Kısa çalışma ödeneği 2022'ye kadar uzatılsın

TESK: Nakdi ücret desteği ve işten çıkartmaların 2 ay uzatılması kararı sevindirici oldu fakat bunlar kısa çalışma ödeneğiyle birlikte yıl sonuna kadar uzatılmalı. Piyasaların ve çalışanların rahatlaması için, pandeminin etkilerinin azalması için bu durum şart görünüyor

PAYLAŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken kısa çalışma ödeneğinin 2022 yılına kadar uzatılması gerektiğini bildirdi.

Yazılı açıklama yapan Palandöken, “Nakdi ücret desteği ve işten çıkartmaların 2 ay uzatılması kararı sevindirici oldu fakat bunlar kısa çalışma ödeneğiyle birlikte yılsonuna kadar uzatılmalı. Piyasaların ve çalışanların rahatlaması için, pandeminin etkilerinin azalması için bu durum şart görünüyor” ifadesini kullandı.

Esnafın birkaç ay içerisinde toparlanamayacağına işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

“Esnafımız çok uzun zaman sonra kademe kademe halen belirli çalışma saatleri ile ayağa kalkmaya çalışıyor. Fakat o kadar uzun zamandan sonra bir anda kazancın eskiye dönmesi beklenmez. Esnafımızın, yanında çalışanların, dolayısıyla sektörlerin ve piyasaların tam canlılık kazanması uzun yıllar sürecek. Bununla birlikte ödenemeyen faturalar, piyasalardaki haksız rekabet koşulları, vatandaşların temkinli olmak adına birçok ihtiyacını hala internetten yapması gibi durumlar da var. Yani kazanç ve müşteri azlığı halen devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği Mart sonu itibariyle bitecek falan esnafımızın toparlanması birkaç ay içerisinde olmayacak Bu nedenle nakdi ücret desteği ve işten çıkartmaların 2 ay uzatılmasıyla birlikte, hem o destekler hem de kısa çalışma ödeneği yılsonuna kadar uzatılmalı.” 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN