Yusufeli'nin Bıçak Ustası Belgesele Konu Oldu

 'Anadolu'nun Ahisiyiz 4 Bir Koldan Türkiye'yiz' projesi kapsamında Artvin'in Yusufeli İlçesi'nin ünlü bıçak ustası Muzaffer Tunç belgesele konu oldu.

PAYLAŞ

Yusufeli barajı nedeniyle sular altında altında kalacak olan şehir merkezinde babadan kalma bıçakcılık meseleğini sürdüren Muzaffer Tunç,  ayın zamanda bir muhtar.

Tunç, İçerisinde Ahi Enstitüsü’nün barındıran  Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneğinin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü ile birlikte sürdürdüğü “Anadolu’nun Ahisiyiz 4 Bir Koldan Türkiye’yiz” projesi kapsamında yer alan dört esnaftan biri oldu. 

"Proje içinde yer almaktan gurur duyuyorum ve heyecanlıyım" diyen Muzaffer Tunç kardeş esnaf  seçilen Fethyeli esnaf ve sanatkarlara selam söyledi. Av meraklılarının uğrak yeri olan Yusufeli ilçesinde gelen siparişlere cevap vermekte zorluk çektiğini belirten Muzaffer Tunç, müşterilerin el yapımı  bıçaklara merak sardığını, Türkiye'nin değişik yerlerinden sipariş alırken bıçaklara takılacak bozynuzların da sipariş edildiğini belirtti.

Körüğü, ocağı, örsü, zımparasının yanında Muzaffer Tunç kendisinin dizayn ettiği bıçaklara deri kılıf da dikiyor. Taleplere göre  bıçak ve kılıflarda isim yazıyor.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin de,  kadim bir coğrafyanın dünyaca ünlü bıçak ustalarına yer verilmesinden dolayı Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'ne  teşekkür ederken, kilim dokumacısından,  cağ kebabı ustalarına, marangozlardan pestil yapımınına kadar bir çok alanda kendini kanıtlamış ustaların büyük üne sahip olduklarını belirtti. Yusufeli Belediyesi olarak daima esnaf ve sanatkarın yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini söyleyen  Aytekin Yusufeli'nin taşınnmasıyla birlikte esnaf ve sanatkarların yeni istihdam alanları oluşturacağını kaydetti.

Detaylar Videomuzda..

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN