Esnaf Sana; Sora Sora Usandım - Fehmi Çalmuk

Esnaf Sana; Sora Sora Usandım


Vay babam vay !

Pandemi, mücbir sebep, kapalı dükkanlar, kredi borcu, prim borçları, kısıtlama, HES kodu hayatımızın içinde…Yandım, bittim, kapandım diyen var mı var?

Derdi çok olanın sesi çok çıkar, öyle mi?

Gelin birlikte bakalım:

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün desteği ile "Sorun Varsa Çözüm Var, Türkiye'nin Esnaf ve Sanatkarı Var" başlıklı projesi Konya'dan başladı. Yozgat, Çorum, Tokat ve Mersin'in Tarsus ilçesinde 16 Mart itibariyle sona erdi. Hazırlanacak filmleri sitemizden, www.esnafhabertv.com’dan izlenebilecektir.

Onlarca esnafla konuştuk. Çay içtik, dertleştik. Sorunu anlattılar sonra çözümlerini söylediler.  Her röportajımızda "Sorun Varsa Çözüm Var, Türkiye'nin Esnaf ve Sanatkarı Var" dediler. Hepsi cesur yürek. Sağ olsunlar…

Altı üstü biz STK’yız… Esnaf ve sanatkarın eğitimden, iş örgütlenmesine, yönetim organizasyonundan aktif e-ticaretine, medya tanıtımlarına kadar Ahi Enstitüsü olarak hizmet veriyoruz.

Onlar habire aylık, yılık aidat ödedikleri meslek örgütlerini soruyorlar… ‘Onlar ne diyor, ne yapıyor?’ diye soruyorlar.

Projemize bakarsanız biz de soruyoruz.

Beş ile gittik. Esnaf odalarının kapılarını çaldık. Bir Yozgat’ta, iki tane de Tokat’ta esnaf başkanı çıktı, aslanlarla gibi konuştu.

Derdi, çileyi, sorunu anlattılar. Sorun Varsa Çözüm Var, Türkiye'nin Esnaf ve Sanatkarı Var" dediler. ‘Moral olmadan olmaz’ diye morali yüksek tuttular.

İşte dananın kuyruğu burada kopuyor.

 Başkanlar kapı duvar. Telefona çıksalar, mazeret uyduruyorlar. İmkan ya bu?

Proje İçişleri Bakanlığı’nın yani devletin. Bundan iyisi Şam’da kayısı…

Bu da kurtarmıyor?

Aman ne bahaneler: Köydeyim, şehir dışındayım. Toplantım var. Siz ne zaman gideceksiniz?

Vallahi şaşırdım kaldım. Gel konuş, yok. Biz gelelim konuşalım, yok…

Bunda  bir iş var.

İşin aslı önceki gün bizim ekibin Adana’da röportaja gittiği çay ocağında ortaya çıktı.

Vali Bey konuşmamıza kızıyor…

Hayda…Geçen hafta Tokat’taydık. Vali Dr. Ozan Balcı bizzat kendisi aradı esnaf başkanlarını… Gittik konuştuk.

Bunda bir iş var. Diyorum ki hani derneği mi küçümsüyorlar. Diyorum ki Türkiye’nin tek esnaf sitesi olan www.esnafhabertv.com’u duymamışlar… Vızır vızır giriyorlar. Peki, o zaman dertleri ne?

Devlete yıktılar kredi, hibe, yardımlar… Devleti suçladılar takır takır…Şikayet ettiler, şıkır şıkır… İş başa düşünce yine devleti adres gösterdiler. Devlet konuşmamızı istemiyor.

Yok öyle bir şey…TESK VE TESKOMB başta olmak üzere çatı örgütlenmeler  esnaf başkanlarının elini, kolunu ve en önemlisi dilini bağladı mı yoksa?

Açıklasınlar…Yoksa bu yük ağır, bu yük veballi…

Vallahi kusura bakmasınlar. Benim içime sinmedi. Bu tavır Ahilik tavrı değil. Bu üslup Hz Pir  Ahi Evran’ın üslubu değil.

Nerede yaşanıyor ve yaşatılıyorsan diye Ahiliği arıyoruz…

Ne diyor ozanımız: Yollar seni gide gide usandım…

Ben de diyorum ki esnaf başkanlarına:

-Esnaf Sana; Sora Sora Usandım

 

YAZIYI PAYLAŞ!