100 bin öğrenci gelmeyince o büyük şehirde ticaret bitti!

Eskişehir'in durumuna işaret eden CHP'li Çakırözer: Esnaf kan ağlıyor. Üç üniversitemiz kapalı, 100 bin öğrenci gelmediği için ticaret durmuş durumda. Sadece Bağlar'da yüzlerce öğrenci 'apart'ı kapalı durumda

PAYLAŞ

Kendisi de bir gazeteci olan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, "Ülkemizde ekonominin beceriksiz ellerde, yönetilemez noktaya getirilmesi nedeniyle yurttaşlarımız zor günler geçirmekte. Size bugün Eskişehir’den örnekler vereceğim. Pandemide bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Esnaf kan ağlıyor. Üç üniversitemiz kapalı, 100 bin öğrenci gelmediği için ticaret durmuş durumda. Sadece Bağlar’da yüzlerce öğrenci “apart”ı kapalı durumda" dedi.

TBMM Genel Kuruluna hitap eden Çakırözer, pademinin ticaret hayatındaki etkilerine, esnafın ve Eskişehir'in durumuna işaret etti.

Çakırözer şunları kaydetti:

"Bir de pandemi yasakları var. Emek Mahallemizden, esnaf lokantalarından geliyorum. Köfteci Yaşar’ın, Konyalım Pidenin, Emek Simitçisinin, Dönerci İsmail Usta’nın derdini anlatacağım. Lokantalara müşteri yasak, cirolar yüzde 80 düşmüş durumda. Doğal gaz, elektrik, su faturaları; kiralar ödenemiyor. Arabasını, evini satmak zorunda kalmış durumda; evine ekmek götüremiyor esnaf. “Destek verdik.” diyorsunuz, bu destekler Emek Mahallesi’ne uğramamış. Köfteci Yaşar mesela, dört masasına müşteri alamadığı için sadece paket servisi veriyor; kendi pişiriyor, kendi kuryelik yapıyor; günde 100 lirayla dükkân kapatıyor. Bu 100 lirayla evini mi geçindirsin; kirasını, faturasını mı ödesin; hangisini yapsın?

Bir yanda Köfteci Yaşar’ın dört masasını yasaklıyorsunuz virüs bulaşır diye; diğer yanda lebalep parti kongreleri, kayak merkezleri ağzına kadar dolu. Vatandaş cenazesinde acısını sadece 10 kişiyle paylaşabiliyor ama protokol cenazelerinde ne sınır var ne de mesafe. Ayıptır, günahtır; bir an önce bu lokantaların,  HES kodu ve hijyen kurallarına göre hizmete açılması şarttır.

Sadece Eskişehir’de son bir yılda 178 lokanta, 150 kahvehane, 117 berber, 54 tuhafiyeci esnafı kepenk kapatmak zorunda kalmış; tam 550 bakkal, 74 servisçi işini devretmek zorunda kalmış. Böyle, Eskişehir gibi 81 tane il var değerli arkadaşlar. Bu esnafımızın yanında olmamız lazım.

Emeklilerimize, bu ülkenin kalkınmasına on yıllarca çalışıp katkı sağlayan emeklilerimize şu salgında hak ettikleri refahı veremiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisinin ısrarlı talepleriyle getirilen 2 bayram ikramiyesi bile yıllardır hala 1.000 lira, enflasyon oranında dahi artmıyor. Emeklilerimiz muayene katkı payları altında da ezilmekte. Neden böyle? Çünkü millî zenginliğimiz 3-5 müteahhide peşkeş çekilmekte, sarayın hesapsız harcamalarına gitmekte, kaynaklarımız işte böyle tükenmekte. İktidar 3-5 yandaş müteahhidin derdiyle dertlenirken, Eskişehir’de başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere belediyelerimiz hemşehrilerimiz için seferber hem de gelirlerindeki yüzde 80-85’lik düşüşe rağmen. Sadece Büyükşehir Belediyemiz 181 bin 821 hemşehrimize erzak, gıda ve benzeri ayni yardımda bulunmuş durumda. Bağış hesaplarına el koyduğunuz belediye aşevlerimiz binlerce Eskişehirli’ye her gün sıcak yemek dağıtıyor. Tepebaşı Belediyemiz, Odunpazarı Belediyemiz esnafımıza kol kanat geriyor. Saray yönetimi yandaş müteahhitlerin işlettiği hazine garantili havaalanlarının milyarlık kiralarını ertelerken, onların dönüp bakmadığı küçük esnafın yardımına Büyükşehir Belediyemiz koşuyor. Tam 347 işyerinden pandemi süresince kira alınmazken, 308 işyerinin de kira bedeli ertelenmiş durumda. Cumhuriyet Halk Partili Millet İttifakı’nın belediyeleri bu dönem verdikleri hizmetlerle halkımızın en önemli güvencesi, hepimizin gururu olmuş durumda. "

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN