Eko-Öykü

Eko-Öykü Haberleri

Yarım asırlık ayakkabı ustası çırak bulamıyor

Malatya'da yaşayan 62 yaşındaki ayakkabı ustası Hasan Yoncacı 12 yaşında başladığı mesleğini yarım asırdır sürdürüyor. Yoncacı mesleği öğretecek çırak bulamadıklarını belirterek mesleğinin zor durumda olduğunu söyledi.

5 TL'nin Üzerindeki 'Ord. Prof. Dr.' Kim?

Ord. Prof. Dr. Sayılı, 2009 yılında ‘’5 Türk Lirası’’ banknotunun arka yüzünde resmi ile yer aldı. Bununla Türk parasında yer alan ilk bilim insanı oldu.      

Mersinli berber 15 yıldır hastalığı yüzünden ayakta uyuyor

Mersin'in Silifke ilçesinde berberlik yapan 47 yaşındaki Rüstem Üredi 15 yıldır halk arasında uyku hastalığı olarak bilinen narkolepsi hastalığıyla mücadele ediyor.Üredi tıraş yaparken veya sonrasında sürekli uyuyor.

Pandemiyi fırsata çevirdi kendi tesisini kurdu

Niğde’de Pandemide kullan-at ürünlerin rağbet görmesini fırsat bilerek karton bardak tesisi kurdu.

TEMSAN "Tasarım Merkezi" unvanı alan ilk kamu kurumu oldu

Türkiye Elektromekanik Sanayi Anonim Şirketi (TEMSAN) Ar-Ge Birimi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından "Tasarım Merkezi" belgesi alan ilk kamu kurumu oldu.

Pazarcı Ayşe Dede'nin Ağlatan Öyküsü

Pazarcı esnafını ağlatan bir hayat hikayesi bu... Dönemin ünlü gazinolarına sahip, özel şoförü olan Ayşe Dede, şimdi pazarda çamaşır satıyor. Hürriyet Gazetesi'nden Ece Çelik'in haberini flar - Emre Yunusoğlu fotoğrafladı.

Abi Kardeş 40 Yıldır Bisiklet Tamir Ediyor

Elazığ merkez Hürriyet Caddesi'nde babalarından kalan dükkanda bisiklet tamirciliği yapan Yüksel ve Yücel Güngör kardeşler, yaklaşık 40 yıldır baba mesleğini sürdürüyorlar. Elazığ Hakimiyet Haber'den Kağan İnal'ın özel haberi.

İnegöl'de bir tek o kaldı

Bursa'nın İnegöl İlçesinde 50 yıldır organik ayçiçeği yağı üretimi yapan Sabri Sarıca'nın ürettiği yağlara çevre illerdeki tüketiciler büyük ilgi gösteriyor. İşlerinin yüzde 100 artan Sarıca, taleplere cevap veremediğini söyledi.

Çömlekte Kurufasülye Hayal Oldu, Usta İşi Bıraktı

Kırklareli’nin dillere destan çömlekte kurufasülye pişirilme geleneği sona eriyor. Çünkü 68 yıldır toprak çömleği yapan 80 yaşındaki Hüseyin Çokal mesleği bıraktı. Dükkana gelene çömlek satmaya devam edecek. Ancak bundan sonra çömlek üretmeyecek.

Hakan Gönay: Kahvehaneler Rehabilitasyon Merkezidir

Edirne Kahveciler ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Hakan Gönay,32 yıldır yaptığı kahveci esnaflığının sırlarını anlattı. yalnızca pandemi döneminde değil bir çok dönemde kahvehanelerin rehabilitasyonn merkezi gibi işlev gördüğünü belirten Gönay"şöyle konuştu. Aile sorunu yaşar hastalığı olur, bir şey olur gelir bize danışır. İçini döker oturup çayını kahvesini içer… Yani onunla dertleşiriz. Buradan huzurla gider. Yani geldiği zaman masaya oturduğu zaman bizimle beraber sohbet ederken o insanın rahatladığını gördüm ben… Psikolojik destek gibi olduğunu gördüm. Adam bakıyorsun çok sinirli geliyor. Oturuyor çayımızı kahvemizi içiyor…Bakıyorsun rahatlamış gayet güzel sakin bir şekilde evine gidiyor. Yani yaptığımız iş meslek durumu sadece kahvecilik olarak değil rehabilitasyon merkezi gibi hizmette gördük. Müşteri bizden memnun biz de müşteriden memnunuz."

Hobi olarak üretiyordu! Siparişlere yetişemiyor, kilosu 200 lira

Hobi olarak başladığı safran üretimini geliştiren Edirneli üretici Hasan Artan, safran soğanı ve kurutulmuş safran talebine yetişmekte zorlanıyor.

Diyarbakırlı kuyumcudan darphaneye çağrı

Yüksel Gold Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel, vatandaşların dolara yönelmesinin engellenebilmesi için 1 kilogram has altından 14 gram altın alınmasında maliyetin düşürülmesi adına darphaneye çağrı yaptı.

Balıkçısı Rukiye azmiyle görenleri şaşırtıyor

Diyarbakırlı Rukiye Bakış yıllardır sabahın erken saatlerinde tezgahının başına geçip yaz kış demeden çocuklarına bakmak ve ev ekonomisine katkı sağlamak için haftanın 6 günü pazarda balık satıyor.

'Bıçağı Müşteriye Tıraş Olabilecek Keskin Halde Teslim Ediyorum'

Dünya Esnaf ve Sanatkarlar Derneği'nin "Türkiye'nin Ahisiyiz Dört Bir Koldan Türkiye'yiz" projesine konuşan Artvin'in Yusufeli ilçesinde yaşayan 3. kuşak bıçak ustası Muzaffer Tunç, bıçak yapımının sırlarını www.esnafhabertvb'ye anlattı. İşte Olay yaratacak röportajın detayları...

Kız kardeşler devlet desteği ile baba mesleğini devam ettiriyor

Kırıkkale'de maliye ve öğretmenlik bölümü mezunu kardeşler, elde ettikleri sütten yoğurt, yağ, kaymak ve peynir yaparak aile bütçelerine katkıda bulunuyor.

Devlet desteği ile üretime başladı! Şimdiki hedefi fabrika kurmak

Bingöl'de yaşayan girişimci Elvan Bayram, KOSGEB'den aldığı destekle kurduğu karton bardak üretim merkezinde günde 50 bin bardak üretiyor.

Devlet destek verdi! Kendi işinin patronu oldu

Karabük'te eşi ve çocuklarıyla yerleştiği köyde Genç Çiftçi Projesi ile serasını büyüten Filiz Gülmez, yetiştirdiği salatalık, domates, biber, patlıcan, pırasa gibi sebzeleri pazarlarda satıyor.

Avrupa'dan 15 bin liraya alıyorlardı, Tokat’ta 1500 TL'ye üretildi

Almanya, İtalya ve Avusturya'da üretilip Türkiye'ye 1500 euroya satılan yarış kızakları Tokat'ın Erbaa ilçesindeki sanayi sitesinde 1500 TL'ye mal edilerek üretildi.

Yusufeli'nin Bıçak Ustası Belgesele Konu Oldu

 “Anadolu’nun Ahisiyiz 4 Bir Koldan Türkiye’yiz” projesi kapsamında Artvin'in Yusufeli İlçesi'nin ünlü bıçak ustası Muzaffer Tunç belgesele konu oldu.

Toplam 96 haber.