Kaç esnafa gelir kaybı, kira ve hibe desteği yapıldı?

Antalya'da 87 bin esnaftan 23 bini hibe alabildiğini bildiren CHP Antalya Budak, Bakan Pekcan'dan Türkiye genelinde pandemi sebebiyle yapılan ekonomik destek paketlerine başvuran esnaflara ilişkin bilgi talebinde bulundu.

PAYLAŞ

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan pandemi sebebiyle yapılan ekonomik destek paketlerine başvuran esnaflara ilişkin bilgi talebinde bulundu.

Budak, Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaflarımıza yönelik; 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Karar ile salgından etkilenen kesime aylık bin lira olmak üzere toplamda üç bin lira doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde aylık 500 lira kira desteği verilmesi hükme bağlanmıştır. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan 20 Ocak 2021 tarihinde gelir kaybı desteklerinin, 27 Ocak 2021 tarihinde de kira desteklerinin ödenmeye başladığını duyurmuştur. Bakan ayrıca esnaf ve sanatkarlara yönelik gelir kaybı ve kira desteklerinde başvuru süresinin 31 Mart tarihine kadar uzatıldığını açıklamış ancak hibe almaya hak kazanan esnaf sayısı hakkında herhangi bir bilgi vermemiştir. 

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin yaptığı açıklamaya göre, 87 bin 550 esnafın faaliyet yürüttüğü Antalya'da hibe alabilen esnaf sayısı yalnızca 22 bin 900'dür. Geçen yıla göre gelen yabancı turist sayısının yüzde 78 azaldığı Antalya'da her dört esnaftan yalnızca biri hibe desteklerinden faydalanabilmiştir. Birçok esnaf gelirini kaybetmesine rağmen hibe başvurusunun reddedilmiş olmasından şikayetçidir.”

Cevap aranan sorular

Budak, Bakan Pekcan’a şu soruları yöneltti:

- Pandemi nedeniyle verilen gelir kaybı ve kira desteklerine kaç esnaf başvurmuştur? Bu başvurulardan kaçı olumlu sonuçlanmıştır?

- Bakanlığınız tarafından hibe alacağı açıklanan 133 faaliyet kolu hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Bu faaliyet kollarından hangileri için kaç esnafa destek sunulmuştur? Hibe desteği alan esnafın illere göre dağılımı nasıldır?

- Başvurusu kabul edilip sonrasında herhangi bir nedenle ödemesi iptal edilen esnaf var mıdır? Varsa illere göre sayıları nedir? 

- Gelir kaybı ve kira destekleri, Ocak, Şubat ve Mart ayları için ödenecektir. Başvuruların 31 Mart'a kadar uzatılması ne anlama gelmektedir?

- Ödenen gelir kaybı ve kira desteklerinden herhangi bir vergi kesintisi yapılmakta mıdır?

- Yapılan hibe ödemelerinden esnafın borçları nedeniyle el konulan ödemeler olmuş mudur? 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN