Kafe ve bar çalışanlarının kısıtlama isyanı

Salgın süresince işyerleri kapatılan kafe bar çalışanları, 7 ilde düzenledikleri eylemlerle işyerlerinin gerekli önlemler alınarak açılmasını talep etti.

PAYLAŞ

Yeni tip koronavirüs salgını süresince işyerleri kapatılan kafe bar çalışanları, 7 ilde düzenledikleri eylemlerle işyerlerinin gerekli önlemler alınarak açılmasını talep etti.

Eylemlerde "Pandeminin yükünü biz çekeceğimiz kadar çektik. Mekanların açılmasında işletme ayrımı yapılmamalı tüm mekanlar aynı anda açılmalıdır. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle, işçiler ise açlıkla karşı karşıya" mesajı verildi.

Otel ve Turizm İşçileri Sendikası genel merkezinde bir araya gelen Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Ankara'da basın toplantısı düzenledi.Ortak açıklamayı okuyan Tuba Nas, "Çalıştığımız işyerleri 170 gündür kapalı. Barlarda çalışan arkadaşlarımız ise 345 gündür işsiz ve gelirsiz" dedi.

 

Nas, restoran, kafe ve barların düşük kapasiteyle açılmasının birçok insanı işsiz kalmasına neden olacağını belirterek şöyle konuştu: "Pandeminin yükünü biz çekeceğimiz kadar çektik. Mekanların açılmasında işletme ayrımı yapılmamalı tüm mekanlar aynı anda açılmalıdır. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle, işçiler ise açlıkla karşı karşıya. Cumhurbaşkanımız, 'Kapanan dükkan yok' dedi, ama Ticaret Bakanlığı 2020 yılında 99 bin 588 esnafın iş yerini kapattığını açıkladı. Esnaf da çalışan da zor durumda. Daha fazla iş yeri kapanmadan dükkanları açın." 

Virüs sadece bizim iş yerlerinde mi yayılıyor?

Kendi iş yerleri kapalıyken kalabalık AK Partilerinin binlerce kişinin katılımıyla yapılmasını eleştirin Nas,  "Cumhurbaşkanımız bile salonlar için 'lebaleb dolu' diyor, o derece dolu salonlar. Dün Sağlık Bakanı'nın da katıldığı bir cenaze törenini her beraber izledik. Cami avlusu hınca hınç doluydu. Bu koronavirüs hiçbir yerde bulaşmıyor da sadece bizim işyerlerimizde mi yayılıyor? HES kodu ile toplu taşıma araçlarına biniliyor, kapalı yerlere giriliyorsa, siyasi partiler kongre yapabiliyorsa kafeye, bara, lokantaya da girilebilir" dedi.

Temel ihtiyaçlarımızdan feragat ediyoruz

Dört yıldır barmen olarak çalışan Safa Bayraktar da şöyle konuştu:

 "Çocuk bakan, ailesi olan, geniş aile geçindiren insanlardan bu süreçte 1000 lira 1500 lira gibi bedellerle hayatını idame ettirmesi istendi. Sonrasında da krediler ortaya çıktı. Hayatımızı idame ettirmek için borçlandık. Bu sektörün çoğu zaten icralık durumda. Ben de borçlarım nedeniyle gereksinimleri yerine getiremediğim için o krediden de faydalanamadım. Ufak yardımlarla arkadaşlarımızdan aldığımız borçlarla geçiniyoruz. 6-7 arkadaş aynı evde yaşıyoruz. Doğalgaz açmıyoruz, yediğimiz içtiğimiz her şeyi kısmaya çalışıyoruz. Ulaşımı bile yürüyerek yapmaya çalışıyoruz. Tüm temel ihtiyaçlarımızdan feragat ederek yaşamaya çalışıyoruz aslında.

İş yerleri tamamen açılsa da skıntılar devam edecek. Zaten bizim borçlu olduğumuz kadar işyeri sahibi esnaf da borçlu. Maaşlarımızda da gecikmeler yaşayacağız. Maddi olarak bir toparlanma süreci yaşanacak. Bu sektörde 2 milyon kayıtlı, sigortalı işçi var, bir bu kadar da sigortasız işçi var. Bunların hepsi krizde aslında. Bunların toparlanması da yarın 'hadi biz açtık' dense bile çok uzun sürecektir. İşyerlerinin çoğu belki bu süreçte ayakta dahi kalamayacak." 

Bursa'da protesto

Bursa'da da kafe, bar ve restoran çalışanları ile müzisyenler eylem gerçekleştirdi. Katılımcılar, Yeni Türkü'nün 'Aşk Yeniden' şarkısının sözlerini değiştiren müzisyenler iş yerlerinin açılmasını istediler.

Samsun'daki protesto

Samsun'da, işletmelerin uzun süredir kapalı olması nedeniyle ekonomik sorunlar yaşayan çalışanlar Kuzey Kültür Evi'nde basın açıkla yaparak "Geçinemiyoruz, alacaklıyız, hesabı biz ödemeyeceğiz" mesajı verdi.

Eyleme katılanlar koronavirüs pandemisine karşı önlemler alınmasını, yasakların kaldırılmasını ve işletmelerinin açılmasını talep ettti.

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN