Unutma, Esnaf Son Tarih 31 Mart !

Halkbank 2021 yılı boyunca esnafa kullandıracağı kredilerde yüzde 50 faiz indirimi sağlıyor.Ekipman, makine, hammadde alımlarının karşılanması için 30 bin liraya kadar kullanılan kredilerde faiz sıfırlanıyor. Gelir kaybı ve kira desteği programı kapsamında da 5 milyar liraya yakın destek ödemesi veriliyor.

PAYLAŞ

Milyonlarca esnafa nefes aldıran hibe, kira, ciro desteği başvuruları 31 Mart'a kadar sürecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 133 işkoluna sağlanan hibe desteğine 1 milyon 109 bin başvuru geldiğini ve toplam 2 milyar 69 milyon lira ödeme yapıldığını açıkladı. Bakan Pekcan, Halkbank'ın 756 binin üzerinde esnafa 18.5 milyar liralık faiz indirimli kredi kullandırdığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yaşama geçirilen kira, hibe, ciro kaybı desteğiyle birlikte 2.5 milyon esnaf için kredi muslukları da açıldı. Halkbank 2021 yılı boyunca esnafa kullandıracağı kredilerde yüzde 50 faiz indirimi sağlıyor.Ekipman, makine, hammadde alımlarının karşılanması için 30 bin liraya kadar kullanılan kredilerde faiz sıfırlanıyor. Gelir kaybı ve kira desteği programı kapsamında da 5 milyar liraya yakın destek ödemesi veriliyor.

Geçen hafta da borcunu ödeyemeyen esnaf için yeniden yapılandırma imkânı gelirken, mart ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemeleri de başladı.icaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gelir kaybı ve kira desteğinden Aralık 2020 itibarıyla faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler ile bakanlık tarafından tespit edilen sektörlerde faaliyet gösteren esnafın yararlandığını anımsatarak, "İşyeri kira olanlara büyükşehirlerde 750 lira, diğer illerde de 500 lira kira desteği veriliyor.Ancak bu tutarların altında kira ödeyen kişilere yalnızca kira tutarında ödeme yapılacak. Bu destek için başvuru süresi 31 Mart'a kadar uzatıldı. Program kapsamında 133 iş koluna hibe desteği sağlanıyor. Onaylanan toplam başvuru sayısı 1 milyon 109 bin 737 ve toplam 2 milyar 69 milyon 527 bin lira ödeme yapıldı" dedi.

18.7 MİLYARLIK KREDİ

Ticaret Bakanı Pekcan, Halkbank kaynaklarıyla esnafa 25 bin liraya kadar limitli, 36 aya kadar vadeli, yıllık yüzde 4.5 faiz oranlı, 6 aya kadar ödemesiz uygulanabilen Hazine faiz destekli işletme kredisinden 756 bin 245 esnafının yararlandığını ifade etti. Bakan Pekcan, bu kapsamda verilen faiz indirimli kredi desteğinin 18 milyar 735 milyon liraya ulaştığını belirtti.

5.8 MİLYARLIK KREDİ TAKSİTİ ERTELENDİ

Sabah Gazetesi'inden Hazal Ateş'in haberine göre KOVID-19 nedeniyle zorluklar yaşayan esnafın Halkbank'a olan kredi ödemelerinin geçen yıl içinde iki kez ertelendiğini anımsatan Bakan Pekcan, "Toplam 5.8 milyar lira tutarında kredi taksiti ertelendi. Aynı şekilde esnafımızın kredi ve kefalet kooperatiflerine olan gecikmiş borçları için de yapılandırma imkânı sağlanmış olup bu kapsamda yaklaşık 30 bin esnafımızın 650 milyon lira tutarındaki gecikmiş borcu yapılandırıldı.Bunlara ilaveten tüm ticaret erbabımızın bankalara olan borçlarının geciken kısmının ödenmesi halinde, finansmana erişim süreçlerinde mevcut mali sicil olumsuzlukları bankalarca dikkate alınmıyor" değerlendirmesini yaptı.

Koronavirüste salgınla mücadele kapsamında faaliyetleri kısıtlanan yiyecek ve içecek sektöründeki lokanta, restoran ve kafe gibi işletmelere şubatta ciro kaybı desteğinin yürürlüğe girdiğini belirten Bakan Pekcan, şöyle devam etti:"Ödenecek ciro kaybı desteği 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmamak üzere 2020 takvim yılındaki ciroların 2019 takvim yılındaki cirolarına göre azaltan tutarının yüzde 3'ü esas alınarak belirleniyor.Ciro kaybı desteğinden faydalanabilecek işletmeler için başvurular e-devlet üzerinden 19 Şubat'ta başladı ve 31 Mart'a kadar devam edecek."


 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN