat faizleri bu ortamda iyi bir fırsat sunuyor. Faiz indirimi beklentilerinin bu kadar yakın bir döneme gelmesi nedeniyle tasarruf sahipleri 1 ay vadeli mevduat yerine olası faiz indirimlerinden etkilenmemek için 3 ve 6 ay vadeye geçiş yapabilir.

Çünkü bugünlerde yüzde 18-19 seviyelerinden paraları bağlayan yatırımcılar, vade döneminde gelecek olası faiz indirimi riski almamış olacak. Bankalar 6 ay ve daha uzun vadeli mevduatlara kısa vadelere oranla daha düşük faiz vermeleri nedeniyle şu aşamada cazip gözükmüyor.

100 BİNDE 1.000 TL KAZAN Bugün yüzde 19 faiz ile 100 bin TL’sini 6 ay vadeli mevduat yapan bir yatırımcı vade sonunda net 8.901 TL faiz getirisi elde ediyor. Faizin düştüğü bir ortamda yüzde 17 orandan 6 ay vadeli mevduat yapan birinin getirisi ise 7.964 TL oluyor. Yani 2 puanlık bir indirim 100 bin TL’lik bir mevduatta 1.000 TL’ye yakın bir getiri azalmasına neden olacak.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN